Hospodársky denník
USD39,558 Sk
EUR41,908 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,323 Sk
  Pondelok  24.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Boj s neviditeľným nepriateľom

Za posledných 20 rokov bolo identifikovaných viac ako 30 nových mikroorganizmov schopných vyvolať infekčné ochorenia. Patria k nim napríklad i mikroorganizmy vysoko virulentné (ako je napríklad vírus Ebola, vyvolávateľ väčšinou smrteľnej hemoragickej horúčky) až po rotavírusy, ktoré sú najbežnejšou príčinou detských hnačiek na celom svete. Svet stojí tvárou v tvár kríze infekčných ochorení. Slovenská republika sa ako členský štát Svetovej zdravotníckej organizácie k programu boja proti infekčným ochoreniam v plnom rozsahu pripojila. O biologických zbraniach sa hovorí aj ako o prostriedkoch dopravy na cieľ s biologickou muníciou. U nás sa v tejto súvislosti začal spomínať nákup vakcín proti pravým kiahňam, ktoré sú považované za biologickú zbraň. Vláda schválila materiál o zabezpečení očkovacích látok. Na jeho príprave sa podieľal tím expertov zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu. Očkovanie proti pravým kiahňam (variole) sa na Slovensku vykonávalo každoročne do roku 1980 povinne. Po vyhlásení eradikácie varioly vo svete je populácia 0 až 23-ročných neočkovaná. Odporúčalo sa teda vytvoriť určitú zásobu vakcíny proti variole, ktorá bude určená osobám v najvyššom riziku infekcie (laboratórni pracovníci, priame kontakty chorých a pod.). No Slovensko by malo byť podľa ďalších informácií pripravené a schopné zabezpečiť preočkovanie celej populácie občanov, teda nielen tých, ktorí neboli očkovaní proti pravým kiahňam od roku 1980, keď sa u nás s touto činnosťou prestalo. Z hľadiska preventívnej opatrnosti a vychádzajúc z odporúčaní WHO a Európskej komisie majú byť pripravené tri varianty. Slovensku by zatiaľ nemalo hroziť reálne nebezpečenstvo, no v závislosti od stupňa ohrozenia je pripravené siahnuť po jednom z nich. V susednej Českej republike je podľa dostupných informácií dostatok zmrazených dávok vakcíny proti pravým kiahňam, ktoré pochádzajú ešte z roku 1980. Odborníci tvrdia, že vakcíny by sa mohli úspešne použiť aj v súčasnosti. Španielsko nakúpilo dva milióny dávok vakcíny proti kiahňam pre svoje vojsko pre prípad, že by došlo k biologickému útoku. Podobný krok už urobili aj ďalšie krajiny.

Podľa informácie zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu úroveň zaočkovanosti obyvateľstva v SR proti iným ochoreniam je vysoká. Celková zaočkovanosť detí u všetkých ochorení zaradených do Imunizačného programu dlhodobo prekračuje 95 % stanovených Svetovou zdravotníckou organizáciou, v roku 2002 sa priemerná celoslovenská zaočkovanosť detskej populácie u všetkých druhov pravidelného povinného očkovania pohybovala na vysokej úrovni, v rozmedzí 98 - 99 %. Vakcinácia detí je stále zabezpečovaná v rámci pravidelného povinného očkovacieho programu, očkované sú proti diftérii, tetanu, čiernemu kašľu, osýpkam, mumpsu, rubeole, tuberkulóze a detskej obrne. Od roku 1998 bolo zavedené očkovanie detí proti vírusovej hepatitíde typu B a od roku 2000 aj očkovanie proti invazívnym hemofilovým infekciám. Vakcíny určené na pravidelné povinné očkovanie detí sú dostupné a sú hradené zo štátneho rozpočtu. Ostatné očkovacie látky, ktoré sú odporúčané na očkovanie tak detí, ako aj dospelých, sú v lekárňach a získať ich možno na základe lekárskeho predpisu ošetrujúceho lekára, prípadne na základe odporúčania epidemiológa. Podľa informácií MUDr. E. Máderovej, CSc. vedúcej sekcie epidemiológie Štátneho fakultného zdravotného ústavu v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) a v záujme ďalšieho zosúladenia Imunizačného programu SR s krajinami EÚ, ale najmä vzhľadom na ochranu zdravia obyvateľstva SR pred infekčnými ochoreniami sa plánuje v najbližšom čase v súlade so stanoviskom Pracovnej skupiny MZ SR pre imunizáciu postupne rozšíriť Imunizačný program o preočkovanie 13-ročných detí proti záškrtu s cieľom dosiahnuť ochrannú hladinu protilátok v dostatočnej hladine u dospelých.

Silvia Kamendyová

Počasie

Dnes bude naďalej prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V priemyselných oblastiach v ranných a predpoludňajších hodinách miestami pri zhoršení podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší je možnosť častejšieho výskytu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na citlivých ľudí. (zč)Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 9 až 14, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota napoludnie na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách a kotlinách miestami okolo -5, denná 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách a kotlinách miestami okolo -4, denná 12 až 17, na severe miestami okolo 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.46 a zapadne o 18.11 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolojasno16
Atényoblačno9
Belehradpolooblačno9
Berlínjasno13
Bratislavaslnečno13
Bruseljasno17
Budapešťpolooblačno11
Bukurešťpolooblačno2
Frankfurtjasno15
Helsinkioblačno3
Istanbulpolooblačno6
Kodaňjasno11
Kyjevpolooblačno8
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno14
Madridpolojasno16
Milánojasno15
Moskvasneženie-3
Oslopolooblačno6
Parížjasno18
Prahajasno14
Rímjasno15
Sofiapolooblačno4
Štokholmoblačno6
Varšavaoblačno10
Viedeňjasno14
Záhrebjasno11
Ženevajasno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.