Hospodársky denník
USD38,403 Sk
EUR41,934 Sk
CHF28,724 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  5.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ZÁZRAČNÝ MEŠEC

Nepretieklo veľa vody Dunajom a návrh financovania prvých desiatich dní práceneschopnosti zamestnávateľmi je opäť na stole. Keď sa pred poldruha rokom pripravoval zákon o sociálnom poistení, stálo sociálnych partnerov (zamestnávateľov rovnako ako odborárov) spolu s ministerstvom hospodárstva veľa úsilia, kým sa im podarilo dosiahnuť vypustenie návrhu, aby zamestnávateľ hradil chorému zamestnancovi náhradu príjmu za prvých 10 dní práceneschopnosti. Vláda ním chcela pôsobiť proti zneužívaniu poistného systému tými zamestnávateľmi, ktorí v čase prestojov „pošlú“ pracovníkov na "péenku“. O tom, že problém treba riešiť tam, kde vzniká a „netrestať“ všetkých ostatných, sme v čase, keď bol tento návrh horúci, hodne písali. Ten čas sa opäť vrátil, pretože sme ho v oprášenej podobe našli v návrhu stratégie podpory rastu zamestnanosti, ktorá predpokladá aj novelizáciu zákona o sociálnom poistení. V zdôvodnení sa hovorí, že súčasný systém je nákladný a zneužíva sa. Preto by mal nastúpiť "čistý poistný systém“, práceneschopní by dostávali dávku určenú ako pevné percento vymeriavacieho základu, a to po dvoch či troch dňoch. Do 10 dní by však túto dávku hradili zamestnávatelia. Možno sa iba čudovať, ako môže vláda, ktorá deklaruje ako svoj cieľ zlepšenie podnikateľského prostredia, chcieť uvaliť na zamestnávateľov platby, ktoré sú maximálne neproduktívne. Ako k tomu príde zamestnávateľ, že má platiť človeka, ktorý nepracuje? Veď výpadok

pre chorobu

mu spôsobuje problémy sám osebe: musí zreorganizovať prácu, nájsť náhradnú pracovnú silu a aj ju zaplatiť. Ak uvážime, že náhrada sa len zriedkavo vyrovná pracovníkovi, ktorý svoje miesto zastáva dobre a má s ním skúsenosti vyplývajúce zo sústavného vykonávania tejto práce, je jasné, že zamestnávateľovi nemôže byť jedno, či jeho kmeňový pracovník je chorý alebo nie - ešte aj v prípade, že ho počas „péenky“ platiť nemusí. Zneužívanie systému treba likvidovať tam, kde vzniká. Nie je to predsa zamestnávateľ ani zamestnanec, ktorí indikujú práceneschopnosť. Alebo sme už takým chorým národom, že každému z nás, ak sa objavíme v ordinácii, doktor nejakú tú chorobu na maródovanie nájde? Čo robia posudkoví a revízni lekári? A ako by sa stavali ku krátkodobým maródkam? Záležalo by im na peniazoch zamestnávateľov rovnako ako na peniazoch nemocenského fondu, ktorý ich platí? Ak uvážime, že denne je v stave práceneschopných priemerne viac ako 100-tisíc osôb, celoštátny priemer trvania jedného prípadu PN je

asi 30 dní

a rátame s tým, že by sa poskytovala dávka vo výške 55 % príjmu, pri priemernej mzde 13,5-tisíc Sk to znamená, že by zamestnávatelia zaplatili nepracujúcim zamestnancom za každý pracovný a pre chorobu neodpracovaný deň spolu viac ako 12 mil. Sk. Na úkor investícií do výroby a do miezd pracujúcich. V návrhu stratégie sa síce hovorí o adekvátnom znížení daňového a odvodového zaťaženia s doplnením "vhodných systémov produktov zmluvného komerčného poistenia“, to však bude výhodné viac pre komerčné poisťovne ako pre ostatných zamestnávateľov. Deklaruje sa v nej tiež venovanie osobitnej pozornosti boju proti podvodom a korupcii, okrem iného aj v oblasti nemocenského poistenia. Možno len podporiť to, že preukázanie podvodu alebo nepravdivých údajov pri uplatňovaní nároku na financie z verejných zdrojov budú razantnejšie postihované trestnoprávne a zároveň budú nasledovať finančné postihy. Porušenie liečebného režimu pri pracovnej neschopnosti bude dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, čo je v poriadku. Prečo si však ministerstvo práce myslí, že zamestnávatelia vládnu onomu zázračnému rozprávkovému mešcu, z ktorého sa vysype toľko dukátov, koľko treba, zostáva pre nás záhadou.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V nižších polohách pri zhoršených rozptylových podmienkach miestami možnosť zhoršenia ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (najmä v priemyselných oblastiach). Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať sklonom k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno, ráno a predpoludním miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Na severe a východe miestami slabé sneženie. Najvyššia teplota 1 až 5 stupňov, na juhozápade okolo 7, na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo -5 stupňov. Prevažne severný vietor 2 až 6 m/s.n Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, na severe a východe miestami snehové prehánky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota -3 až -7 stupňov, v údoliach okolo -10, denná teplota 0 až 4, v nížinách okolo 6 stupňov.V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, asi od 1000 m sneženie. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, v dolinách okolo -8, denná teplota 0 až 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.24 a zapadne o 17.42 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdamdážď10
Atényprehánky11
Belehradoblačno10
Berlínzamračené4
Bratislavaoblačno7
Bruseloblačno10
Budapešťoblačno8
Bukurešťzamračené2
Frankfurtdážď8
Helsinkioblačno-6
Istanbuloblačno10
Kodaňsneženie-1
Kyjevsneženie-3
Lisabonoblačno19
Londýndážď10
Madridpolojasno18
Moskvajasno-3
Oslodážď so snehom2
Parížoblačno13
Prahadážď5
Rímpolojasno15
Sofiaoblačno9
Štokholmoblačno-3
Varšavaoblačno-2
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno7
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.