Hospodársky denník
USD38,627 Sk
EUR41,426 Sk
CHF28,061 Sk
CZK1,299 Sk
  Pondelok  31.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nástrahy vojnového plánu Š

Vojna v Iraku bude dlhšia a krvavejšia

Vojna dnes už vstúpila do 12. dňa a čím dlhšie trvá, tým vzdialenejší sa zdá byť jej koniec. Ak pred začiatkom spojeneckého útoku rôzni západní vojenskí analytici a „zdroje blízke Pentagónu“ hovorili o dobytí Bagdadu za tri dni, po prvých skúsenostiach s pozemnými bojmi 5-6 dní stačilo len na obkľúčenie Bagdadu. Dnes si termín bitky o hlavné mesto už nikto netrúfne odhadovať. A nielen to. Spojenci pripúšťajú, že nebudú mať dosť síl na ťažké pouličné boje, a presúvajú do oblasti stotisíc nových vojakov.

Nenaplnil sa teda plán A amerických plánovačov, podľa ktorých iracký ľud bude vnímať invázne vojská ako osloboditeľov a povstane proti Saddámovi Husajnovi. Nenaplnil sa ani plán B, podľa ktorého iracké jednotky budú pasívne čakať vo väčších mestách, kým spojenci prídu a zaútočia na nich. V skutočnosti sme svedkami akéhosi plánu Š, v ktorom Iračania vnímajú Američanov a Britov ako agresorov a v nehostinnom prostredí púštnych búrok fanaticky proti nim bojujú. Lojalitu režimu prejavujú šíiti, inak Saddámovi nie príliš naklonení, dokonca aj časť irackej emigrácie sa vracia do vlasti, aby bojovala proti „osloboditeľom“.

Predlžovanie konfliktu prehlbuje hrôzy vojny. Spojenci už teraz oficiálne priznávajú vyše 50 obetí a vyše 100 zranených. Nemôže byť pochýb o tom, že ich ľudské straty sa v konečnom dôsledku budú vyjadrovať v stovkách, ak nie aj v tisícoch. O irackých vojenských obetiach nie je dostatok informácií, no vzhľadom na ich fanatickejší spôsob boja a slabšiu výzbroj sa dá odhadovať, že sú niekoľkonásobne vyššie ako spojenecké. No, najsmutnejší pohľad je na osud civilistov. Podľa irackých oficiálnych zdrojov počet ľudí, ktorí zahynuli v spojeneckom bombardovaní miest, sa pomaly blíži k tisícke. Okrem toho civilisti trpia nedostatkom vody a potravín, o psychických dôsledkoch neprestávajúcich bombových útokov nehovoriac.

Pravda, z vojensko-strategického hľadiska doterajšie výsledky spojencov vôbec nemožno označiť za fiasko. Kurdský sever krajiny je už pod ich kontrolou a s pomocou miestnych Kurdov zrejme úspešne pokračujú prípravy na otvorenie nového frontu. Získavanie kontroly nad juhom Iraku síce prebieha pomalšie, ako sa predpokladalo, no aj v tomto smere sú spojenci relatívne úspešní. Netreba zabúdať, že práve na juhu a severe krajiny sú hlavné iracké ložiská strategických surovín. Čiže útok na Bagdad nemusí byť až takou horúcou prioritou. Čas v každom prípade hrá pre spojencov a nie pre izolovaný iracký režim. Až príliš nápadné je, že jediné, na čom sa Bezpečnostná rada OSN dokázala dohodnúť, je obnovenie programu Ropa za potraviny.

Pri takomto vývoji jediné otázniky nad ďalším vývojom konfliktu majú skôr morálny charakter. Ako sa svetová verejnosť bude pozerať na vyhladované miliónové iracké mestá, ktoré pod spŕškou bômb dlhodobejšie vzdorujú spojeneckému obkľúčeniu? A tiež bude zaujímavé sledovať, ako sa spojenci budú pozerať na pokusy rôznych medzinárodných organizácií zabrániť humanitárnej katastrofe. Zásielky vody a potravín Iračanom nie sú totiž celkom v súlade s taktikou, ktorá chce vyčerpať obrancov miest.

A zbrane hromadného ničenia? O tých sa zrejme bude viac hovoriť až ku koncu vojny.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť k reumatickým ťažkostiam, ako aj nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude spočiatku veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, možné búrky. V priebehu dňa od západu vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na severe okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor zosilnie na 4 až 8 m/s, na juhozápade a východe v nárazoch prechodne okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na nulu. n V utorok bude jasno až polojasno, zrána v údoliach ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, v dolinách miestami okolo -7, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, cez deň od juhozápadu pribúdanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota 2 až -2, na juhozápade okolo 5, najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.31 a zapadne o 19.21 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 27. 3. 2003: Bratislava 100,46, Sliač 98,54, Košice 99,54, Poprad 94,10, za 28. 3. 2003: Bratislava 99,98, Sliač 98,03, Košice 99,04, Poprad 93,60, za 29. 3. 2003: Bratislava 99,75, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,27.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno12
Atényslnečno20
Belehradzamračené17
Berlínpolooblačno 12
Bratislavapolooblačno13
Bruseloblačno12
Budapešťdážď13
Bukurešťjasno15
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňjasno8
Kyjevdážď12
Lisabonpolojasno18
Londýnjasno13
Madridprehánky16
Moskvaprehánky10
Osloslnečno7
Parížjasno15
Prahajasno 9
Rímdážď16
Sofiaoblačno13
Štokholmpolooblačno4
Varšavadážď8
Viedeňpolooblačno13
Záhrebdážď16
Ženevazamračené12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.