Hospodársky denník
USD38,86 Sk
EUR41,823 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,318 Sk
  Pondelok  3.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Očkovanie po slovensky

V októbri 2002 hladinu verejnej mienky rozvírili správy o možných komplikáciách po očkovaní proti chrípke. Hovoril som o nich v interview pre agentúru SITA. Prakticky všetky médiá sa chytili tejto témy a najmä jeden bulvárny denník a jedna z televízií podobného zamerania v honbe za senzáciami pripravili ľuďom mediálnu „bombu“. Sám seba som sa zľakol po prečítaní niektorých článkov, pretože som v nich bol označovaný za človeka, ktorý bojuje proti očkovaniu ako takému, dokonca aj proti povinnému očkovaniu v detskom veku. V týchto dňoch tu máme pravidelnú epidémiu chrípky a myslím, že si nezaškodí niečo o očkovaní pripomenúť a možno aj uviesť veci na pravú mieru.

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobované vírusmi typu A, B a C, prenáša sa tzv. kvapôčkovou infekciou (prenos vzduchom) typicky v zime a na jar. Neobíde nás takmer každý rok. Nie všetky tzv. chrípkové ochorenia sú spôsobené vírusom chrípky, môžu byť vyvolané aj inými vírusmi, nie chrípkovým. Vírus chrípky veľmi často mení svoju antigénnu štruktúru, preto vzniká problém imunity (vzniká odolnosť len na ten-ktorý typ), ale aj tvorby vakcín (nevieme s určitosťou predpovedať, ktorý typ príde). Chrípka ako taká spôsobuje množstvo komplikácií, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, srdca, mozgu atď., najmä však u starších ľudí, u ľudí s chronickými srdcovými, pľúcnymi a obličkovými ochoreniami, ako aj u detí s astmou. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie práve u týchto uvedených skupín pacientov. Zvážiť imunizáciu (očkovanie) by

mali aj ženy,

ktoré očakávajú, že v období chrípkovej epidémie budú tehotné v prvom trimestri. Očkovanie ako také znižuje najmä percento komplikácií u uvedených rizikových skupín, u mladých zdravých jednotlivcov benefit očkovania je sporný (údaje WHO - Svetová zdravotnícka organizácia a FDA - Národný ústav pre výživu v USA). Existujú aj ochorenia, pri ktorých by sa zásadne nemalo očkovať, sú to alergie, najmä na vaječný bielok a istým rizikom je vakcinácia aj u pacientov s rôznymi poruchami imunity. Každé očkovanie, teda aj očkovanie proti chrípke, môže priniesť rôzne nežiaduce účinky, ktoré môžu byť lokálne, napr. začervenanie, opuch, bolesť, zatvrdnutie alebo celkové, napríklad teploty, nevoľnosť, malátnosť, triaška, únava, potenie, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, ktoré môžu trvať rôzne dlho. Okrem uvedených „bežných“ komplikácií veľmi zriedkavo sa vyskytujú závažné vedľajšie účinky, sú to alergie, kŕčové stavy, poruchy krvotvorby, zápaly ciev, poškodenie obličiek a neurologické komplikácie ako zápaly nervov, mozgu, miechy, periférnych nervov spojené aj s ochrnutím, s tŕpnutím, so stavmi zmätenosti a pod. Všetky uvedené vedľajšie účinky sú opisované aj v príbalových letáčikoch samotných

výrobcov vakcín,

preto je nepochopiteľné, že na Slovensku sa takáto možnosť nielenže popiera ale ak niekto vysloví spomínané riziká očkovania nahlas, tak nastáva „hon na čarodejnice“, spočiatku je to mediálne, neskôr aj administratívne prenasledovanie.

