Hospodársky denník
USD38,125 Sk
EUR41,015 Sk
CHF27,597 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  10.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prečo ÁNO Európskej únii (70)

Taká pozícia, akú presadíme

Tridsaťtri dní je do referenda o vstupe SR do EÚ. Do ankety členov Hospodárskeho klubu (NEF) a ďalších oslovených osobností Prečo Áno Európskej únii prispel dnes predseda klubovej komunity a predseda predstavenstva Slovnaft, a. s., Slavomír Hatina.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

S. Hatina: Nerád odhadujem čísla, pretože sa pokladám za technika a v technickej praxi ide väčšinou o výsledky veľmi blízke očakávaným, pretože poznáme funkčnosť systému, premenné veličiny atď. V politickej oblasti je to určite zložitejšie, aj nejaká náhoda môže mať veľký vplyv alebo zvrátiť očakávanie. Napriek tomu verím, že výsledok referenda bude v oboch limitoch za 51 % v účasti i v súhlase, a to bude rozhodujúca matematika úspešného referenda. Vychádzam z toho, že všetky parlamentné strany sú za naše členstvo v EÚ, čo je mimoriadne dôležitý signál pre občanov.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

S. Hatina: Verím, že všetky členské krajiny EÚ, jej inštitúcie a všetky kandidujúce krajiny splnia všetky svoje úlohy tak, aby v máji 2004 bolo rozšírenie EÚ úspešne zavŕšené. Aj keď si v tomto mesiaci budeme pripomínať 59. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, nazdávam sa, že vtedy v roku 1945 ani najväčší optimisti ani len netušili, čo môžu európske krajiny spoločne dokázať, a preto máj 2004 bude skutočne historickým medzníkom starého kontinentu.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

S. Hatina: Európa bude určite o rok jednotnejšia, silnejšia i sebavedomejšia. Určite „bude dávno“ už aj po terajšej vyhrotenej vojenskej situácii v Iraku, veci sa triezvo zhodnotia, určité napätie, ktoré v tejto súvislosti rozdelilo európske krajiny, pominie. Rozšírené NATO poukáže na veľký význam spolupráce na oboch brehoch Atlantiku a, samozrejme, aj na osobitnú úlohu Spojených štátov pre bezpečnosť európskych krajín. Rozšírená EÚ odštartuje proces usilujúci sa o získanie vedúcej pozície v globalizujúcej sa svetovej ekonomike, pričom sa bude usilovať aj o ďalší rozvoj vzájomne prospešných partnerských vzťahov so Spojenými štátmi. Pre mňa osobne je dôležité i to, že EÚ a USA zostanú vo svete naďalej garantom slobody a demokracie.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

S. Hatina: O potrebe reforiem EÚ, jej inštitúcií, sa hovorí už dlhšie, v tomto je myslím zhoda. Blížiace sa rozšírenie EÚ tento problém síce nastoľuje čoraz viac, ale nemyslím si, že do mája 2004 sa vyriešia všetky podstatné veci. Ak by som mohol, tak by som EÚ odporučil ponáhľať sa pomaly, čím sa otázky lepšie vydiskutujú, tým sa lepšie a trvácnejšie závery prijmú. Príkladov na to máme na domácej i medzinárodnej scéne dostatok.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

S. Hatina: Určite nie, pretože reforma sa nerobí pre reformu, ale preto, aby EÚ bola efektívna ako celok a bola prínosom pre každého jej člena. Pracuje Konvent, bude medzivládna konferencia, verím však v úspešnú reformu EÚ a v to, že sa na tomto procese budeme aktívne podieľať.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

