Hospodársky denník
USD38,095 Sk
EUR41,034 Sk
CHF27,516 Sk
CZK1,305 Sk
  Piatok  11.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo ÁNO Európskej únii (71)

Bude to čas mladnutia únie

Ešte päť týždňov a deň je do referenda o vstupe SR do EÚ. Podporujú ho aj členovia Hospodárskeho klubu (NEF) a spolu s nimi aj nominovaní na jeho tradičné ocenenia Zlatý biatec a Prominent ekonomiky za rok 2003. Dnes prezentujeme názory Dušana Podhorského, predsedu Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

D. Podhorský: Ako predstaviteľ úradu, ktorý zodpovedá za integračnú kapitolu Slobodný pohyb tovaru, stretávam sa s pomerne veľkým počtom malých a stredných podnikateľov, dovozcov, ako aj s autorizovanými osobami (skúšobňami). Poznám „predreferendovú atmosféru“ a najmä očakávania od vstupu do EÚ. Môj odhad výsledku referenda je 82 - 84 % za vstup do

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

D. Podhorský: Máj 2004 je reálny termín, keď vychádzam z predpokladu, že žiadny katastrofický scenár vojny v Iraku nenastane. Diskusie v Konvente o budúcnosti Európy, teda o návrhu budúcej európskej ústavy, ako aj o prístupe kandidátskych krajín k štrukturálnym fondom by nemali ovplyvniť schválený harmonogram prác, či už v Európskom parlamente alebo v Rade EÚ. Som optimista a verím, že Rada EÚ jednomyseľne schváli prístupovú zmluvu 14. apríla a o dva dni neskôr, 16. apríla 2003, podpíšu tento dokument najvyšší predstavitelia pätnástich súčasných a desiatich budúcich členských štátov únie. Následná ratifikácia v parlamentoch členských a vstupujúcich krajinách by mala byť zvládnutá počas jedného roka.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

D. Podhorský: Európa v máji 2004 bude poznať „tvár“ svojej európskej ústavy. Podľa mojich predstáv predpokladám, že bude zdôrazňovať národnú identitu členských štátov EÚ, že 50 hlavných článkov ústavy EÚ bude odrážať rovnocenné postavenie jednotlivých komunít, otázky sociálnej Európy, ako aj zachovanie národných tradícií. Predpokladám, že súčasná recesia bude prekonaná, dohoda o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike bude „na stole“ s veľkým nárastom kredibility. Vzťah k Spojeným štátom by nemal byť ovplyvnený „irackou otázkou“. Mal by vychádzať z historicky overených „euroatlantických princípov“, bez vytvárania nových technických prekážok v globálnom obchode. Európska únia by mala v danom období odštartovať svoju novú pozíciu generátora harmonizovaných pravidiel na globálnom trhu, generátora stability a prosperity. USA bude potrebovať v danom období partnera s jasnými pravidlami a nie tvrdého politického oponenta a obchodného konkurenta. Na poli globálneho trhu bude potrebné pristúpiť ešte k väčšej spolupráci, a to najmä v oblasti rozvoja ekonomík na Balkáne, SNŠ, Afriky a Latinskej Ameriky.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

D. Podhorský: Jún 2003 je termín pre Konvent o budúcnosti Európy, aby pripravil všetkých 50 hlavných článkov európskej ústavy. Dnešná diskusia o prvých 16 článkoch ústavy by ma mala na prvý pohľad ovplyvniť „euroskepticky“. Avšak životné skúsenosti mi hovoria, že najťažšie je problémy sformulovať, dať na papier a potom diskusia závisí od inteligenčnej úrovne daného spoločenstva. Nie je tu priestor, aby som širšie analyzoval doterajšie články ústavy, ale už dnešný charakter navrhovanej európskej ústavy, či už článok 2 - hodnoty únie, článok 3 - ciele únie, článok 7 o dvojitom občianstve, alebo články 8 -10, ktoré definujú kompetencie únie, vyvolávajú vo mne túžbu zvolať: Áno, chcem byť občanom tohto spoločenstva. Voľby do europarlamentu majú byť v roku 2004. A preto som presvedčený, že „vnútorná reforma“ bude v EÚ zaznamenaná.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

D. Podhorský: Táto otázka mi pripomína podobnú otázku zo života, či sa muž zmení, keď sa ožení, žena vydá. Nie, po „vnútornej reforme“, po prijatí novej európskej ústavy bude jestvovať iná EÚ. Pre občana SR je však dôležité vedieť, aká bude tá „naša únia“ po máji 2004. Občan musí vedieť, že nenastane „eurošou“, že poľnohospodári by sa po vstupe mali mať o kúsok lepšie, avšak ceny potravinárskych komodít a bytov vzrastú, že najskôr po piatich rokoch pocítime prvé pozitívne zmeny v našom živote.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

D. Podhorský: Slováci potrebujú na svoje presadenie sa vo svete prostredie žičlivé a pritom „férovo“ súťaživé. Máme to v našich génoch, ako veľký odkaz našich praotcov a otcov z čias boja o národnú existenciu, o ekonomické prežitie vo vlastnej krajine, na pobreží Atlantiku, ba aj Pacifiku (Chile), alebo v strednej Ázii (Kirgizsku). Sme pracovití, cieľavedomí, avšak s minimálnou politickou kultúrou, tú však postupne prinesie nová generácia. Máme, aspoň nateraz, špičkovú európsku vedu, kultúru a umenie a európsky vzdelaných ľudí. Vieme bojovať čestne, tvrdo, nielen v športových arénach. Skrátka, naša reálna pozícia v EÚ je jasne pozitívna, avšak môže ju „zahmliť“ politické Kocúrkovo.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

D. Podhorský: Mám vlastných desatoro, prečo chcem ja, muž na počiatku jesene života, aby sa moja vlasť včlenila do EÚ: Vyšší prílev investícií, a tým menšia nezamestnanosť; Financie z fondov EÚ, lepší rozvoj regiónov, poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia; Rýchlejší rast ekonomiky; Vážnejší hlas Slovenska v Európe a vo svete; Zvýšený tlak na boj proti korupcii; Možnosť pre mladú a strednú generáciu pracovať v zahraničí; Väčšia ochrana práv spotrebiteľov; Zvýšenie ekonomickej podpory zo štátneho rozpočtu na rozvoj vedy a školstva; Zvýšenie kvality zdravotného a dôchodkového zabezpečenia.

