Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vyplnili vákuum na trhu

Niektoré riešenia, produkty sú skutočne jedinečné a ich aplikácie sa využívajú aj v materskej firme Detox. Presadiť sa v tejto sfére je možné prevratnou novinkou. Im sa to podarilo vlastným zariadením na kontrolu odmasťovania tuhých povrchov s viacerými aplikáciami a unikátnym detekčným systémom na kontrolu množstva organických látok na kovových povrchoch. Zariadenie OKO – optoelektronický systém, je schopné identifikovať nedokonale odmastené miesta na sledovanom povrchu a zobrazí ich farebne na monitore počítača, v závislosti od hrúbky mastnej vrstvy. Ide o mobilný systém, ktorý sa dá aplikovať kdekoľvek. Vôbec o kvalite rozhoduje povrchová úprava, chybovosť pri niektorých výrobkoch dosahuje až 30 - 40 % a následky sa vyšplhajú do miliónových škôd. Zariadenie podobného druhu s takou aplikáciou, ako ponúkajú Bystričania, podľa slov vtedajšieho riaditeľa LAMES-u Ing. Lóranta Vojčeka, dnes riaditeľa recyklačného závodu v Rimavskej Sobote, nemajú nikde v Európe a podľa dostupných informácií ani vo svete. Túto metódu, podľa R. Forgáča zaviedli v aplikovanej podobe aj pri zbere odpadových olejov.

Pomáha merať množstvo vody v oleji priamo u klienta pri čerpaní do cisterny, takže klient môže okamžite sám vidieť, olej akej kvality sa od neho odoberá. Firme Detox to pomáha znižovať náklady na neefektívny zber, získali si dôveru zákazníkov a znížili reklamácií na minimum. Okrem toho ide o konkurenčnú výhodu, lebo nikto okrem tejto firmy z Banskej Bystrice nemá žiadny spôsob detekcie vody v oleji priamo v teréne.

Spomínanú technológiu využili niekoľkokrát aj v iných prípadoch. Na tomto základe začali realizovať zákazku čistenia zariadenia na výrobu kyslíka v Duslo Šaľa v roku 2001, ale aj vlani, keď ich firmu prizvali do podniku SPOLANA Neratovice, kde došlo po známych katastrofických povodniach k poškodeniu podobného zariadenia. Český partner Detoxu Air Products sa po skúsenostiach práve s Duslom jednoznačne rozhodol pre spoluprácu s Detoxom. Ako dodáva laborantka banskobystrickej firmy Božena Záchenská, matka dvoch už dospelých detí, k jej náplni patrí analýza látok neznámych chemikálií, skúmanie kvality odpadov, olejov. Niekedy až mravčia poldňová analytická práca prinesie požadovaný výsledok. Všetko sa odvíja aj od toho, o akú vzorku ide, či je jej pôvod známy alebo nie. Denne B. Záchenská urobí zhruba 6 až 10 analýz, ktoré sú zaujímavé z hľadiska ďalšej recyklácie, podľa toho sa určí aj ďalší spôsob recyklácie.

Obchody s chemikáliami

Ďalšou oblasťou, do ktorej sa firma pustila takmer od začiatku, je obchodná činnosť s chemickými produktmi. Najskôr to bola doplnková činnosť k predaju regenerovaných rozpúšťadiel, vznikajúcich z ich produkcie. Hneď v prvých rokoch sa táto oblasť začala vyvíjať pozitívne a v roku 1998 ju manažment delimitoval do samostatnej spoločnosti CENTRALCHEM. Rozvoj a organický rast firmy v roku 1999 podporili akvizíciou firmy LABOCHEM, špecializovanou na predaj laboratórnych chemikálií. Táto akvizícia sa ukázala ako veľmi užitočná, firma už druhý rok dosahuje 40-percentný medziročný nárast obratu a vlani jej tržby dosiahli 100 mil. Sk.

