Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dobrák de luxe

Ešte v júni 2002 kontrolór z vôle vlastníkov bytov na Jašíkovej ulici zistil, že viacerým sa na vyúčtovaní od správcu objektov objavil ťarchopis za spotrebu TÚV a SV za 2001. Ťarchopisy boli v celkovej výške 24 888 Sk. Problém bol a je v tom, že zástupca vlastníkov Ing. F. Kučera písomne požiadal správcu SBD Bratislava II., aby opravilo nulovú alebo nízku spotrebu TÚV a SV v siedmich bytoch. Rozhodol sa pripísať celkovo 116 m3 TÚV a 337 m3 SV. V liste SBD II. z 30. 4. 2002 to zdôvodnil. Zrušil, či skôr opravil nahlásenú spotrebu, keďže sa mu videla nereálna. Svojvoľne urobil prepočet na osobomesiac, a tak sa postaral o to, že vlastníkom siedmich bytov bolo naúčtované to, čo nespotrebovali. Nespotrebovali, lebo boli napríklad mimo SR, alebo byt neužívali atď. Správca však rešpektoval iniciatívu „zástupcu vlastníkov“. Pochopiteľne, že sa nepriečil. Aj preto, že vďaka konaniu „dobrého mužíka“ predišiel problému, ktorým by bola nezaplatená spotreba (!). Je zrejmé, že časť ostatných vlastníkov a užívateľov družstevných bytov svojou iniciatívou potešil.

Je fakt, že príslušný inšpektorát SOI potvrdil, že zástupca vlastníkov Ing. F. Kučera konal protiprávne a odporučil poškodeným, aby sa obrátili na súd. Nikto z dosiahnuteľných vedúcich pracovníkov správcu nemal pocit, že tých sedem vlastníkov bytov bolo poškodených. A nielen to, konanie „ich zástupcu“ vnímali tak, že bolo v súlade s naším právom. Je však zrejmé, že onen všemocný Ing. F. Kučera mohol konať preto, že správca nechce, či nemôže pochopiť, že na druhej strane stojí ako jeho partner len vlastník konkrétneho bytu, a nie skupina - združenie. S ním musí komunikovať, a nemôžu mu účtovať nič podľa vôle iných, ale len podľa reality. Aj keby sa nielen nadpolovičná väčšina združenia vlastníkov, ale všetci dohodli, že vlastník bytu X má platiť viac, lebo „menej“ nezodpovedá ich predstavám o tom, aký je. Mohli by si vymyslieť, že trebárs zapína chodbové osvetlenie aj počas dňa, vozí sa príliš často výťahom, do kontajnerov prináša viac odpadkov ako jeho susedia, púšťa si vodu do vane (či v sprchovacom kúte) preto, aby si zvlhčil ovzdušie v byte a kúpal sa päťkrát denne.

Otázkou je, aký právny názor bude mať sudca na konanie Ing. F. Kučeru. Bude si môcť vybrať, ale to nič nezmení na tom, že správca objektu akceptoval jeho opravu nahlásených údajov o spotrebe TÚV a SV. Navyše, neurobil nič pre to, aby mal poriadok vo vzťahu s jednotlivými vlastníkmi, najmä z hľadiska organizácie osobného zisťovania spotreby TÚV a SV. Stačilo by, aby sa stanovil jeden termín o dva týždne či o mesiac vopred, ale aj náhradný, a bolo by po problémoch. Taký správca totiž nerobí vlastníkom bytov nijakú láskavosť, ale je s nimi takpovediac v obchodnom vzťahu, z ktorého profituje. Stálo by tiež za to, aby si to osvojili dodávatelia plynu aj elektriny. Avšak vráťme sa k situácii, v ktorej nejde len o snahu obohatiť sa. O tú sa postaral spomínaný zástupca vlastníkov a v rovnakej miere SBD Bratislava II v pozícii správcu inkriminovaných bytových objektov. Je nesporne absurdnou situáciou, pokiaľ sa nebude riešiť systémovo, t. j. v súlade so zdravým rozumom. Nie je výnimočná, lebo obdobných prípadov je viac a „dobrák“ typu Ing. F. Kučeru má konkurenciu aj v iných lokalitách.

Problém však nebude v zákonoch a vyhláškach, ale v myslení, a v akejsi minulorežimovej nadradenosti. Azda aj v obyvateľoch - vlastníkoch bytov, z ktorých mnohí objektívne nemajú čas, ale ani chuť a šancu vnímať to, že o nich a za nich rozhoduje opäť „kolektív“. Prebúdzajú sa vtedy, keď prídu aj spomínaným spôsobom o peniaze...

Karol Vlk

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.