Hospodársky denník
USD38,225 Sk
EUR41,082 Sk
CHF27,475 Sk
CZK1,299 Sk
  Utorok  15.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Za jednoznačné termíny

V. Nižňanský navrhuje vrátiť sa k župám

Súčasné vyššie územné celky (VÚC) odporúča vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský premenovať na župy. Napríklad názov Bratislavského VÚC by sa tak zmenil na Bratislavskú župu alebo Trnavského VÚC na Trnavskú župu. Ich šéf by sa potom volal župan, jeho zástupca podžupan, mali by sme župné úrady a župné zastupiteľstvá. Zmenu terminológie územnej samosprávy podporujú podľa Nižňanského slov aj samotní predsedovia samosprávnych krajov. Novovzniknuté úrady špecializovanej štátnej správy, ktoré po zrušení okresných úradov k 1. januáru 2004 zriadia jednotlivé rezorty, odporúča volať napríklad Úrad verejného zdravotníctva, Sociálny úrad či Lesný úrad. Definitívne by o zmene názvoslovia malo rozhodnúť ministerstvo vnútra. Projekt ďalšej decentralizácie verejnej správy na roky 2003 až 2006, ktorý V. Nižňanský vypracoval so svojim tímom, je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. K navrhovanej terminológii nezaznamenal zatiaľ žiadne výhrady. V. Nižňanský zmenu názvu VÚC na župy odôvodňuje aj tým, že pri súčasných pomenovaniach občania ťažšie rozlišujú úrady samosprávy od štátnej správy. Termíny by mali byť jednoznačné, obmedziť by sa mali komplikované a viacslovné spojenia. Namiesto z cudziny prevzatých označení chce aplikovať slovenské a v slovenčine zdomácnené slová. Pre celú verejnú správu odporúča vytvoriť jednotný, logicky previazaný terminologický systém. Termín župa sa prvýkrát v slovenskej odbornej literatúre objavil v roku 1896, inteligencia ho prijala a označovala ním vtedajšie stolice. Oficiálne sa začal termín župa používať v roku 1919, vydržal prerušovane do roku 1945. V roku 1949 sme prijali na základe českej tradície pomenovanie kraje.

(TASR)

Počasie

Dnes budú prevládať zväčša priaznivé účinky počasia, mierne podráždenie vplyvom počasia nepredstavuje väčšiu záťaž pre organizmus, pôsobí skôr priaznivo na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Častejšími bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu môžu trpieť citlivé osoby s nízkym tlakom krvi. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, predpoludním na juhu a popoludní na západe miestami oblačno. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe miestami okolo 14, na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Slabý, na východe severný vietor 3 až 6 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 5 až 1, v údoliach lokálne okolo -2, denná 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V štvrtok bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 5 až 1, v dolinách miestami okolo -2, denná 16 až 20, na severe a východe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.01 a zapadne o 19.43 hod.

Amsterdamoblačno18
Atényslnečno22
Belehradoblačno14
Berlínoblačno16
Bratislavapolooblačno18
Bruseljasno21
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkizamračené7
Istanbuldážď11
Kodaňjasno10
Kyjevdážď11
Lisabonoblačno17
Londýnzamračené17
Madridoblačno18
Moskvaoblačno9
Osloslnečno12
Parížjasno22
Prahaoblačno16
Rímpolooblačno20
Sofiaoblačno8
Štokholmpolojasno11
Varšavaoblačno13
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno13
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.