S. Hatina: Určite si prajem, aby bola väčšia, ako bude napríklad podiel obyvateľov SR či výkonnosť ekonomiky, verím však, že ju budeme razantnejšie zvyšovať. Mňa osobne v tejto situácii najviac zaujala anketová odpoveď ministra E. Kukana, že naša pozícia bude taká, akú si presadíme. Chce to zrejme byť v niečom najlepší alebo aspoň lepší ako iní. Veľkú dôležitosť by som pritom kládol na kvalitu ľudí, ktorých zvolíme za poslancov Európskeho parlamentu. Tu musí ísť o zásadne inú a vyššiu kvalitu, ako sme svedkami v súčasnosti doma pri rokovaní NR SR, čo doma stačí, to Európa neberie. Navrhnime a zvoľme múdrych rozhľadených odborníkov mysliacich a vyjadrujúcich sa európansky a súčasne obhajujúcich záujmy SR.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

S. Hatina: Vstup SR do EÚ bude konkrétne pre Slovnaft znamenať nové príležitosti, zjednodušenie a zefektívnenie obchodných činností. Predpokladám, že sa osvedčí naša dlhodobejšia príprava na podmienky jednotného európskeho trhu. Postupne zvyšujeme podiel predaja do krajín EÚ a do kandidátskych krajín, je to asi 70 % produkcie. Po technologickej transformácii sme koncom 90. rokov dosiahli európske parametre zhodnotenia ropy, máme výbornú úroveň kvality motorových palív. Vstup strategického partnera spoločnosti MOL a spojenie oboch spoločností vytvárajú vhodné podmienky na lepšiu konkurencieschopnosť a prosperitu, ktoré sú zabezpečované aj rozsiahlymi investíciami najmä do modernizácie a rozširovania vlastných sietí čerpacích staníc, do projektu hĺbkového odsírenia motorovej nafty a do výstavby veľkokapacitnej výrobne polypropylénu.

Integračné mínusy?

S. Hatina: Neobávam sa nejakých závažnejších mínusov, najmä keď permanentne realizujeme viacero projektov na zvýšenie produktivity a na znižovanie nákladov, čím sa postupne dostávame aj v týchto parametroch na úroveň popredných rafinérií.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva pre obyvateľstvo?

S. Hatina: Ten podnikateľský subjekt, ktorý sa dôkladne venoval príprave na podmienky jednotného európskeho trhu, si je dobre vedomý zostrenia konkurencie nielen pri vývoze, ale aj doma. Tí, čo zaostávajú už teraz, budú v nových podmienkach prakticky bez šance na prežitie. Ani naše celoštátne parametre nie sú veľmi povzbudzujúce. Aj preto som naše dobiehanie európskej úrovne už viackrát pri podobných príležitostiach nazval behom na dlhé trate. Ak si uvedomíme naše zaostávanie a nasadíme správne tempo, verím, že cieľ dosiahneme. Odmenou nám starším môže byť, a pre tých mladších už určite bude európsky rozmer kvality nášho života. Pokúsme sa premeniť hrozby na príležitosti, resp. mínusy na výzvy.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a v profesionálnom živote?

S. Hatina: Myslím, že budem musieť byť ešte viac tvorivejší a dynamickejší a v osobnom živote očakávam len príjemné zmeny, ako napríklad jednotnú európsku menu, prechod hraníc, ktoré prakticky nebudú, a pod.

Peter Kasalovský

Počasie

Všeobecne zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych ľudí zhoršenie zdravotného stavu pri ochoreniach dýchacieho systému (častejší výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj bolesti hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Následkom zhoršenia výkonnosti a koncentrácie, ako aj predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach najmä v doprave a v rizikových prevádzkach. Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a od juhozápadu na väčšine územia dážď, na horách od 1000 m sneženie. Na východe zrážky len miestami. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami len okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6, na juhozápade postupne okolo 8, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s.n V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od cca 1000 m sneženie, postupne ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolojasno17
Belehraddážď12
Berlínzamračené5
Bratislavadážď9
Bruseldážď5
Budapešťdážď11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno12
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď5
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížjasno8
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiadážď8
Štokholmdážď3
Varšavazamračené3
Viedeňdážď11
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.