Hospodársky denník
USD39,479 Sk
EUR41,933 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  21.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď začiatok znamená koniec

Na prvý pohľad to nedáva žiadny zmysel. Ide to predsa proti ľudskej logike, aby ceny ropy na svetovom trhu hneď po začiatku vojenského konfliktu v teritóriu s najväčšími svetovými zásobami tejto komodity klesali. A predsa je to pravda, predsa sa trh navonok vzoprel logike veci. Ešte prednedávnom sa cena ropy na svetovom trhu vyšplhala tesne k úrovni 40 USD za barel, včera po začiatku vojny už stála 27 USD za barel.

V štvrtok ráno americké letectvo a námorníctvo začali niekoľko desiatok minút po vypršaní Bushovho ultimáta útok na Irak. O hodinu a 10 minút na to už obchodníkom v Singapure na ich termináloch blikali červené hodnoty, ktoré signalizovali, že newyorská ropa sa na komoditnom trhu vydala nezadržateľne smerom k nižším hodnotám. Dokonca stratila až 1,55 USD a prepadla sa na úroveň 28,33 USD, čo je najnižšia hodnota za posledné tri mesiace! Od prvého amerického útoku uplynulo niekoľko hodín, cena ropy ostala stále v negatívnom pásme, razanciu raňajšieho poklesu však už nezopakovala. Možno obchodníci očakávali razantnejší útok. O 8.00 hod. sa tak ropa typu WTI pohybovala na úrovni 28,43 USD za barel, čo je oproti stredajšej zatváracej úrovni pokles o 1,45 USD. Za posledný týždeň ceny čierneho zlata klesli takmer o 8 USD a dokonca sa po dlhom čase a po prvý raz v tomto roku dostali do vymedzeného cieľového pásma, ktoré si OPEC už niekoľko rokov stanovuje v rozpätí od 22 do 28 USD za barel. Prečo však čierne zlato reaguje na vojnu poklesom?

Najvýstižnejšie to vysvetlil jeden z obchodníkov, ktorý včera poznamenal: „Začiatok vojny znamená koniec vojny.“ Neistota z vývoja na Strednom východe sa totiž už v posledných dvanástich mesiacoch dostala do cien čierneho zlata. Kým pred rokom trápila krajiny OPEC nízka cena ropy, ktorá sa pohybovala pod spodnou hranicou 22 USD, o rok neskôr už má kartel problémy s príliš vysokou cenou. Obchodníci v minulosti predpokladali, že vojna určite bude a očakávali, že bude krátka. Nervozita, ktorá sa premietla aj do cien, však pramenila z nevedomosti, kedy sa vlastne celá akcia začne. Po Bushovom ultimáte na začiatku tohto týždňa bolo zrejmé, že násilné odzbrojenie Iraku sa začne do 48 hodín. Nakoniec sa vojenská operácia začala, trhy si na chvíľu vydýchli a cena ropy reagovala poklesom. Pre obchodníkov to nebola vec nečakaná. Analytici už skôr upozorňovali, že bezprostredným ohlasom na útok môže byť zníženie vojnovej rizikovej prirážky cien čierneho zlata.

Najbližšia situácia v Iraku bezprostredne určí aj vývoj na ropnom trhu. Ak bude vojna krátka, ako očakáva väčšina analytikov a obchodníkov, s cenou ropy by sa nemali diať dramatické zmeny. Ak však vojenské akcie budú trvať dlhšie, môže to obchodníkov opäť znepokojiť a cena vyletí prudko hore. Svoju úlohu v tomto prípade zohráva aj ropný kartel a jeho pripravenosť nahradiť zastavené iracké dodávky, ktorých vývoz naposledy dosahoval necelé 2 mil. barelov denne. OPEC už niekoľkokrát verejne prezentoval ochotu v prípade vojenského konfliktu plne nahradiť irackú ropu a zvýšiť svoju produkciu. Ak však spotreba zostane na terajšej úrovni, pre kartel to bude znamenať nadľudský výkon. Už teraz totiž väčšina členov OPEC ťaží a vyváža ropu na plný výkon. Včera však aj Spojené štáty avizovali, že sú v prípade potreby pripravené uvoľniť časť svojich strategických zásob. Zatiaľ však budú sledovať, ako sa so situáciou vyrovná OPEC.

Naposledy májový kontrakt na ropu Brent vzrástol o 44 USc na úroveň 27,23 USD za barel a rovnako datovaný kontrakt WTI o 44 na 29,80 USD za barel, keď investorov vystrašili prvé správy o horiacich ropných poliach na juhu Iraku v oblasti Basry. Ak sa tieto správy potvrdia, znamenalo by to, že aj napriek krátkej vojne bude obnova tohto ropného poľa trvať dlhší čas.

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame slabý vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú však šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu, a na mierne pocity závratu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polooblačno. Ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota 3 až 7, na severe okolo 0 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -12 stupňov. Severný vietor 4 až 8, na hrebeňoch hôr a miestami v nížinách v nárazoch okolo 15 m/s, popoludní zoslabne.V sobotu bude polojasno, časom až oblačno a ojedinele občasné sneženie. Nočná teplota na juhozápade okolo -4 stupňov, inde -6 až -10, v dolinách lokálne -12 až -17 stupňov, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe okolo 0 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách -12 až -17 stupňov, denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.57 a zapadne o 18.03 hod.

Amsterdamoblačno13
Aténypolojasno13
Belehradoblačno10
Berlínpolojasno7
Bratislavapolojasno7
Bruseljasno12
Budapešťoblačno8
Bukurešťprehánky9
Frankfurtpolojasno11
Helsinkijasno-5
Istanbuloblačno9
Kodaňjasno5
Kyjevsneženie4
Lisabonpolojasno17
Londýnpolojasno14
Madridslnečno15
Moskvasnehové prehánky-6
Oslojasno8
Parížjasno14
Prahaoblačno6
Rímjasno17
Sofiaslnečno10
Štokholmjasno4
Varšavajasno5
Viedeňpolojasno8
Záhrebprehánky9
Ženevajasno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.