Hospodársky denník
USD38,187 Sk
EUR41,101 Sk
CHF27,432 Sk
CZK1,307 Sk
  Pondelok  14.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













AKO SA STAŤ PRIATEĽMI, ALE AJ SPOJENCAMI

Všetky štáty a ich národy majú priateľské a spojenecké zväzky s inými štátmi. Vo väčšine prípadov o nich rozhodnú konkrétne vlády pod vplyvom udalostí viac či menej revolučných, a podľa aktuálnej verejnej mienky. Keď sú partnerské a vzájomne prospešné, ale aj z vôle väčšiny, tak majú dlhý život. Nikdy v dejinách však neboli idylické a bez problémov.

Rovnako ako v živote jednotlivca, tak aj vzťahy medzi štátmi a ich národmi sú priam zákonite podrobované skúškam pevnosti. V neľahkých či skôr v kritických situáciách z hľadiska riešení problémov dvoj- a viacstranných by sa o nich malo však hovoriť ako o skúškach správnosti, lebo práve po nich dochádza buď k spevneniu zväzkov, alebo k ich ochabnutiu.

Napriek zložitostiam štátnych priateľstiev a spojenectiev, tak sú vždy vecou charakteru a presvedčenia väčšiny a jej reprezentácie. Obojstranne, či už ide o množinu desiatok miliónov občanov alebo o tú našu 5,3-miliónovú. A treba dodať, že aj tá naša malá množina môže mať v porovnaní s nepomerne väčšou a zo všetkých stránok silnejšou rovnakú príťažlivosť.

Neraz v dejinách, a netreba sa do nich ponárať veľmi hlboko, boli vytvorené také vzťahy medzi štátmi a ich národmi, že boli vnímané ako večné. Boli však krehké, nech už máme na mysli ktorékoľvek štátne vzťahy fungujúce pomocou barlí. Jednak sa minuli tí, čo ich založili trebárs v dobrej vôli alebo pod nátlakom, a potom sa nevyvíjali partnersky a vzájomne prospešne.

Pokiaľ majú byť štátne priateľstvá a spojenectvá pevné, tak nemôžu byť budované formálne a už vôbec nie jednosmerne. Oficiálne proklamácie potom strácajú na sile a dôveryhodnosti. Spoliehanie sa vládnucich garnitúr na to, že sú predsa nové, silné a pevné, a tiež dané na večnosť, to je vždy začiatok ich krehkosti. Je to aj náš príbeh zo súčasnosti, a zatiaľ bez konca.

Na pohľad je všetko v poriadku, predovšetkým v oficiálnych reláciách voči našim štátnym priateľom a čoskoro partnerom, ale aj spojencom. Zo strategických cieľov nášho štátu je už takmer realita, ale jestvuje niekoľko chmárovitých tendencií, ktoré, žiaľ, neprovokujú väčšinu politikov k citlivejšiemu vnímaniu verejnej mienky a k takým aktivitám, ktoré by viedli k zmenám.

Jednou z chmár je fakt, že vstup SR do NATO nemá podľa prieskumov verejnej mienky podporu väčšiny občanov. Ďalšou chmárou je prinajmenej problematické vnímanie vojenskej misie Spojených štátov a ich spojencov do Iraku. Je totiž založené len na sledovaní televízneho spravodajstva bez náležitých reakcií a komentárov k nemu od našej politickej reprezentácie.

Potom je tu ďalší tlejúci problém, ktorý vyplýva z doterajšej prezentácie nášho vstupu do Európskej únie. Tá má síce za následok jeho spontánnu podporu, ale priam lineárnosť jej obrazu z dielní našich politikov môže vyústiť do neželaných tenzií. Pokiaľ sa ten obraz nestane plastický, tak vstup do EÚ bude šokom s nemalými a so zbytočnými škodami v hospodárstve.

Je zrejmé, že nič sa nedeje automaticky. Ani vo vzťahu k NATO, k Spojeným štátom, ale ani k Európskej únii. Keď sa chceme organicky včleniť do vzťahov a ešte ich aj občerstviť, a my to predsa chceme (!), tak treba konečne a s definitívnou platnosťou urobiť bodku za takým zdôvodňovaním, že aj inde nie sú na tom lepšie a majú obdobné problémy s verejnou mienkou.

Bolo by načase, aby sa naše nové štátne vzťahy v hlavných smeroch mohli opierať nielen o konkrétnu vládnu garnitúru, ale o väčšinovú občiansku podporu z presvedčenia. To je hlavný predpoklad, aby sme mali reálnu šancu vytratiť sa z pozície najchudobnejších (tak sme boli charakterizovaní minulý týždeň v Európskom parlamente pri schvaľovaní rozšírenia EÚ).

Peter Kasalovský

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 4. 2003: Bratislava 99,11, Sliač 97,26, Košice 98,39, Poprad 92,82, za 11. 4. 2003: Bratislava 99,37, Sliač 97,19, Košice 98,18, Poprad 92,70, za 12. 4. 2003: Bratislava 100,23, Sliač 98,12, Košice 99,07, Poprad 93,62.Údaje poskytuje SPP.

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, reagujúci na počasie, majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov. východný, na východe severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. n V utorok bude jasno až polojasno, na juhu miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 3 až -1 stupeň, najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, najvyššia denná teplota 13 až 17 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.03 a zapadne o 19.41 hod.

Amsterdamjasno16
Atényzamračené16
Belehradzamračené13
Berlínpolooblačno 14
Bratislavazamračené12
Bruseloblačno19
Budapešťzamračené11
Bukurešťzamračené12
Frankfurtjasno17
Helsinkizamračené7
Istanbuldážď9
Kodaňoblačno12
Kyjevzamračené11
Lisabondážď16
Londýnzamračené15
Madridprehánky18
Moskvaprehánky10
Oslopolojasno14
Paríždážď17
Prahaoblačno 12
Rímpolooblačno20
Sofiadážď5
Štokholmoblačno10
Varšavajasno13
Viedeňpolooblačno13
Záhreboblačno12
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.