Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vábenie investorov

Atraktívny je aj východ Slovenska

U. S. Steel sa ešte v čase transakcie zaviazala pomáhať regiónu východného Slovenska v jeho rozvoji. Prvým z výsledkov snáh v tomto smere bolo založenie Centra pre ekonomický rozvoj, čiže plnenie záväzku na obdobie dvoch rokov, ktorého lehota napokon vypršala ku koncu minulého kalendárneho roka. Avšak vzhľadom na úspech projektu aj nový prezident USSK Christopher Navetta, ktorý nedávno prevzal žezlo po Johnovi H. Goodishovi sa rozhodol pokračovať v tejto aktivite. Z jeho slov vyplynulo, že aj teraz, počas návštevy prezidenta R. Schustera v Kanade, hlavu štátu sprevádza generálny manažér tohto centra, aby oboznámil potenciálnych partnerov so spomínanými možnosťami. Na začiatok mája je zorganizovaná tzv. road show, čiže prezentácia príležitostí podnikať na východnom Slovensku, v troch amerických mestách - Chicagu, Detroite a Pittsburghu v spolupráci s americkou obchodnou komorou a ministerstvom obchodu USA, ako ďalšia z príležitostí dať vedieť Američanom o tomto cípe Slovenska. V júni, presnejšie desiateho a jedenásteho, USSK bude participovať na ďalšej aktivite organizovanej veľvyslancom SR v USA, a je to opäť propagácia možností investovať na východe Slovenska. Navetta potvrdil rozhodnutie pokračovať aj v ďalších aktivitách rozpracovaných jeho predchodcom, napríklad v podpore detských domovov, kultúrnych a športových podujatí, nemocníc a podobne. Verejne známy je aj ďalší zo záväzkov amerických oceliarov pri preberaní oceliarní z VSŽ - preinvestovať tam okolo 700 mil. USD v priebehu 10 rokov. Tieto investičné záväzky podľa Navettu napĺňajú a naďalej pokračujú v investíciách v troch hlavných oblastiach. Až 67% rozvojových investícií bolo orientovaných do zariadení na výrobu produktov s vyššou pridanou hodnotou, do 15% sa investovalo do zlepšenia životného prostredia a zvyšok do infraštruktúry. Z pohľadu rozvojových investícií v tomto roku chce USSK minúť viac, ako predstavoval priemer za prvé dva roky. Pracujú na kontinuálnej žíhacej linke, na elektrolytickej pocínovacej linke, modernizujú studenú valcovňu a vylepšujú ekologické parametre koksárne. Najnovšie začali pracovať na takých projektoch, o ktorých v minulosti ani neuvažovali, napríklad o výstavbe nových a modernizácii jestvujúcich agregátov v kyslikárni, pretože mnohé technologické projekty si vyžadujú väčšiu kapacitu technických plynov, čo znamená novú investíciu na hranici 60 mil. USD.

Ladislav Kulik

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.