Hospodársky denník
USD37,946 Sk
EUR41,868 Sk
CHF28,518 Sk
CZK1,324 Sk
  Štvrtok  13.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čakanie na vojnu či mier

Deň ,,Zero" potrvá do hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN

Čas sa pre svet zastavil. Deň „Nula“ bude trvať, pokiaľ nepadne definitívne rozhodnutie o Iraku. O tom, aké bude, aspoň zo strany Spojených štátov, neexistujú žiadne pochybnosti. No v rámci tohto politického vákua a čakania na hlasovanie o rezolúcii, ktorú vypracovali USA, Veľká Británia a Španielsko, sa aspoň ukáže, kto stojí na pevných nohách a kto doplatí na svoj postoj.

Nie vojne v Iraku, ktoré zaznelo v pondelkovom prejave francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, privítali prakticky všetky politické strany vo Francúzsku, ich predstavitelia a ďalší politici. Najvyššia predstaviteľka Francúzskej komunistickej strany Marie-George Buffetová vyjadrila názor, že Chiracovo rozhodnutie použiť právo veta v Bezpečnostnej rade OSN je správne, dôstojné a v súlade s vôľou francúzskeho ľudu. Opačný názor majú britské denníky, ktoré konštatovali, že ide o osudový a pochabý postoj. Takýto čin Francúzska údajne zanechá v Spojených štátoch horkú príchuť. Okrem toho oslabí OSN, rozdelí Európsku úniu a môže priniesť koniec Severoatlantickej aliancie.

Napriek týmto tvrdeniam však politické problémy postihli predovšetkým britského premiéra Tonyho Blaira. „Je Labouristická strana schopná ešte vládnuť?,“ spýtal sa denník Daily Telegraph v súvislosti s krízou vo vládnej strane, ktorú vyvolala ministerka pre medzinárodný rozvoj Clare Shortová, keď vyhlásila, že podá demisiu, ak Američania a Briti napadnú Irak bez mandátu OSN.

„Túto vojnu začnú Američania, a čo je ešte horšie, pod vedením republikánskeho prezidenta, ktorý - ako si mnohí myslia - nezvíťazil jasne vo voľbách. Navyše, vojnu nepodporí medzinárodné spoločenstvo, ktorého je Británia súčasťou. Niet preto divu, že bez podpory OSN, eurofilov, biskupov, moslimov, feministiek a BBC panuje v Labouristickej strane zdesenie, keď jej vedenie vojnu aj za týchto okolností podporuje,“ dodali noviny.

Washington reagoval na problémy v Británii výrokom amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorý nevylúčil možnosť, že Spojené štáty pôjdu do vojny proti Saddámovi Husajnovi aj bez svojho najbližšieho spojenca. „Pokiaľ sa budú môcť zúčastniť, sú vítaní, ak nie, veci sa dajú riešiť iným spôsobom,“ uviedol. No už o štyri hodiny neskôr vydal Rumsfeld stručné vyhlásenie, vyjadrujúce dôveru, že Londýn bude stáť v prípade útoku na Bagdad po boku amerických spojencov. Podľa amerických vojenských zdrojov pôvodný výrok šéfa Pentagónu vyvolal medzi britskými predstaviteľmi búrku nevôle...

Do zápolenia s časom sa medzitým zapojila Kanada, ktorá požiadala o trojtýždňové ultimátum pre Irak na vyhovenie požiadavkám o odzbrojení. „Veríme, že BR OSN by mala Iraku stanoviť trojtýždňové ultimátum, aby mohol definitívne demonštrovať, že dodržiava tieto požiadavky a aktívne spolupracuje na efektívnom, skutočnom odzbrojení,“ povedal kanadský veľvyslanec pri OSN Paul Heinbecker. Kanada, ktorá nie je v Bezpečnostnej rade, sa takýmto spôsobom snaží ovplyvniť jej nerozhodných členov. Či sa jej to podarí, ukáže až konečné hlasovanie o novej rezolúcii.

