Hospodársky denník
USD38,225 Sk
EUR41,082 Sk
CHF27,475 Sk
CZK1,299 Sk
  Utorok  15.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Fosílie salamandier

Americkí a čínski paleontológovia objavili v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko fosílie nového druhu salamandry. Skameneliny majú asi 160 miliónov rokov a sú najstaršími svojho druhu na svete, informoval časopis Nature. Fosílie sa našli v sopečnom popole vo formácii Ťiou-lung-šan neďaleko dediny Tao-chu-kou. Zvieratá sa stali obeťou výbuchu sopky, ktorý pravdepodobne zahubil aj mnohé ďalšie druhy živočíchov.

Ako píšu Neil Shubin a Kao Kche-čchin z univerzity v Chicagu, dávne salamandry sa veľmi podobali dnes žijúcim druhom. Znamená to, že obidve hlavné čeľade Hynobiidae a Cryptobrachidae vznikli asi pred 165 miliónmi rokov v Ázii a odvtedy sa takmer nezmenili.

Teraz objavený druh nesie vedecké meno Chunerpeton tianyiensis, z ktorého sa podarilo nájsť 200 prevažne mladých exemplárov. V tejto skupine je aj jedinec, ktorý ešte neprekročil hranicu medzi larvou so žiabrami a dospelým zvieraťom dýchajúcim pľúcami.

„Keď objavíte najstarší exemplár nejakého druhu, väčšinou sa musíte oprieť o jediný kus. My ich však máme tisíce. Je to jedinečná príležitosť študovať vývoj salamandier,“ povedal Neil Shubin.

Paleontológovia vykopali v uplynulých troch rokoch na siedmich náleziskách tisíce skamenených salamandier. V tomto množstve sa podarilo identifikovať päť nových druhov.

Na svete dnes žije asi 150 druhov salamandier. Paradoxné je, že hoci tieto žijúce fosílie prežili niekoľko veľkých vĺn vymierania druhov, vrátane tej pred 65 miliónmi rokov, ktorej padli za obeť dinosaury, v súčasnosti je situácia najkritickejšia a vedci presne nevedia prečo.

(hy )

Počasie

Dnes budú prevládať zväčša priaznivé účinky počasia, mierne podráždenie vplyvom počasia nepredstavuje väčšiu záťaž pre organizmus, pôsobí skôr priaznivo na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Častejšími bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu môžu trpieť citlivé osoby s nízkym tlakom krvi. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, predpoludním na juhu a popoludní na západe miestami oblačno. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe miestami okolo 14, na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Slabý, na východe severný vietor 3 až 6 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 5 až 1, v údoliach lokálne okolo -2, denná 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V štvrtok bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 5 až 1, v dolinách miestami okolo -2, denná 16 až 20, na severe a východe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.01 a zapadne o 19.43 hod.

Amsterdamoblačno18
Atényslnečno22
Belehradoblačno14
Berlínoblačno16
Bratislavapolooblačno18
Bruseljasno21
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkizamračené7
Istanbuldážď11
Kodaňjasno10
Kyjevdážď11
Lisabonoblačno17
Londýnzamračené17
Madridoblačno18
Moskvaoblačno9
Osloslnečno12
Parížjasno22
Prahaoblačno16
Rímpolooblačno20
Sofiaoblačno8
Štokholmpolojasno11
Varšavaoblačno13
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno13
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.