Hospodársky denník
USD39,077 Sk
EUR41,638 Sk
CHF28,239 Sk
CZK1,309 Sk
  Štvrtok  27.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













8. deň-noc vojny

Spojenci narážajú pri postupe na Bagdad, okrem problémov s piesočnou búrkou, aj na čoraz väčší odpor irackej armády. Boje včera prebiehali predovšetkým na sever od mesta Násiríja, kde sa museli zastaviť jednotky americkej námornej pechoty a v oblasti mesta Nadžaf. Podľa amerických údajov tam zahynulo až 650 Iračanov, vlastné straty však nezverejnili. Iracká štátna televízia namieta, že bojové oddiely Saddáma Husajna zničili od utorka do stredy viac ako 20 amerických a britských tankov a obrnených vozidiel. Proti americkým a britským jednotkám zaútočili príslušníci irackej armády, ale aj elitné jednotky Republikánskej gardy a polovojenské jednotky Fedajín Saddám. Pri ich útoku zahynul veľký počet spojeneckých vojakov, konštatovala televízia.

Útok vo vlastných radoch armády USA, ktorý sa odohral 23. marca, keď - podľa doterajších informácií - iný vojak hodil granáty to troch stanov na základni v Kuvajte, si vyžiadal medzitým už druhú obeť. Svojim zraneniam včera podľahol major letectva Gregory Stone (40) z mesta Boise, štát Idaho.

Včera tiež zahynulo najmenej 14 ľudí, keď pravdepodobne americký nálet zasiahol rušnú obývanú a obchodnú ulicu v Bagdade. V oblasti výbuchu svedkovia videli zničené autá a obhorené telá, ktoré odnášala nahnevaná skupinka Iračanov kričiac: „Niet iného Boha okrem Alaha“ a: „Obetujeme našu krv a duše za teba, Saddám.“

Pokračujúca vojna dokazuje, že nie všetko vychádza spojencom podľa plánu. Spojené štáty včera priznali, že existujú príznaky, že Bagdad obnovil kontrolu nad vojenskými a ďalšími bezpečnostnými silami. Vojenskí predstavitelia však nevedia, či kontrolu prevzal priamo iracký prezident, alebo niektorý z jeho najbližších spolupracovníkov. Po prvom útoku, ktorý mieril na Saddámov bunker, tvrdili americkí velitelia aj spravodajské zdroje, že iracké velenie je rozvrátené. Situácia na bojovom poli potvrdzovala tento fakt, keď niektoré iracké jednotky bojovali, zatiaľ čo ďalšie utekali, alebo nerobili nič. Teraz ale americkí predstavitelia zaznamenávajú medzi bojujúcimi oddielmi väčšiu koordináciu.

Irak zároveň obnovil vysielanie štátnej televízie, ktorej budovu v noci zasiahol nálet. Pentagón oznámil, že terčom útoku bola iracká komunikačná a satelitná technika. Amnesty International (AI) upozornila, že bombardovanie televízie je porušením Ženevských konvencií. „Je to civilný objekt, chránený medzinárodnými humanitárnymi zákonmi. Dôvod, že televízia bola zneužitá k propagande, nie je dostatočné opodstatnenie útoku,“ vyhlásila AI.

Spojencov určite nepotešil krok katarskej televíznej stanice al-Džazíra, ktorá včera odvysielala videozáznam dvoch mŕtvych vojakov a dvoch vojnových zajatcov. Všetci sú údajne Briti. V arabčine vysielajúca al-Džazíra, monitorovaná v Dubaji, uviedla, že exkluzívne video sa jej podarilo získať po bojoch pri meste az-Zubajr neďaleko juhoirackej Basry. Al-Džazíra neuviedla, odkiaľ videozáznam pochádza, prezradila len, že ho získala v posledných dvoch dňoch. Na videozázname je vidieť dve zakrvavené telá v uniformách, ležiace na chrbte. Dvoch vojnových zajatcov televízia ukázala len krátko, obaja vojaci pôsobili vážne. K videu nebol zvukový záznam.

V čase našej uzávierky sa začalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Arabské krajiny sa v pondelok rozhodli, že požiadajú o zvolanie mimoriadneho stretnutia Bezpečnostnej rady, venované Iraku. Požiadavka je reakciou na pondelkové stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín Ligy arabských štátov (LAŠ), ktoré sa konalo v egyptskej Káhire. Ministerské zasadanie LAŠ bolo venované irackej kríze.

