Hospodársky denník
USD38,133 Sk
EUR41,78 Sk
CHF28,642 Sk
CZK1,312 Sk
  Piatok  7.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto a čo pôsobí demotivačne

Každý deň sa stretávame s prejavmi dobrých úmyslov, či už politikov, alebo reprezentantov rozličných organizácií, ktoré sa domnievajú, že ich činnosť má vplyv na dianie v tomto štáte. V hospodárskej oblasti sú to hlavne vyjadrenia ministrov financií, hospodárstva a pôdohospodárstva, ktoré sú monitorované. Podľa mňa sme dodnes neprerušili tradíciu obsadenia týchto postov tými, ktorí nemajú najlepšie predpoklady túto prácu zvládnuť. Treba tiež priznať, že tí, ktorí sa vydávajú za zástupcov podnikateľskej sféry, tiež nie sú hviezdami a ich legitimita je vzhľadom na výsledky, ktoré sa im podarilo dosiahnuť, dnes určite nižšia ako kedykoľvek v minulosti.

Keď sa zamyslíme nad situáciou, v ktorej sa každý, kto sa u nás rozhodne podnikať, nachádza, tak nie je jednoznačné, že sa v tejto situácii dotyčná osoba rozhodne podnikať tak, ako to predpisuje zákon. Či sa to niekomu páči alebo nie, ľudia sú obdarení rozumom a majú tendenciu prijímať racionálne rozhodnutia. Ďalej sú ľudia, podľa mňa, málo motivovaní vyhrážkami zo strany štátu, ba naopak, tieto vyhrážky majú ten efekt, že podnikateľ stráca pocit spoluzodpovednosti za veci, ktoré sa ho bezprostredne netýkajú. Dnes máme stav, že ten, kto nesplní napríklad všetky registračné povinnosti voči administratívnym zložkám štátu pri legálnom vstupe do podnikania, riskuje pokuty vo výške desať miliónov korún. Namiesto toho, aby sme sa snažili ľuďom, ktorí chcú niečo riskovať, pomôcť, začíname proces demotivácie.

Som presvedčený o tom, že tí, ktorí sa dnes rozhodnú podnikať načierno, riskujú podstatne menej ako tí, ktorí si myslia, že naše zákony im umožňujú podnikať tak, ako to tvrdí ústava. Vezmime si ako príklad situáciu, keď vlastníci akciovej spoločnosti chcú rozhodnúť o znížení základného imania spoločnosti. Takéto rozhodnutie môže mať dve príčiny. Prvou príčinou môže byť to, že spoločnosť pre svoju činnosť už nepotrebuje pôvodne stanovenú výšku základného imania a akcionári môžu tieto prostriedky využiť lepšie inde. V tomto prípade je namieste, že veritelia môžu takéto znižovanie ovplyvniť, pretože sa menia predpoklady, za ktorých sa stali veriteľmi spoločnosti. Dnešný zákon vyhovuje tomuto postupu.

Druhou, a menej prozaickou potrebou znížiť vlastné imanie, je potreba takejto úpravy vtedy, keď spoločnosť vykazuje stratu a jej rezervy nepostačujú na jej krytie. Dnešný zákon s týmto, v trhovej ekonomike bežným javom, samozrejme, nepočítal. Namiesto toho, aby sme mali zavedenú povinnosť úpravy základného imania spoločnosti voči faktickému stavu, máme dnes procedúru identickú ako vtedy, keď akcionári znižujú vlastné imanie dobrovoľne. Táto nelogickosť má vlastne za následok to, že záujmy veriteľov sú priamo ohrozené znením zákona bez toho, aby to mal podnik v úmysle. Dnes stačí, aby jeden z veriteľov nesúhlasil so znížením a podnik, ktorý už dávno nemá vlastné imanie, nikdy nemôže zaregistrovať to, že ho už nemá!

Je zjavné, že ľudia, ktorí navrhli a schválili platný zákon, nemali patričné podnikateľské znalosti (alebo jednoducho prekladateľ do slovenského jazyka z jazyka iného nepochopil nemeckú definíciu a myslel si, že sa ten odsek v predlohe jednoducho opakuje). Od politikov sa však nedá očakávať, že vždy všetkému rozumejú a je pochopiteľné, že zákony nie sú vždy perfektné. Problém vidím v tom, že tí, ktorí zastupujú podnikateľov v procese prípravy zákonov, nie sú kompetentní. Kvalita podnikateľského prostredia nemôže byť otázkou iba pre politickú alebo úradnícku elitu. V prvom rade je závislá od našej schopnosti presadiť to, čo presadiť chceme a od našej schopnosti nenechať sa reprezentovať tými, ktorých cieľom je sociálny zmier za každú cenu.

Alexander F. Zvrškovec

Počasie

Na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa však majú šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra popoludní zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Na západe oblačno až zamračené a na juhozápade dopoludnia miestami sneženie alebo dážď so snehom. Najvyššia teplota 2 až 6, na severe miestami okolo 0, na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo -2 stupňov. Slabý premenlivý vietor.n V sobotu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami občasný dážď, od cca 1000 m sneženie. Nočná teplota -2 až -6, v dolinách okolo -8, denná 4 až 9, na severe okolo 2 stupne. V nedeľu bude polooblačno až oblačno, zrána lokálne hmly, cez deň od západu pribúdanie oblačnosti, neskôr miestami zrážky. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná 3 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamzamračené8
Atényoblačno12
Belehradzamračené4
Berlíndážď4
Bratislavasneženie-1
Bruselzamračené9
Budapešťzamračené4
Bukurešťzamračené3
Frankfurtzamračené7
Helsinkizamračené-3
Istanbuloblačno6
Kodaňpolooblačno6
Kyjevzamračené1
Lisabonpolojasno15
Londýndážď8
Madridoblačno17
Moskvapolojasno-2
Oslooblačno-2
Parížzamračené10
Prahapolooblačno2
Rímpolooblačno14
Sofiazamračené4
Štokholmoblačno1
Varšavapolooblačno2
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie2
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.