Hospodársky denník
USD38,187 Sk
EUR41,101 Sk
CHF27,432 Sk
CZK1,307 Sk
  Pondelok  14.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo ÁNO Európskej únii (72)

Najväčší slovenský problém

Korzet anketových otázok pre členov Hospodárskeho klubu (NEF) opustil riaditeľ Protagon informatika Peter Zrnovský a ponúkol našim čitateľom na úvod zhrnutie svojich pocitov vo forme voľného príspevku.

Rus a Slovák našli raz krčah plný zlatých mincí. Rus vraví: rozdeľme sa bratsky. Slovák odvetí: figu bratsky, rozdelíme sa na polovicu.

Vtip z časov RVHP

Poučenie z tohto krátkeho, ale výstižného vtipu z predchádzajúcej éry nášho spoločenstva v RVHP dodnes charakterizuje skepsu mnohých našich spoluobčanov i na nové, možné par-tner--stvo Slovenska v EÚ. Zabúdajú však, že Európska únia je svojím charakterom úplne iná. Zabúdajú, že EÚ je postavená na princípoch demokracie a táto je v politickej i hospodárskej praxi overená v priebehu mnohých rokov. Aj malé štáty majú svoje významné miesto v EÚ, sú korigujúcim faktorom možných hegemonistických snáh veľkých štátov. Malé štáty majú v EÚ možnosť uplatniť svoje svojbytné záujmy, majú možnosť (najmä v prechodnom období) prezentovať svoje individuálne špecifiká a neskôr ich dosahy premietnuť do legislatívnych opatrení EÚ. Nielen malé štáty potrebujú EÚ, ale aj veľké štáty EÚ potrebujú malé štáty. Potrebujú novú krv. Aby im nestúpla sláva príliš do hlavy. A to môže byť aj naša úloha.

Skrížme si kordy, až budú lietať iskry. Možno nám posvietia na cestu.

Romain Roland ústami svojho Jana Krištofa

Z mnohých strán počuť názor, že vstupom do EÚ stratíme svoju národnú identitu. Ja osobne tomu neverím. Stratiť by sme však určite mali NACIONALIZMUS a jeho nepríjemné negatívne dôsledky na myslenie a činy ľudí. Nik nám nebude brániť v tom, aby sme žili a prezentovali náš PATRIOTIZMUS, ako pozitívny prejav našej národnej identity. Európa a Slovensko nie sú v protiklade, predsa vždy sme boli v srdci Európy, i keď to niekoľko rokov nebolo tak zrejmé. Som presvedčený, že pozitíva vstupu Slovenska do EÚ budú prevažovať.

Rástol kvietok v krásnom údolí na okraji lesa v objatí mohutných stromov a s túžbou hľadel na neďaleký hrebeň hôr a na mohutné osamelé jedle, ktoré sa tam vypínali. Ako rád by si s nimi vymenil miesto. Raz sa mu prisnil sen: na hrebeni bolo krásne, bol síce osamelý, ale zvysoka hľadel na svet, pyšnel, rástol a rástol ... Vtom prišla obrovská búrka, vietor bičoval všetko živé, hlávku mal pritlačenú až k zemi, len tak-tak že ho neodfúklo. Našťastie to bol len hlúpy sen a prebral sa z neho opäť v tichom údolí, chránený svojím lesom, kde mohol spokojne rásť a rozvíjať sa naďalej do úplnej nádhery.

Z dávneho rozprávania mojej mamy

Stratégia budúcnosti pre malé štáty je jasná: v spoločenstve silných partnerov majú tieto štáty oveľa lepšie vyhliadky na svoj ďalší rozvoj. Dnes sa celý svet spája, kto teraz nenaskočí na už idúci vlak, zmešká svoju šancu. A to nielen v oblasti hospodárskej prosperity štátu, a tým aj jej občanov, ale aj v oblasti rozvoja etiky, morálky. Kamenné budovy socialistického realizmu síce špatia naše mestá, ale možno ich zbúrať, možno ich jednoduchšie odstrániť. Ale znovunastolenie morálky, európskej morálky so všetkými pozitívnymi dôsledkami aj na hospodársku prosperitu, je procesom generačným, ktorý si vyžaduje veľa času a pozitívne vzory. Poďme do Európy, rozhliadnime sa tam a potom sa vráťme domov: S novoobjavenou životnou etikou, morálne posilnený, pozitivistický, zdvorilý, usmievavý. Naučme sa byť flexibilní a mobilní, naučme sa cudzie jazyky, nadviažme nové priateľstvá, spoznávajme svet, vnímajme a osvojme si všetko pozitívne. V prospech Slovenska. Teraz môžem už ľahšie odpovedať na položené otázky.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

P. Zrnovský: Som presvedčený o múdrosti našich spoluobčanov. Výsledok referenda musí byť a aj bude jednoznačne pozitívny pre vstup Slovenska do EÚ. Inú šancu nemáme. Ja sa referenda určite zúčastním a dám svoj hlas za vstup do EÚ. Ja som Európanom už dávno.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

P. Zrnovský: Verím aj v májový termín roku 2004. Nielen my potrebujeme EÚ, ale aj EÚ potrebuje nás.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

P. Zrnovský: EÚ potrebuje ďalšie krajiny v svojom strede, aby bola stále silnejšia. Len tak bude môcť byť silným partnerom aj pre Spojené štáty. To, čo platí pre naše partnerstvo v EÚ, to platí predsa aj o vzťahoch EÚ k USA. Čím bude EÚ silnejšia (aj vďaka nám a iným prístupovým krajinám), o to budú vzťahy EÚ k USA vyváženejšie k prosperite celej Európy. O to bude silnejšie znieť náš spoločný hlas i v oblasti politických rozhodovaní USA. Mimochodom: niekedy je medzi vojnou a mierom, i v Iraku, len úzka hrana. Každý hlas môže rozhodnúť.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

