Diskusia okolo daní je vždy mimoriadne emotívna. Sú totiž účinnou politickou zbraňou, najmä ak protagonisti požadujú ich absolútne zníženie. A tak daňové zákony patria k najčastejšie sa meniacej legislatíve. Nízke dane môžu priniesť každému štátu viaceré výhody. Investori sa iba hrnú a okrem zníženia nezamestnanosti môžu priniesť aj vytúženú prosperitu. Preto je daňová politika v súčasnom svete jeden z najvýznamnejších nástrojov, ktorým jednotlivé vlády ovplyvňujú ekonomiky svojich krajín. Medzi jednotlivými štátmi existujú z hľadiska daňovej štruktúry a zaťaženia obyvateľstva veľké rozdiely. Značné rozdiely sú aj v rýchlosti zvyšovania daní. Podľa údajov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa napríklad v Kanade, USA a Mexiku zvýšili v období od roku 1965 do 1999 dane iba z 25 na 27 percent HDP. Naopak, v Európe sa dane zvyšujú oveľa rýchlejšie. Napriek veľkým rozdielom v daniach medzi rôznymi krajinami dajú sa definovať isté trendy. Postupujúca globalizácia svetovej ekonomiky umožňuje čoraz väčšie finančné presuny, čoraz viac spoločností sa stáva súčasťou nadnárodných koncernov a hľadajú si nové pôsobiská. Jednotlivé krajiny začínajú medzi sebou súťažiť oveľa dravšie ako kedykoľvek predtým. Pokiaľ ide o postkomunistické krajiny, je to ešte citeľnejšie. Štát, ktorý ponúkne nižšie dane, môže prilákať zahraničných investorov a podniky, dosiahnuť tak rýchlejší ekonomický rast. Nízke dane nielenže zaťažujú menej vrecká daňovníkov, zároveň obyvateľom môžu priniesť aj ďalšie pozitíva - ponuku dobrých pracovných miest, a teda zníženie nezamestnanosti a ekonomickú prosperitu. Aj vzájomné súperenie medzi jednotlivými ekonomikami v daňovej oblasti môže viesť k ich ďalšiemu znižovaniu. A to je krok, ktorý každej vláde celkom určite prinesie popularitu (nie náhodou k tomu často dochádza tesne pred voľbami). Na druhej strane žiadna vláda neznižuje dane rada, pretože to pre ňu znamená starosti so štátnym rozpočtom. Do celej záležitosti ešte môžu vstupovať rôzne politické tlaky, napríklad v rámci EÚ sa jej členovia už dlho dohadujú a pravdepodobne ešte dlho budú dohadovať o zjednotení jednotlivých daní. Očakávaným vstupom kandidujúcich krajín sa situácia ešte viac skomplikuje.
Zníženie daní je dobrý nápad, pravda, ak ide naozaj o zníženie daní. Šermovanie číslami, ktoré vyjadrujú veľkosť sadzby, len pramálo zvýši životnú úroveň. Aj preto analytici často zdôrazňujú, že daň nie je nič viac ako daň.
Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v rizikových prevádzkach.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)
n Dnes bude slnečno, miestami zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia teplota 15 až 19, na krajnom severe miestami okolo 13 stupňov. Slabý vietor južných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov.n V sobotu bude polojasno, v horských oblastiach ojedinele slabé prehánky. Nočná teplota 6 až 2, na severe miestami okolo 0 stupňov, denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. V nedeľu bude prevažne oblačno a lokálne slabé prehánky. Nočná teplota 7 až 3 stupne, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 18.18 hod.