(TASR, ČTK, oso)

Raster 1

Humanitárna dráma

Ľudia v južnom Iraku, ak nechcú zomrieť od smädu, musia požiť nepitnú vodu. Niektorí Iračania hovoria, že sú vojaci, aby sa dostali do zajatia a mohli sa najesť a napiť zo zásob britsko-amerických vojenských síl. V južnom Iraku sa humanitárna situácia rýchlo zhoršuje. Dráma sa deje prakticky za „zatvorenými dverami“. Prípady cholery a dyzentérie by mohli prepuknúť vo veľkom rozsahu a pre iracké obyvateľstvo ostávajú zásoby potravín na šesť až sedem týždňov. Pracovníci mimovládnych organizácií, ktoré ostali v Iraku aj po začatí vojny, sú sústredení najmä v Bagdade. Vojnový stav im prakticky neumožňuje pohyb vo vnútri irackého územia, na Londýnom a Washingtonom sľúbenú humanitárnu pomoc sa čaká. Americko-britské spojenecké sily sa obávajú narastajúcich nepriateľských reakcií obyvateľstva, ktoré prakticky nič nemá.

RASTER 2

Ďaleko do konca

Priebeh vojny v Iraku predstihuje časový plán, vojna má však ďaleko do konca. Vyhlásil to americký prezident George W. Bush vo včerajšom prejave na leteckej základni MacDill pri Tampe na Floride, centrále Ústredného velenia ozbrojených síl USA. Irackej vláde odkázal, že jej „deň zúčtovania sa blíži“. V prejave k zhromaždeným vojakom Bush poďakoval konkrétnym veliteľom, ktorí velia americkým jednotkám v bojových operáciách v Iraku, a vyzdvihol ich doterajšie úsilie v postupe proti režimu Saddáma Husajna. „Modlíme sa k Bohu, že sloboda našla takých statočných obrancov,“ uviedol Bush na adresu všetkých amerických vojakov, bojujúcich v Iraku. Zhromaždený dav ho odmenil búrlivým aplauzom. Dĺžku bojov v Iraku nemožno predvídať, deň zúčtovania pre iracké vedenie sa však nekompromisne blíži, zdôraznil Bush a dodal, že Spojené štáty budú „neúprosne bojovať za víťazstvo v Iraku“. Pripomenul, že od začiatku vojny v Iraku uplynulo šesť dní a päť dni od spustenia hlavnej leteckej ofenzívy. Bush ocenil postup spojeneckých síl smerom na Bagdad a dodal, že za posledné tri dni sa im podarilo posunúť viac než 300 kilometrov na sever smerom k irackej metropole. „Každým dňom sa viac a viac približujeme k cieľu,“ ubezpečil Američanov prezident.

Počasie

Predpokladáme slabé zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho, prípadne aj pohybového systému. Predĺženie reakčného času znižuje schopnosť rýchlych reakcií. Uvedené ťažkosti sa môžu vyskytovať častejšie na severovýchode Slovenska. Vyšší je sklon k bolestiam hlavy najmä u vegetatívne labilných ľudí s nízkym tlakom krvi a pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zväčša pozitívny je vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktorí však nemajú preceňovať svoje sily.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia bez podstatnejšej zmeny.(zč)

n Dnes bude slnečno, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele slabý občasný dážď. Najvyššia teplota 14 až 18 stupňov. Slabý, na juhozápade juhovýchodný 2 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.n V piatok bude prevažne oblačno a ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, denná 13 až 17 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno, miestami slabý občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, denná 13 až 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.42 a zapadne o 18.16 hod.

Amsterdampolooblačno17
Atényjasno17
Belehradoblačno16
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno17
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno14
Frankfurtoblačno16
Helsinkioblačno9
Istanbulpolooblačno15
Kodaňpolojasno12
Kyjevjasno8
Lisabonveľká oblačnosť16
Londýnpolooblačno17
Madriddážď15
Moskvazamračené4
Oslopolooblačno7
Parížpolooblačno20
Prahaoblačno14
Rímpolooblačno17
Sofiapolooblačno15
Štokholmpolojasno12
Varšavajasno13
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno19
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.