P. Zrnovský: EÚ sa musí a bude reformovať. Už samotný záujem o nové prístupové krajiny hovorí o potrebe reformy. EÚ si to bytostne uvedomuje, hľadá nové impulzy pre vnútornú reformu, ktorá by mala viesť k ešte hlbšej demokratizácii a zvýrazneniu postavenia malých krajín. Bude to neľahký a dlhotrvajúci proces. O to viac možností budeme mať aj my na jeho ovplyvnenie.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

P. Zrnovský: Nič nezostáva vo svete nemenné. Aj EÚ sa zmení, treba dúfať, že k lepšiemu. Lebo lepším možno byť vždy.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

P. Zrnovský: Reálnu pozíciu Slovenska v EÚ vidím v dvoch polohách: jednak ako súčasť kruhu malých krajín, ktorý sa čím ďalej tým viac, aj vytváraním oficiálnych štruktúr vo vnútri EÚ, bude profilovať v oblasti ochrany svojich špecifických záujmov, a jednak ako reprezentant svojich jedinečných národných špecifík. To, čo je bytostne slovenské a národné (krajina, kultúra, jazyk, zvyky a obyčaje, národné tradície, jedlo a pitie a pod.) budeme v EÚ aj jej prispením rozvíjať a musíme a budeme ho odovzdávať širokému okruhu záujemcov. A tu treba zdôrazniť: ani EÚ nechce, aby bola spoločenstvom beztvarých, homogénnych štátov a národov bez ich národnej identity. EÚ nechce, aby sa jednotlivé štáty zbavili svojej národnosti. To národné, to osobité, bude podporovať a preferovať aj EÚ. Morálne a, samozrejme, aj finančne. Predsa rozmanitosť je garanciou prežitia.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

P. Zrnovský: Informatika je už dávno internacionálna. Už aj dnes pôsobí veľa slovenských informatikov v celom svete. Boli medzi prvými lastovičkami ešte za éry komunizmu. Tvoriví, pracovití, bystrí. Vzdelávajú sa, získavajú nové poznatky, odovzdávajú svoje skúsenosti a výsledky svojej práce po celom svete, samozrejme, i v štátoch EÚ. Náš vstup do EÚ toto všetko ešte uľahčí, otvorí priestor ešte viacerým. Obrovská šanca sa pre PROTAGON informatiku, s. r. o., Bratislava naskytá v oblasti riešenia projektov pre zákazníkov z krajín EÚ. Naše už 13-ročné skúsenosti s vývojom softvéru pre zahraničných zákazníkov sa budú snúbiť s možnosťou voľného pohybu práce a ľudí v rámci EÚ bez formalít povoľovania a odsúhlasovania. Musíme však ešte dnes a v blízkej budúcnosti urobiť všetko, aby sme túto šancu využili. A potom odovzdáme, ale aj privezieme svetové či európske skúsenosti späť na Slovensko. V prospech nás všetkých.

Integračné mínusy?

P. Zrnovský: Z toho vyplýva aj náš najväčší problém: odchod najskúsenejších spolupracovníkov do zahraničia, prípadne ich prechod do známych svetových firiem informatiky, pôsobiacich na Slovensku. Tento problém poznáme už roky a vieme sa s ním vyrovnať: jednak vytváraním porovnateľných pracovných podmienok (aspoň približne), jednak cieleným vyhľadávaním tých spolupracovníkov, ktorí uprednostňujú zamestnanie na Slovensku (rodina, priatelia, nižšia ochota migrácie, viazanosť k rodnej zemi a pod. ).

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

P. Zrnovský: Výzvy pre obyvateľstvo Slovenska sú jasné: odborná a jazyková zdatnosť, iniciatíva a pracovitosť, pracovná i osobná flexibilita a mobilita, osvojenie si európskych etických a morálnych hodnôt, osvojenie si pozitívnych čŕt európskeho spôsobu života (zdvorilosť, presnosť, zodpovednosť, spoľahlivosť, integrita, ale aj usmievavosť a priateľstvo).

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

P. Zrnovský: Dúfam, že áno. Budem ešte voľnejší, stanem sa ešte viac Európanom.

Peter Kasalovský

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 4. 2003: Bratislava 99,11, Sliač 97,26, Košice 98,39, Poprad 92,82, za 11. 4. 2003: Bratislava 99,37, Sliač 97,19, Košice 98,18, Poprad 92,70, za 12. 4. 2003: Bratislava 100,23, Sliač 98,12, Košice 99,07, Poprad 93,62.Údaje poskytuje SPP.

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, reagujúci na počasie, majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov. východný, na východe severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. n V utorok bude jasno až polojasno, na juhu miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 3 až -1 stupeň, najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, najvyššia denná teplota 13 až 17 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.03 a zapadne o 19.41 hod.

Amsterdamjasno16
Atényzamračené16
Belehradzamračené13
Berlínpolooblačno 14
Bratislavazamračené12
Bruseloblačno19
Budapešťzamračené11
Bukurešťzamračené12
Frankfurtjasno17
Helsinkizamračené7
Istanbuldážď9
Kodaňoblačno12
Kyjevzamračené11
Lisabondážď16
Londýnzamračené15
Madridprehánky18
Moskvaprehánky10
Oslopolojasno14
Paríždážď17
Prahaoblačno 12
Rímpolooblačno20
Sofiadážď5
Štokholmoblačno10
Varšavajasno13
Viedeňpolooblačno13
Záhreboblačno12
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.