Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

PREVRHLI DIKTÁTORA

Osud Saddáma Husajna zostáva záhadou, nikto nevie, či je živý alebo mŕtvy. Napriek tomu sa včera v rámci všeobecného veselia a rabovania, ktoré zachvátilo irackú metropolu, stiahla okolo jeho hrdla slučka a diktátor padol, zatiaľ aspoň jeho socha v nadživotnej veľkosti na námestí Firdos v centre Bagdadu. Okolo sochy, ktorá stála na vysokom stĺpovitom podstavci, sa zhromaždilo niekoľko desiatok rozvášnených Iračanov. Po niekoľkohodinovom snažení sa im pomocou amerického bojového vozidla podarilo Saddáma napokon predsa len zvrhnúť. Scéna pripomínala pád Berlínskeho múru v roku 1989. Mladí ľudia po páde sochy z mramorového podstavca vyjadrovali veľkú radosť a tancovali na nej a okolo nej. Vojaci predtým prehodili cez hlavu Saddámovej sochy americkú zástavu, no toto gesto, ktoré by mohlo byť pre väčšinu arabského sveta provokatívne, rýchlo vystriedala iracká vlajka oviazaná okolo krku sochy. Aj tú pred zvalením sochy odstránili. V prejave hlbokého opovrhnutia voči mužovi, ktorý im vládol železnou rukou štvrť storočia, dav zhromaždených Iračanov predtým hádzal na sochu topánky.

(Podrobnejšie na s. 8)

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.