Už teraz je však jasné, že iracká kríza zmenila svet. Podľa francúzskeho týždenníka L´Express bude akési „pred rokom 2003 a po roku 2003“, pretože doba, keď bola americká autorita úplná, sa teraz skončila. Pred jedenástimi rokmi rozhodovali Spojené štáty o všetkom. Pád Sovietskeho zväzu im dal takú výhodu, že Rusko prijalo ich diplomaciu za svoju, že Čína snívala iba o tom, aby bola ich partnerom v Ázii a rozvojové krajiny nemali inú voľbu, než im vyhovieť. Európa bola príliš zamestnaná absorpciou zjednoteného Nemecka, aby diskutovala o svojom vzťahu s Amerikou. To však skončilo, stránka sa obrátila, konštatoval L´Express.

Mladen Bosiočič

RASTER xxx

Podmienky pre Irak

Veľká Británia včera zverejnila plán, podľa ktorého by iracký prezident Saddám Husajn musel splniť šesť podmienok, aby sa vyhol vojne. Jednou z podmienok je, aby Saddám v televízii vyhlásil, že sa vzdá skrývaných zbraní hromadného ničenia. Námestník ministra zahraničných vecí Mike O´Brien oznámil, že Londýn chce podmienky zaradiť do návrhu druhej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN k Iraku. Dodal, že Británia o podmienkach diskutuje s partnermi v BR. Saddám musí v televízii vyhlásiť, že ukryl zbrane hromadného ničenia a prisľúbiť, že sa ich vzdá. Musí umožniť 30 irackým vedcom a ich rodinám odletieť na Cyprus na pohovor so zbrojnými inšpektormi OSN. O´Brien pred novinármi dodal, že iracká vláda sa musí vzdať antraxu a iných biologických a chemických zbraní. Bagdad musí tiež priznať, že vlastní bezposádkové lietadlo, ktorými môže na veľké oblasti rozprašovať chemické alebo biologické bojové látky. Na základe zverejnených požiadaviek pozorovatelia predpokladajú, že žiadať verejné uznanie viny bude pre Saddáma zrejme príliš veľa. Zdroj britskej vlády uviedol, že piatou podmienkou bude prijatie zákona, ktorý zakáže štátnym spoločnostiam vyrábať zakázané zbrane. Doterajšia iracká legislatíva to zakazuje len súkromným subjektom.

Počasie

Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych pacientov s nízkym tlakom krvi telesnú a duševnú výkonnosť a u ľudí s vysokým tlakom krvi môže podmieniť častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam, preto sa odporúča dodržiavať diétu. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (astma, chronická bronchitída), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozor na choroby z nachladnutia!Zajtra predpokladáme zníženie negatívnych vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude premenlivá veľká, na juhu predpoludním miestami zmenšená oblačnosť. Miestami snehové prehánky, na severe aj výdatnejšie sneženie. Najvyššia teplota 1 až 6 stupňov, v severnej polovici územia okolo -1, na horách vo výške 1500 m okolo -10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami 15 až 20 m/s. Na horách víchrica.n V piatok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky alebo občasné sneženie. Veterno. Nočná teplota 0 až -4 stupne, v horských dolinách -5 až - 9, denná teplota 0 až 4, na severe okolo -2 stupňov.V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -7 stupňov, v dolinách -8 až -13, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 17.53 hod.

Amsterdampolooblačno7
Aténypolooblačno17
Belehraddážď8
Berlínpolooblačno4
Bratislavazamračené3
Bruseljasno6
Budapešťpolooblačno5
Bukurešťdážď10
Frankfurtjasno6
Helsinkizamračené3
Istanbulzamračené12
Kodaňpolooblačno6
Kyjevdážď1
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené9
Madridslnečno22
Moskvazamračené2
Oslozamračené4
Parížjasno10
Prahadážď2
Rímdážď16
Sofiazamračené5
Štokholmveľká oblačnosť4
Varšavazamračené1
Viedeňdážď4
Záhrebpolooblačno6
Ženevajasno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.