Hospodársky denník
USD38,225 Sk
EUR41,082 Sk
CHF27,475 Sk
CZK1,299 Sk
  Utorok  15.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hoci sa obuvníkom dnes darí

Dokážeme však vzdorovať záplave lacnej importovanej obuvi?

Zo súčasného stavu, keď je obuvnícka výroba na Slovensku v podstate stabilizovaná, sa môžeme veľmi rýchlo dostať do ďalšieho hlbokého poklesu produkcie, upozorňuje Štefan Šulo, prezident Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu (ZKOP) SR. Jeho obavy vyplývajú z dumpingových cien, ktorými sa vyznačujú dovozy obuvi z krajín juhovýchodnej Ázie, pričom zároveň markantne rastú objemy týchto dovozov. Za posledné tri roky narástol dovoz obuvi do SR trojnásobne a len v roku 2002 vzrástol o 6,3 milióna párov, z 11,9 milióna na 18,2 milióna párov. Najviac, takmer o 90 % vzrástol import z Hongkongu, Indonézie, Malajzie a Vietnamu. Z týchto štyroch krajín Číny sa k nám v minulom roku doviezlo 12,4 milióna párov obuvi, teda takmer 70 % dovozu obuvi vôbec. Pritom naša domáca produkcia predstavovala v minulom roku 9,72 milióna párov, po tom, čo sa po desiatich rokoch prudkého pádu zo 44 miliónov párov v roku 1990 stabilizovala na úrovni asi 9 miliónov párov. Nie je však nijakým tajomstvom, že sú to predovšetkým firmy so zahraničnou kapitálovou účasťou, ktoré majú stabilne dobré ekonomické výsledky. Odvetviu ako celku vzrástli v roku 2002 oproti predchádzajúcemu roku tržby o 15,9 %, pričom tržby z predaja na vývoz vzrástli o 18,7 %. Pri výnosoch 12,7 mld. Sk bol hospodársky výsledok 556 mil. Sk, o 20 % viac ako za rok 2001. Významne vzrástla pridaná hodnota (o 9,9 %), pritom počet pracovníkov zostal nezmenený a o desatinu percenta sa zvýšil podiel odvetvia na celkovej priemyselnej výrobe SR. Umiestniť našu výrobu na domácom trhu je však skôr umenie. Súvisí to už s veľakrát pertraktovanou nízkou kúpyschopnosťou prevažnej väčšiny občanov. Tej nahrávajú mimoriadne nízke ceny dovozov, často nižšie ako 100 Sk za jeden pár. Veď priemerné ceny dovozov z Hongkongu sa v roku 2002 pohybovali od 9 do 94 Sk. Priemerná cena za pár vyvezenej obuvi zo SR bola v roku 2001 takmer 500 Sk. Ako hovorí Š. Šulo, takéto

dovozy ohrozujú

nielen našu ekonomiku, ale aj oveľa silnejšie a konsolidovanejšie ekonomiky krajín Európskej únie. Krajiny EÚ, Poľsko i Maďarsko pristúpili preto k dovozným kvótam a antidumpingovým opatreniam, v Českej republike zaviedli cenové limity. Na Slovensku ZKOP presadil zavedenie dovozných kvót na obuv podľa vzoru EÚ. Platili od 1. februára do 31. decembra 2002, ale rovnako ako v ČR a v EÚ bez očakávaného efektu. „Naopak, celoeurópska výroba je stále pod tlakom nečestnej konkurencie,“ podotýka Š. Šulo. Okrem dumpingových cien, ktoré majú pôvod aj v štátnych dotáciách do výroby v niektorých krajinách juhovýchodnej Ázie a Južnej Ameriky, spolupôsobí aj obmedzovanie európskeho importu do najväčších producentských krajín. „Mnohé výslovne bránia európskym exportérom obuvi vstúpiť na svoj trh,“ hovorí prezident ZKOP. Výsledkom je to, že v Európe pokles výroby a zamestnanosti v odvetví pokračuje a zanikajú ďalšie firmy. Priemerná spotreba obuvi na jedného obyvateľa je vo svete 1,9 páru ročne. Najvyššia je v USA (6,5 páru/1 obyvateľa), kde je zároveň

najnižšia výroba

obuvi. Najmenšia spotreba je v Indii a Číne (0,7 až 2 páry/1 obyvateľa), kde je ale najvyššia produkcia, najvyššia ochrana vnútorného trhu a žiadny dovoz. „Predpokladá sa, že v roku 2005 sa vo svete vyrobí 14 miliárd párov obuvi a z toho tri štvrtiny (10,5 miliárd) vyrobia krajiny juhovýchodnej Ázie,“ informuje o prognóze ďalšieho celosvetového vývoja v odvetví reprezentant slovenských kožiarov a obuvníkov. Považuje preto za potrebné, aby naše štátne orgány adekvátne reagovali na tieto tendencie. Napríklad by bolo možné stanoviť minimálny cenový limit na dovážanú obuv a viac ako doteraz strážiť jej kvalitu.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes budú prevládať zväčša priaznivé účinky počasia, mierne podráždenie vplyvom počasia nepredstavuje väčšiu záťaž pre organizmus, pôsobí skôr priaznivo na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Častejšími bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu môžu trpieť citlivé osoby s nízkym tlakom krvi. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, predpoludním na juhu a popoludní na západe miestami oblačno. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe miestami okolo 14, na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Slabý, na východe severný vietor 3 až 6 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 5 až 1, v údoliach lokálne okolo -2, denná 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V štvrtok bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 5 až 1, v dolinách miestami okolo -2, denná 16 až 20, na severe a východe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.01 a zapadne o 19.43 hod.

Amsterdamoblačno18
Atényslnečno22
Belehradoblačno14
Berlínoblačno16
Bratislavapolooblačno18
Bruseljasno21
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkizamračené7
Istanbuldážď11
Kodaňjasno10
Kyjevdážď11
Lisabonoblačno17
Londýnzamračené17
Madridoblačno18
Moskvaoblačno9
Osloslnečno12
Parížjasno22
Prahaoblačno16
Rímpolooblačno20
Sofiaoblačno8
Štokholmpolojasno11
Varšavaoblačno13
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno13
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.