Hospodársky denník
USD38,661 Sk
EUR41,686 Sk
CHF28,405 Sk
CZK1,319 Sk
  Pondelok  17.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NA POVODNE NIE DOSŤ

V rokoch 2000 až 2002 bolo plnenie zámerov desaťročného protipovodňového programu nedostatočné. Za pôvodnými plánmi programu reálne vynaložené prostriedky zaostali už o 1,3 mld. Sk. Vyplýva to z aktualizácie zmieneného programu, ktorý na návrh ministerstva pôdohospodárstva schválila vláda SR. Upravené náklady nový program vyčísľuje do záveru roku 2010 na 18,4 mld. Sk. Ak by sa však nepostavilo Vodné dielo Slatinka, mohli by tieto prostriedky klesnúť na 14,8 mld. Sk. Zahraničné zdroje môžu pokryť až 6,41 mld. Sk. Z fondov EÚ sa dá reálne získať asi 4,824 mld. Sk a desiatky miliónov Sk vo forme humanitárnej pomoci prisľúbilo Švajčiarsko. Zostávajúcich 1,5 mld. Sk by sa mohlo vo forme výhodnej pôžičky čerpať z Rozvojovej banky Rady Európy (RBRE). Tá nám na povodňové opatrenia už požičala aj v predchádzajúcom období. Mimo úprav finančného krytia ministerstvo pôdohospodárstva navrhuje aj to, aby sa väčší dôraz kládol na čo najrýchlejšie protipovodňové zabezpečenie území s najväčšou koncentráciou obyvateľstva a území so širším hospodárskym potenciálom. Má ísť hlavne o Bratislavu, Banskú Bystricu, Košice či rekonštrukciu úprav Torysy v Prešove. Povodne počas posledných troch rokov spôsobili na Slovensku škody až za 4,75 mld. Sk. V uplynulých troch rokoch sa protipovodňové stavby budovali vo väčšom rozsahu len s prispením povodňovej pôžičky od RBRE v celkovom objeme 30 mil. EUR. Slovenský vodohospodársky podnik môže tieto zdroje postupne čerpať až do roku 2004 s tým, že na princípe spoluúčasti banka hradí na stavbách 60 % nákladov a zostatok je z vlastného rozpočtu SR a z vnútorných zdrojov podniku. Podľa technického podkladu k finančnej pomoci dostane Slovensko od Švajčiarska podľa dostupných informácií pre štyri mimoriadne

postihované obce

na budovanie protipovodňových opatrení 4 mil. CHF. Ide o Ľubietovú, Lehotu pod Ftáčnikom, Sučany a Brezno. V Ľubietovej návrh riešenia spočíva vo vybudovaní záchytných objektov plávajúcich predmetov (najmä dreva) pred intravilánom obce súpravou vertikálnych železobetónových, prípadne oceľových prvkov osadených do železobetónovej základovej dosky na dne toku. Zároveň sa vybuduje opevnenie toku na priľahlom úseku kamennou dlažbou z lomového kameňa. Na ochranu časti mesta Brezno a podniku Mostáreň boli navrhnuté dve riešenia úprav odtokových pomerov Kabátovského potoka. Prvé navrhuje vybudovanie retenčných nádrží, druhé riešenie spočíva v zachytení prívalových vôd rekonštrukciou úprav potokov na navrhovaný prietok 100-ročnej vody. Počíta sa však aj s inou alternatívou. Tá by mala znamenať prebudovanie piatich mostov, rekonštrukciu dvoch potokov a výstavbu ochranných hrádzí. Obec Lehota pod Vtáčnikom je ohrozovaná takmer pravidelne od roku 1995. Preteká ňou Suchý potok, ktorý je v letnom období takmer bez vody, avšak

pri veľkých zrážkach

dochádza k povodňovým situáciám v intraviláne obce. Hlavným účelom stavby je riešenie suchého poldra. Jeho úžitkový objem má byť 30 620 kubických metrov vody a zatopená plocha približne 16 500 štvorcových metrov. Súčasťou stavby bude úprava koryta potoka v dĺžke 800 metrov. V Sučanoch ide o zregulovanie miestneho potoka, ktorý sa, ako nám potvrdili na obecnom úrade, každoročne vylieva. Momentálne ešte nie je rozhodnuté, v akej dĺžke bude zregulovaný. Program protipovodňovej ochrany v SR sa nepovažuje za uzavretý. Ide skôr o rámcové určenie cieľov, ktorých obsah sa počas riešenia jednotlivých úloh môže aktualizovať a upravovať v nadväznosti na novovznikajúce povodňové situácie a na základe prieskumov Slovenského vodohospodárskeho podniku. Jeho základnými princípmi sú: znižovanie povodňových prietokov zvyšovaním retencie v povodiach, zadržiavanie špičiek povodňových vĺn v retenčných priestoroch nádrží a poldrov vrátane reaktivácie zátopových plôch, zabezpečenie prietokovej kapacity korýt, ale aj znižovanie odtokovej rýchlosti, budovanie ochranných hrádzí a včasnosť hlásnej a predpovednej služby.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes očakávame na území Slovenska ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú predsa len šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu, a na mierne pocity závratu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno, dopoludnia prechodne i polojasno. Na severe miestami snehové prehánky. Zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s, na východe dopoludnia len slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. n V utorok bude spočiatku oblačno a na severe a východe občasné sneženie. Cez deň na juhu miestami polooblačno. Najnižšia nočná teplota 0 až -4 stupne, najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe miestami 1 stupeň. V stredu bude oblačno a na severe a východe miestami občasné slabé sneženie. Najnižšia nočná teplota 0 až -4 stupne, najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe okolo 1 stupňa. n Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 18.00 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 3. 2003: Bratislava 100,75, Sliač 98,22, Košice 99,22, Poprad 93,51, za 14. 3. 2003: Bratislava 101,13, Sliač 98,70, Košice 99,71, Poprad 94,17, za 15. 3. 2003: Bratislava 101,79, Sliač 99,51, Košice 100,52, Poprad 95,03.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno9
Aténydážď10
Belehradoblačno8
Berlínoblačno 5
Bratislavazamračené8
Bruseljasno10
Budapešťoblačno10
Bukurešťpolooblačno6
Frankfurtoblačno11
Helsinkizamračené6
Istanbuldážď6
Kodaňoblačno10
Kyjevzamračené5
Lisabonzamračené18
Londýnpolooblačno10
Madridpolooblačno15
Moskvaoblačno4
Oslozamračené7
Parížoblačno11
Prahaoblačno 8
Rímjasno14
Sofiapolooblačno0
Štokholmoblačno10
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené9
Záhrebpolooblačno9
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.