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ÚNMS SR) už v predvstupovom procese splnil za posledné štyri roky všetky úlohy EÚ v oblasti technickej harmonizácie a implementácie európskej legislatívy a direktív, vrátane noriem, do nášho právneho systému. Súčasne sa v posledných rokoch uskutočňovala transformácia štátneho skúšobníctva na systém privátnych autorizovaných osôb, ktoré po podpise Protokolu k Európskej dohode o posudzovaní zhody a akceptácii priemyslových výrobkov medzi SR a EÚ (január 2003) sa pripravujú na výkon notifikovaných orgánov schválených v Bruseli. Tento postup zabezpečí pri exporte našich výrobkov uznávanie slovenských certifikátov v EÚ a opačne, pri importe budú platné aj na našom trhu európske protokoly o skúškach a certifikáty. Nateraz to bude platiť po ratifikácii iba pre päť nariadení vlády. Po vstupe do EÚ to pokryje všetky výrobkové skupiny. Naši výrobcovia, dovozcovia, ako aj skúšobníci majú pred sebou posledné mesiace na „európsku rekvalifikáciu“.

ÚNMS SR spolu so SOPK prostredníctvom Euroklubov odštartoval sériu seminárov s kvalifikovaným výkladom, vrátane odbornej publikácie o kapitole I Slobodný pohyb tovaru vo vybraných mestách SR.

Slovenské skúšobne budú mať možnosť vstúpiť svojimi aktivitami aj na trhy EÚ, na poli metrológie, a to najmä legálnej a priemyselnej, bude možné vytvárať systém kruhových testov a v prípade progresívneho marketingu aj do trhového prostredia v krajinách EÚ. V oblasti nášho členstva v európskych normalizačných organizáciách nebudeme, tak ako doteraz, v pozícii pasívneho preberania noriem do STN, ale budeme sa musieť podieľať aj na ich tvorbe. Nové méty a každodenné úlohy sú aj na poli akreditácie skúšobných a kalibračných laboratórií, inšpekcie, ako aj zavádzania komplexných systémov manažérstva kvality v rámci pripravovaného Národného programu kvality do roku 2008.

Integračné mínusy?

D. Podhorský: Najväčší konkurenčný boj nastane v oblasti skúšobníctva a inšpekcie. V prvom rade výkony v oblasti posudzovania zhody určených výrobkov poklesnú na minimum (v roku 1998 boli výkony vo výške 960 mil. Sk, v roku 2002 iba 196 mil. Sk), na slovenský trh prídu notifikované osoby z Rakúska, Nemecka, Česka a pod. Naše skúšobne a metrologické pracoviská môžu v konkurencii obstáť iba vďaka kvalite, komplexnosti posúdenia zhody, prijateľnejšej cene a rýchlosti spracovania objednávky.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

D. Podhorský: Obstáť v nových podmienkach v EÚ môžeme iba vďaka vysokej odbornosti, profesionalite, nepretržitej invencii, kvalite plnenia zmluvných termínov a pri maximálnej ochrane a skvalitňovaní životného prostredia.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

D. Podhorský: Predpokladám, že náš vstup do EÚ bude mať na mňa omladzujúci účinok, pretože pôsobenie ÚNMS SR v slovenskom podnikateľskom prostredí bude ešte efektívnejšie ako v posledných rokoch, naše poslanie sa stane atraktívnym pre mladú generáciu. Pokiaľ sme v roku 1998 začali budovať aplikáciu urýchľovačov ako Cyklotrónové laboratórium pri Slovenskom metrologickom ústave, v ďalších rokoch ako Cyklotrónové centrum SR, tak zajtra to bude centrum excelencie EÚ v strednej Európe pre nukleárnu medicínu a rádioterapiu, výrobu rádiofarmák, nanotechnológie a nové aplikácie pri sterilizácii vybraných procesov. Skrátka, teším sa na radosť z práce, úspechu našich detí na európskom trhu a na schopnosť našich vnúčat, ktoré dokážu v európskom Babylone jazykov komunikovať a nasávať pokroky vedy, techniky a umenia v prospech rodného Slovenska.

Peter Kasalovský

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra možnosť ústupu zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude spočiatku prevažne zamračené, na strednom a východnom Slovensku dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. V priebehu dňa od západu pretrhávanie oblačnosti a miestami najmä na severe prehánky, od 900 m snehové. Najvyššia teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Západný vietor 2 až 5 m/s, na východe slabý južný vietor.n V sobotu bude polooblačno, na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -4 stupne, denná 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v dolinách okolo -2 stupňov, denná 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolojasno17
Belehraddážď14
Berlíndážď6
Bratislavazamračené8
Bruseldážď5
Budapešťdážď8
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno7
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevzamračené6
Lisabonpolojasno15
Londýndážď7
Madridpolojasno11
Moskvasneženie0
Oslopolojasno3
Parížzamračené8
Prahadážď6
Rímoblačno16
Sofiaoblačno13
Štokholmdážď3
Varšavadážď4
Viedeňpolooblačno10
Záhrebdážď10
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.