Ak chýba málo motivácie, býkovi sa ukáže červené súkno. Základné pravidlo vojenskej propagandy funguje aj v prípade plánovaného útoku Spojených štátov na Irak a tak sa v posledných dňoch objavili správy o úmysloch teroristickej organizácie al-Káida, ktoré museli priviesť do varu každého správneho amerického patriota. Prvou informáciou bol článok denníka Washington Times, podľa ktorého si spolubojovníci Usámu bin Ládina vybrali v minulosti za svoj cieľ základňu vojenského námorníctva USA v Pearl Harbore na Havaji. Unesené lietadlá mali na základe osvedčeného scenára zaútočiť na jadrové ponorky a lode. Symbolický význam základne pre Američanov netreba spomínať, keďže na podobné akcie sú citliví od 7. decembra roku 1941, keď japonská flotila pod vedením admirála Naguma potopila väčšinu lodí, kotviacich v prístave. Washington Times nespomína, prečo al-Káida nedotiahla plán do úspešného konca, no tvrdí, že jej rozhodnutie zaútočiť na Pearl Harbor vyplýva z faktu, že tamojšie vojenské zariadenia nie sú chránené zo vzduchu!
Ďalším správnym dopingom v správnu chvíľu bolo odvysielanie (televíznou spoločnosťou ABC) úryvkov videozáznamu, ktorý podľa amerických a španielskych úradov použila teroristická sieť Usámu bin Ládina na prípravu útokov na USA 11. septembra 2001. Turistické video nakrútil Ghasúb al-Abraš Ghaljún sýrskeho pôvodu, ktorého zatkli pri razii na podozrivých členov logistickej bunky al-Káidy v Madride v roku 2002 a neskôr pustili na kauciu. Otázkou zostáva, prečo sa o inkriminovanej snímke dozvedeli americkí diváci až teraz. Vlastne ide o rečnícku otázku. Posledné prieskumy verejnej mienky hovoria totiž o tom, že až 24 percent prívržencov amerického prezidenta Georga W. Busha má vážne výhrady voči vojne s Irakom. Medzi najdôležitejšie výčitky patrí obava, že neexistuje dostatočná hrozba na ospravedlnenie konfliktu. Potom je prirodzené, že sa spomenú teroristi, aj keď neexistuje dôkaz o ich priamom spojení so Saddámom Husajnom. To už ale nie je dôležité. Podľa britského denníka Daily Telegraph pôsobí v Iraku v súčasnosti niekoľko tisíc spojeneckých vojakov. Ich cieľom je, okrem iného, vyhľadanie vhodného miesta pre zajatecké tábory...
Dnes bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V nižších polohách pri zhoršených rozptylových podmienkach miestami možnosť zhoršenia ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (najmä v priemyselných oblastiach). Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať sklonom k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.
(zč)
n Dnes bude prevažne oblačno, ráno a predpoludním miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Na severe a východe miestami slabé sneženie. Najvyššia teplota 1 až 5 stupňov, na juhozápade okolo 7, na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo -5 stupňov. Prevažne severný vietor 2 až 6 m/s.n Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, na severe a východe miestami snehové prehánky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota -3 až -7 stupňov, v údoliach okolo -10, denná teplota 0 až 4, v nížinách okolo 6 stupňov.V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, asi od 1000 m sneženie. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, v dolinách okolo -8, denná teplota 0 až 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.24 a zapadne o 17.42 hod.