„Napriek tomu, že sa nám v tých rokoch v Detoxe darilo, stále sme neboli vo vlastných priestoroch,“ hovorí riaditeľ a dodáva: „Firma sa kvôli permanentnému nárastu pracovníkov sťahovala každé dva roky, skladové a technologické priestory boli prenajaté bez možnosti ďalšieho rozširovania a stavebných investícií. Asi od roku 1996 sme sa začali intenzívne zaoberať myšlienkou na výstavbu vlastnej prevádzky. Tento cieľ sa nám podarilo splniť po troch rokoch a v roku 1999 sme postavili náš spracovateľský závod v meste pod Urpínom. Od tohto okamihu sme začali predstavovať skutočnú spracovateľskú firmu s problémami nielen obchodnými, ale aj výrobnými a technologickými.“..

Kapitálová investícia

Kolotoč sa začal rýchlejšie krútiť. Na jeseň v tom istom roku prišli za predstaviteľmi Detoxu zástupcovia medzinárodného finančného zoskupenia EIP (Enviromental investment Partners) a firme ponúkli možnosť kapitálového vstupu. EIP je investičný fond, založený Európskou bankou pre obnovu a rozvoj, Švajčiarskou vládou a niekoľkými ďalšími finančnými inštitúciami za účelom investovania do firiem, podnikajúcich v oblasti životného prostredia v krajinách strednej a východnej Európy. K jeho akcionárom patria významné medzinárodné spoločnosti, napríklad CDC Participations z Francúzska, VHM – nadnárodná spoločnosť v spracovaní odpadov z Belgicka. Vôbec po prvýkrát sa manažment stretol s takouto príležitosťou, neboli na ňu pripravení, nemali skúsenosti potrebné k takýmto transakciám. Nevedeli, aký dlhý a náročný proces rokovaní, právnych, účtovných a environmentálnych auditov, ich čaká. V prvom rade bolo potrebné prepracovať sa k rozhodnutiu, či vôbec zahraničného partnera chcú a či sú ochotní vzdať sa kontroly spoločnosti. Dospeli ku kladnému rozhodnutiu a boli ochotní obetovať stratu kontroly nad firemnou výmenou za rýchlejší rast spoločnosti, ktorý venture capital (rizikový kapitál) predstavoval. Koncom roka 2000 boli audity hotové a nastali záverečné rokovania o cene a ďalších podmienkach vstupu fondu do tejto chemickej firmy. Investičná zmluva sa podpísala v Paríži v októbri 2000, na základe ktorej fond prisľúbil investovať 1,3 mil. EUR a získal 48,5 % obchodný podiel. Základné imanie spoločnosti sa zvýšilo na 57 mil. Sk a prostriedky získané transakciou mali byť použité na výstavbu druhého závodu firmy.

Recyklačný závod v Gemeri

Do 17 mesiacov od podpísania zmluvy naprojektovali a postavili nákladom 50 mil. Sk recyklačný závod v Rimavskej Sobote, zameraný na recykláciu odpadových olejov, organických rozpúšťadiel. Počítačom riadené technológie vyrábajú produkty vysokej kvality, závod disponuje železničnou vlečkou, zabezpečeným otáčacím miestom pre príjem a expedíciu nebezpečných kvapalných látok automobilovou technikou alebo železničnými vagónmi. Nechýba tam nič, čo sa vyžaduje pre špičkový moderný závod v krajinách Európskej Únie – certifikovaná cestná váha, laboratórium, protipriesakové izolácie, monitoring kvality podzemných vôd, sklady odpadov a produktov. Projektovaný výkon technológií v závode, ktorý dal pracovnú príležitosť vlani 7 zamestnancom v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti, je 10 tisíc ton odpadových olejov a 2000 ton rozpúšťadiel. Závod v Rimavskej Sobote postavili s cieľom jeho plného využitia po vstupe SR do EÚ. Počítali so stratovou prevádzkou počas prvých 2-3 rokov činnosti. Zámerom majiteľov je dosiahnuť ekonomicky vyrovnanú prevádzku na konci roku 2003. Skutočne plné využitie širokých možností tohto závodu však predpokladajú až o 4 až 5 rokov, po získaní kontraktov zo štátov EÚ, najmä z blízkeho Maďarska. V 2. etape výstavby závodu, rozprestierajúceho sa na vyše 6 hektároch v bývalom známom areáli strojárskej firmy ZŤS Gemer, sa ráta s ďalšími 100 mil. Sk a 30 zamestnancami. Vďaka kvalite nemajú problém s odbytom produktov, o ktoré je záujem aj v zahraničí.

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.