Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prekvapivý pokles zásob ropy

Ropa sa počas včerajšieho obchodovania na svetových trhoch pohybovala blízko svojej otváracej úrovne, keď ju ovplyvňovali dva proti sebe pôsobiace faktory. Na pokles cien čierneho zlata tlačila predovšetkým prebiehajúca americko-britská vojenská operácia v Iraku. Napriek tomu, že spojenecké jednotky ešte nekontrolujú celú krajinu, po ich vstupe do Bagdadu sa javí, že koniec vojny nemusí byť až tak ďaleko. Po predpokladanom definitívnom páde Husajnovho režimu a nastolení novej vlády obchodníci očakávajú postupné obnovenie prílevu irackej ropy na svetové trhy. Podľa amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho by mala produkcia z Bagdadu, v súčasnosti nulová, ku koncu roku dosahovať 2,5 až 3 mil. barelov denne. Doteraz Irak vyvážal pod dohľadom OSN priemerne 1,7 mil. barelov denne. Tempo, s akým sa vývoz obnoví, však bude do veľkej miery záležať od toho, ako rýchlo sa podarí sprevádzkovať v súčasnosti odstavené ropné vrty.

Protichodný vplyv

Na rozdiel od vývoja situácie v Perzskom zálive, trhy včera negatívne prekvapili zverejnené údaje o amerických rezervách. Podľa správy úradu EIA klesli zásoby surovej ropy v USA o 3,6 mil. barelov na 277,1 mil. barelov. Číslo sa výrazne odlišovalo od odhadu analytikov, ktorí očakávali nárast o 3 mil. barelov. Podobne sa o 1,8 mil. barelov na 96,1 mil. barelov znížili aj rezervy ropných destilátov. Aj v ich prípade sa čakal nárast. Naopak, optimistické predpoklady naplnil benzín, ktorého americké zásoby sa zvýšili o 1,5 mil. barelov na 202,2 mil. barelov. Podľa analytikov dáta ukázali, že systém je stále pod tlakom, keď sa ešte úplne nespamätal zo štrajku vo Venezuele na prelome rokov. Okrem toho naň negatívne pôsobí aj zatvorenie prevádzok v Nigérii pre etnické zrážky v oblasti.

Prekračujú kvóty

Ďalšou správou, ktorá ovplyvňovala dianie na trhoch, bolo aj vyhlásenie alžírskeho ministra pre ropu Chakiba Khelila, ktorý povedal, že súčasná produkcia ropy členských krajín OPEC-u presahuje svetový dopyt a prvý krok, ktorý by mal kartel spraviť, je odstrániť všetku ťažbu prevyšujúcu oficiálne kvóty. V súčasnosti sa odhaduje, že krajiny OPEC-u produkujú o 2 mil. barelov ropy viac ako verejne deklarujú.

Na americkej burze NYMEX sa včera májová ropa pohybovala o 10 USc nižšie - okolo úrovne 27,9 USD za barel. Iba nepatrnú zmenu zaznamenala aj ropa typu Brent, obchodovaná v Londýne. Tá si pripísala 10 USc na 24,8 USD za barel. Cena benzínových kontraktov sa znížila o 0,7 USc na 83,1 USc za galón a mierny pokles o 0,2 USc si zaknihoval aj vykurovací olej, keď sa obchodoval okolo 72 USc za galón.

Takmer nezmenená ostávala počas včerajška aj spotová cena zlata, keď sa z otváracej úrovne oslabila približne o 0,5 USD na 321,8 USD za uncu. Podľa ekonómov je pravdepodobné, že výpredaj žltého kovu sa už skončil. Očakáva sa aj, že cena žltého kovu by sa mala začať opäť orientovať hlavne podľa ekonomických ukazovateľov. Rovnaký smer nabrala aj cena striebra, ktorá sa znížila o 2 USc na 4,46 USD za uncu. Paládium zlacnelo o 3 USD na 170 USD za uncu. Naopak, platina si rovnakú sumu pripísala, keď sa obchodovala okolo úrovne 627 USD za uncu.

(M. Mušák/REUTERS)

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.