Hospodársky denník
USD37,939 Sk
EUR41,253 Sk
CHF27,95 Sk
CZK1,292 Sk
  Utorok  1.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bomby zabili v Bagdade ďalších civilistov

Žiadni vysokopostavení irackí politici či vojaci zatiaľ nedezertovali

Spojenecký tlak na Bagdad stratil okrem pokračujúceho bombardovania na intenzite a „odpočinková prestávka“ americko-britských pozemných jednotiek na fronte je evidentná. V zázemí koaličného postupu však boje pokračujú. Americká námorná pechota včera za úsvitu zaútočila na iracké mesto Šatra severne od Násiríje. Cieľom operácie bolo zabiť popredných irackých predstaviteľov, ktorí riadia útoky partizánskych skupín. Medzi terčmi útoku bol okrem iných aj Alí Hasan al-Madžíd, prezývaný „Chemický Alí“ - bratanec irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorému vodca zveril južný front. Madžíd si vyslúžil svoju prezývku v roku 1988, keď proti kurdským civilistom použil jedovatý plyn. V strednom Iraku sa americkí vojaci prebojovávali do mesta Hindíja (asi 80 kilometrov od Bagdadu), ktoré bráni elitná Republikánska garda. Na juhu britská pechota zužuje obkľúčenie Basry a na severe krajiny koaličné vojská údajne zlikvidovali „rozsiahlu teroristickú základňu“. Iracká armáda vyhlásila, že zničila americký vrtuľník a tank. „Nech Američania a Briti vedia, že sami chceli vojnu, a tak neochutnajú mier, kým ich z našej krajiny nevytrhneme aj s koreňmi,“ varoval hovorca irackých ozbrojených síl a zopakoval, že Irak nad americko-britskou inváziou zvíťazí.

Počas novej vlny intenzívneho bombardovania zaútočili spojenci v noci navčera v irackom hlavnom meste na vládne budovy. Jedna z riadených striel zasiahla budovu ministerstva informácií, ďalšia potom prezidentský palác, ktorý používa Husajnov syn Kusaj. Dočasne bolo prerušené aj vysielanie irackej televízie. Dvadsať civilistov vrátane 11 detí prišlo podľa príbuzných obetí v noci na nedeľu o život pri spojeneckom leteckom útoku na farmu na predmestí irackej metropoly Bagdad. Pri bombardovaní utrpelo zranenia desať osôb, oznámili dvaja očití svedkovia, ktorí sú v priamom príbuzenskom vzťahu s obeťami. Spojenecké bomby podľa nich zničili tri domy v okrajových štvrtiach Bagdadu. Medzi obeťami je 11 detí, sedem žien a dvaja muži z piatich irackých rodín. Dvaja svedkovia sú jedinými ľuďmi z farmy, ktorí z trosiek zničených domov vyšli bez ujmy na zdraví. Zbombardované domy objavil včera pracovník francúzskej tlačovej agentúry AFP. Včera sa na južných predmestiach Bagdadu ozvala aj delostrelecká paľba.

Spojencov prenasleduje séria nehôd. V južnom Iraku sa včera zrútil vrtuľník amerického námorníctva. Traja členovia posádky pri nešťastí zahynuli, ďalší utrpel zranenia. Za posledný týždeň vojny tak stratila americká armáda už šesť helikoptér.

Britský minister obrany Geoff Hoon medzitým musel priznať, že žiadni vysokopostavení irackí politici či vojaci zatiaľ nedezertovali. V období pred začiatkom útoku na Irak USA použili faxy, e-maily či letáky zhadzované z lietadiel, aby presvedčili irackých vojakov, že majú utiecť a neklásť odpor.

Bývalý britský minister zahraničných vecí Robin Cook kritizoval v rozhovore pre včerajšie vydanie španielskeho denníka El País administratívu amerického prezidenta Georga W. Busha za „sledovanie svojej vlastnej jednostrannej agendy bez ohľadu na to, čo by si mohli myslieť iní“. Veľká Británia urobila chybu, keď „pokračovala v politike najbližšieho spojenca USA“ po tom, ako sa americkým prezidentom stal George W. Bush, myslí si Cook. Veľká Británia nemôže predstavovať most medzi Amerikou a Európou, ak ľudia na druhej strane nemajú záujem naň vstúpiť, uviedol bývalý šéf britskej diplomacie. Cook rezignoval pred dvoma týždňami z funkcie predsedu poslaneckého klubu labouristov premiéra Tonyho Blaira v Dolnej snemovni, do ktorej nastúpil po tom, ako ho Blair nenominoval do svojej novej vlády znovu ako ministra zahraničných vecí, ale ho nahradil Jackom Strawom.

Americko-britské koaličné sily sú „kolonizátori“, ktorí chcú „zničiť“ Irak. Uviedol to včera iracký minister zahraničných vecí Nádží Sabrí. „Stiahnite sa radšej dnes ako zajtra, to vám spôsobí menej strát,“ varoval šéf irackej diplomacie. Pohrozil, že púšť sa premení na jeden veľký hrob pre americké a britské sily, ak neodídu. Podľa ministra prišlo do Iraku z cudziny už vyše 5000 arabských dobrovoľníkov, ktorí chcú bojovať s americko-britskými útočníkmi.

(ČTK, TASR, oso)

RASTER

Problém US imidžu?

Presvedčenie, že západné demokracie sú dostatočne silné na to, aby v Európe nezvíťazil antiamerikanizmus, vyjadril vo včerajšom vydaní Die Welt komisár EK pre rozšírenie Günter Verheugen. Priznal, že v Európe sa ešte nikdy nevyskytla taká vlna kritiky na politiku USA ako v súčasnosti. Demonštrácie proti vojne vo Vietname nenadobudli nikdy taký masový charakter. „Obávam sa, že teraz ide o viac, než len o vyjadrenie nesúhlasu s určitými politickými krokmi Washingtonu,“ povedal Verheugen, podľa ktorého sa pre Európu stáva nevyhnutnosťou vybudovanie účinného spoločného bezpečnostného a obranného systému.

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím a zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, počasie pôsobí skôr pozitívne na telesnú aj duševnú výkonnosť a koncentráciu. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily a mali by sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú náchylnosť na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu, a na mierne pocity závratu.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, ktoré budú len slabé, až miernej intenzity.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia teplota 7 až 12 stupňov, na juhozápade 12 až 15 stupňov. Juhovýchodný až južný, na východe spočiatku severný vietor 2 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 0 stupňov.n V stredu bude v noci malá, cez deň od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď. Veterno. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v dolinách okolo -2, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť s prehánkami, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach miestami slabý mráz, denná teplota 6 až 10, na severe okolo 3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 5.29 a zapadne o 19.22 hod.

Amsterdamdážď10
Aténydážď15
Belehradpolooblačno11
Berlínoblačno14
Bratislavapolojasno13
Bruseldážď12
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď8
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď8
Istanbuldážď7
Kodaňzamračené11
Kyjevprehánky4
Lisabonoblačno17 
Londýndážď10
Madridpolojasno18
Moskvapolojasno7
Osloprehánky5
Paríždážď15
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno17
Sofiajasno8
Štokholmdážď10
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno13
Záhrebjasno10
Ženevajasno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.