Hospodársky denník
USD39,276 Sk
EUR41,825 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,319 Sk
  Utorok  25.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čakanie na krok zblíženia sa

Kvalitné technické vzdelanie nie je predsa iba vecou univerzít

Technické profesie sú v súčasnosti neprávom nedocenené. Verejnosť ani podnikateľská sféra teraz nevníma čoraz naliehavejšiu potrebu prípravy odborníkov pre hospodársky dôležité odvetvia. S tým súvisí neadekvátne odmeňovanie, ale aj pracovné podmienky. Zamestnávatelia začínajú ťažšie získavať nových inžinierov. Ešte väčším problémom je dlhšie ich udržať v našich firmách. Najmä odborníci strednej generácie už chýbajú. Atraktívne, ale už saturované odbory, zdanlivo sľubujúce potenciál vyšších zárobkov, sú pre technickú prax nepoužiteľné. Ciele priemyslu sa líšia od hlavného poslania univerzít. V propagácii a skvalitňovaní technického vzdelávania však obidvoch partnerov spája spoločný záujem. Vplyv praxe na prípravu inžinierov je u nás veľmi limitovaný. Obmedzuje sa na zastúpenie v pracovných akreditačných skupinách alebo na externú výučbu. Prírodovedný základ považujú priemyselní partneri za dostatočný. Niektorí naši podnikatelia kritizujú všeobecnejšiu vysokoškolskú prípravu na budúcu profesiu. Moderné univerzity však pestujú schopnosti vyššieho radu, ktoré študentom zostanú, aj keď zabudnú väčšinu faktov. Nesústreďujú sa na konkrétne riešenia, ktoré sa krátkodobo považujú za optimálne a prinášajúce čo najhospodárnejšie výsledky. Progresívne firmy si úzke špecializácie zabezpečujú vlastným doškoľovaním. Vo vyspelom zahraničí sa skôr využíva

odborný potenciál

univerzít a ich na tento účel špecializované strediská celoživotného vzdelávania. V našich podmienkach sa na tieto útvary školy obracajú skôr zahraničné firmy, z našich podnikov tie prosperujúcejšie. Spolupráca pomáha obidvom zúčastneným stranám. Zlepšuje vzájomné poznanie a umožňuje reagovať na meniace sa potreby praxe. Poznanie ako produkt výskumnej činnosti poskytuje najmä ekonomickú silu.

Nové technológie ako výsledok kvalitného výskumu sú hlavným predpokladom nielen materiálneho, ale aj duchovného rozvoja spoločnosti, založenej na poznaní. Krajiny Európskej únie vynakladajú na výskum ako strategický nástroj 1,8 % z HDP. Šesťkrát menší rozpočet na výskum u nás zaraďuje vedu a techniku iba do tolerovanej, dokonca ani nie perspektívnej kategórie. Bez úspešného vývoja sa však máloktorej firme podarí presadiť v globálnej ekonomike. Výskumná činnosť univerzít má pritom ďalej od trhu. Rieši voľnejšie termínované úlohy, systémy a situácie zvyčajne nezávislejšie od ekonomického efektu. Navyše, výsledky sú publikovateľné, keďže väčšinou nesúvisia s chránenými technológiami. Dnešné, zväčša individuálne kontakty s priemyslom sa žiada povýšiť na profesionálnu úroveň. Združené vedecké pracoviská s progresívnymi rezortnými výskumnými ústavmi už na univerzitách existujú. Využívajú spoločné laboratóriá, sofistikovanejšie zariadenia a intelektuálny potenciál škôl. Dokonca

platia štipendiá

doktorandom, čím spätne posilňujú kvalifikačnú skladbu univerzity. Kvalite technickej prípravy nepomôžu zjednodušené odporúčania na rozličných diskusných fórach najmä tej časti podnikateľskej sféry, ktorá vzdelanie pokladá za obyčajný tovar. Rozvíjajú ho podpriemerne platení pedagógovia, paradoxne s nadštandardnou kvalifikáciou. V skromných učebniach aplikujú moderné vzdelávacie technológie. Výskumu neprospievajú ani závery rôznych komisií. Rozhodujúci vplyv v nich, podobne ako v spoločnosti, majú skôr humanitne a prírodovedne orientované osobnosti. Technickej praxi prospešné výsledky

sa ešte dnes dosahujú systematickou prácou v tichu laboratórií, vybavených nie práve najmodernejšou technikou. V týchto podmienkach s minimálnymi nákladmi univerzity pripravujú aj špičkových odborníkov, z ktorých sa čoraz viac, žiaľ, presadzuje v zahraničných firmách alebo v ich pobočkách u nás. Univerzity dnes ponúkajú našej podnikateľskej sfére kancelárie pre styk s priemyslom.

Už vytvorené vedecko-technologické parky, ústavy konkurencieschopnosti a inovácií sú pripravené transferovať nové poznatky do výroby. Pri zvyšovaní výkonnosti hospodársky dôležitých odvetví univerzity teda predpokladajú užšiu spoluprácu s priemyslom a nie iba všeobecne deklarovanú podporu.

Prof. Ing. Ján Bujnák, CSc.

rektor Žilinskej univerzity

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú však šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu, a na mierne pocity závratu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Miestami záťaž dýchacieho systému.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní od severu postupne oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najvyššia teplota 12 až 16, na krajnom severe okolo 9 stupňov. Teplota napoludnie na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor.n V stredu bude prevažne polojasno. V horských oblastiach ojedinele slabé prehánky. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách miestami okolo -3 stupňov, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách miestami okolo -3 stupňov, denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 18.12 hod.

Amsterdampolooblačno14
Aténypolojasno13
Belehradjasno15
Berlínoblačno12
Bratislavajasno15
Bruseljasno15
Budapešťjasno16
Bukurešťjasno11
Frankfurtoblačno15
Helsinkizamračené8
Istanbuljasno11
Kodaňoblačno11
Kyjevoblačno11
Lisabonzamračené15
Londýnoblačno14
Madridoblačno16
Moskvaoblačno1
Oslooblačno9
Parížpolojasno17
Prahapolooblačno13
Rímpolooblačno16
Sofiajasno13
Štokholmoblačno9
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno16
Záhrebjasno15
Ženevajasno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.