Zaujímavou skutočnosťou je fakt, že očkovanie ako také nebráni ani tak šíreniu infekcie, ako zaznelo často u nás v médiách, praktický prínos očkovania spočíva práve v znížení počtu spomínaných komplikácií. To, že vysoká preočkovanosť obyvateľstva nebráni šíreniu ochorenia, dokázala aj tohtoročná epidémia, na severnej pologuli sa začala šíriť z USA s tradične najvyššou preočkovanosťou a o niekoľko týždňov neskôr na „starom kontinente“

prvá epidémia

vypukla vo Francúzsku, kde sa pýšia zasa najvyššou preočkovanosťou obyvateľstva v Európe. Z Francúzska sa epidémia ďalej rozšírila do Nemecka, Talianska, Česka, v týchto dňoch ju máme na Slovensku. Ak sa na jednej strane hovorí, že u nás je nízka očkovanosť (4 - 8 %) oproti Európe (20 %), treba súčasne aj vysvetliť, ktoré skupiny obyvateľstva sa tam dávajú očkovať (pozri vyššie).

Očkovanie je nesporne jedným z najvýznamnejších pokrokov medicíny 20. storočia a povinné očkovanie v detskom veku je nevyhnutné. Trochu iná situácia je v prípade očkovania proti chrípke. Očkovanie proti chrípke má viacero úskalí, nemusí sa „trafiť“ správna vakcína a môže spôsobiť aj komplikácie, o ktorých lekári často neinformujú pacientov (resp. sami nie sú dostatočne informovaní). Na Slovensku za posledné dva roky evidujeme niekoľko prípadov ochorení, pri ktorých bola evidentná časová súvislosť medzi očkovaním a neurologickým ochorením. Očkovanie proti chrípke má nielen medicínsky rozmer, aj obchodný. Ide o biznis, ktorý prináša nemalé zisky, a preto je podozrenie, že sú doň zainteresované silné lobistické skupiny nielen z farmaceutických firiem, ale aj vysokopostavených ľudí, ktorí priamo alebo nepriamo zatajujú možné riziká takéhoto očkovania.

MUDr. Juraj Štofko

PhD., MBA

Zdroj: L´ Express december 2002

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 27. 2. 2003: Bratislava 100,54, Sliač 98,62, Košice 99,67, Poprad 93,80, za 28. 2. 2003: Bratislava 100,88, Sliač 98,71, Košice 99,73, Poprad 94,03, za 1. 3. 2003: Bratislava 100,72, Sliač 98,57, Košice 99,58, Poprad 93,96.Údaje poskytuje SPP.

Počasie

Predpokladáme, že sa na našom území budú ťažkosti podmienené počasím znižovať, výraznejšie u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). Pretrvávajú ešte zdravotné problémy u osôb s ochoreniami pohybového systému, intenzívnejšie sú reumatické bolesti a bolesti hlavy, najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšená je náchylnosť k depresii u psychicky labilných ľudí.Zajtra na väčšine územia pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, ktoré pôsobí zväčša pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily a vyhýbať sa nezvyklej námahe a stresovým situáciám. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť miernym pocitom závratu a častejšími bolesťami hlavy migrenózneho pôvodu. (zč)n Dnes bude oblačno až zamračené, na východe neskôr postupne zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, v horských oblastiach stredného Slovenska prevažne snehové. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na horách vo výške 1500 m -2 stupne. Slabý, na východe severný vietor 2 až 5 m/s. n V utorok bude polooblačno až oblačno, na východe časom zväčšená oblačnosť a miestami slabé zrážky, prevažne snehové. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, v údoliach ojedinele chladnejšie. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. V stredu bude polojasno až oblačno, na východe časom zväčšená oblačnosť a miestami slabé zrážky, prevažne snehové. Najnižšia nočná teplota -3 až -7, v dolinách so snehovou pokrývkou do -10, najvyššia denná teplota 4 až 8, na východe okolo 1 stupňa. n Slnko vyjde zajtra o 7,08 a zapadne o 17,05 hod.

Amsterdampolooblačno9
Aténydážď10
Belehradzamračené8
Berlínzamračené 1
Bratislavadážď5
Bruseloblačno9
Budapešťzamračené6
Bukurešťzamračené6
Frankfurtdážď6
Helsinkizamračené-3
Istanbulpolooblačno10
Kodaňzamračené0
Kyjevsneženie0
Lisabonpolojasno18
Londýndážď7
Madridpolojasno16
Moskvaoblačno-4
Oslosnehové prehánky-1
Paríždážď8
Prahadážď 4
Rímoblačno12
Sofiazamračené5
Štokholmzamračené-4
Varšavazamračené0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.