Hospodársky denník
USD38,161 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,331 Sk
CZK1,3 Sk
  Streda  16.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

JE TO VERU TRPKÉ

Pečať uplynulým štyrom rokom vtlačila životu v obciach a mestách reforma verejnej správy. „Po čiastkových krokoch v predchádzajúcom období sa čr. . .

Uľahčí voľný pohyb kapitálu

Treba konečne zobudiť aj manažérov, netýka sa to iba účtovníkov

Cieľom zavedenia medzinárodných účtovných štandardov (IAS) v rámci EÚ je zjednotiť obrovskú roztriešten. . .

Dať priestor vynaliezavosti

Nadviazať na úspešné tradície malého a stredného podnikania

Úspešný rozvoj živnostenského, malého a stredného podnikania a služieb v nových podmienkach a príprava . . .

Sociálny partner podnikateľa

Treba si osvojiť a do života zaviesť praktické skúsenosti

„Sociálny zmier je založený na spokojností ľudí,“ tak vidí výsledok sociálneho vyjednávania minister prác. . .

Prečo ÁNO Európskej únii (74)

Meníme sa my, ale i Európa

Do ankety členov Hospodárskeho klubu (NEF) a nominovaných na jeho tradičné ocenenia Zlatý biatec a Prominent ekonomiky Prečo Áno Európske. . .

Vráti sa?

Vedenie zbankrotovaného koncernu WorldCom uviedlo, že z konkurzného konania chce vyjsť ako zisková telefónna spoločnosť so službami aj v dátovej oblasti. WorldCom, ktorý bol po AT&T Corp.. . .

Lákavá Čína

Priame zahraničné investície v Číne dosiahli v 1. štvrťroku 2003 medziročné zvýšenie o 57 % na vyše 13,1 mld. USD. V roku 2002 krajina zaznamenala prílev priamych zahraničných investíci. . .

Ako odškodné

Vláda ČR v minulých dňoch v tichosti vyplatila 327 mil. CZK odškodného firme Diag Human, s ktorou pred desiatimi rokmi odmietla spolupracovať. Vtedajší minister zdravotníctva M. Bojar . . .

Nechcú euro

Švédi sú stále proti prijatiu eura. Potvrdzuje to aj najnovší prieskum Gallupovho ústavu, ktorý sa uskutočnil medzi 7. a 10. aprílom. Proti euru sa vyslovilo 43 % Švédov a za 36 %. Vyše. . .

Zbierka

Šéfredaktor Hd ukladá od pondelka do archívu svojho PC nepodpísané listy. Päť je venovaných činnosti členov vlády a jeden V. Mečiarovi. „Obete“ anonymnej kritiky či nepodpísaných obvinen. . .

Tieňový kabinet Hd

APRÍL - k 15. 4. 2003

Záujem o vytvorenie aprílového tieňového kabinetu čitateľov Hd má naďalej klesajúcu tendenciu. Dovčera sme dostali spolu 169 hlasovacích lístkov a päť. . .

Predlohou štandardy únie

Problémy najmä zdravotníctvo a železnice

Rezort zdravotníctva a železničné spoločnosti patria medzi „najproblémovejšie“ pri výberových konaniach. Úrad pre verejné obs. . .

Kanalizácia zvýši komfort

Tokajská oblasť sa pripravuje na turistov

Dovedna o 32 km dlhú splaškovú tlakovú a gravitačnú kanalizáciu bude onedlho bohatších päť obcí v tokajskej vinohradníckej ob. . .

Lekári opúšťajú nemocnice

Vláda posunula obciam horúci zemiak

Nedostatok financií na prevádzku malých a stredných nemocníc, ktoré v rámci prechodu kompetencií už patria pod samosprávne kraje a. . .

Obrat v zbere PET fliaš

Konečne sa začalo uvažovať, ako sa to dá

O novom vývoji v otázke zákona o obaloch, ktorý núti obchodníkov, aby zálohovali a spätne vykupovali PET fľaše, informoval včera. . .

Kvalita vody nevyhovuje

Máme rezervy v zásobovaní obyvateľstva

Slovensko má rezervy v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou. Z približne 2900 miest a obcí nie je na verejný vodovod napojených . . .

Nápadov bolo vždy dosť

Za desať rokov akceptovali 874 patentov

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) so sídlom v Banskej Bystrici zaregistroval za desať rokov 2393 patentových prihlášok, ktoré p. . .

Dane a clo

Celkové daňové a colné nedoplatky k 31. decembru 2002 dosiahli 81,3 mld. Sk. Na tomto objeme sa daňové nedoplatky podieľali sumou 75 mld. Sk a colné nedoplatky sumou 6,3 mld. Sk. Vypl. . .

Môžu predať

Úsek bankového dohľadu NBS udelil predchádzajúci súhlas na nadobudnutie 60,07-percentného podielu na základnom imaní Banky Slovakia pre firmu BASL BV GmbH, ktorá je súčasťou finančnej. . .

Ročný odklad

Výstavba priemyselného parku v Rožňave, ktorého projekt sa úspešne uchádzal o podporu z predvstupových fondov EÚ, sa s najväčšou pravdepodobnosťou odloží asi o rok. Nevyužitie prost. . .

Len polrok

Skrátenie základnej vojenskej služby na šesť mesiacov je podľa predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Roberta Kaliňáka v súlade s dokumentmi prijatými v rámci reform. . .

Spor na súd?

Ochranná známka Chirana sa pravdepodobne stane predmetom súdneho sporu. Avizoval to riaditeľ Chirany Medical v Starej Turej Peter Sivák. Vlastníkom známky je spoločnosť M.O.C. zo Sta. . .

Chce vysielať

O poskytnutie licencie na poskytovanie prístupu k sieti internet prostredníctvom káblovej siete, požiadala Telekomunikačný úrad SR ďalšia spoločnosť, tentoraz z východného Slovenska. . .

Nižšie ceny

Po minulotýždňovom zlacnení nafty včera Slovnaft pristúpil k zníženiu cien všetkých svojich benzínov jednotne o 0,50 Sk/l. Benzín s oktánovým číslom 91 sa tak už predáva po 28,80. . .

Vzácna zhoda

Návrhy východísk štátneho rozpočtu na rok 2004 a koncepcie reformy dôchodkového zabezpečenia stiahli z včerajšieho rokovania Rady hospodárskej a sociálnej dohody SR (RHSD) na žiado. . .

Múr nebude

Pamiatkari nebudú požadovať dobudovanie zrúteného opevnenia Trenčianskeho hradu. Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková včera vyhlásila, že „by to bolo ideáln. . .

V pohotovosti

Krízový štáb v poľnohospodárstve vyhlásil včera v Nitre štrajkovú pohotovosť. Podľa predsedu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Václava Fabriciho je súčasná. . .

Menej ton

Železničná spoločnosť prepravila vlani 49,8 tony tovaru, čo je v porovnaní s plánom o 6,3 % menej, v medziročnom porovnaní menej o 7 %. Najvýznamnejšími prepravovanými komoditami boli v. . .

Naozaj je možné už "všetko"?

Komentuje Nora Machutová

Štvrtok 20. marec bol na bratislavskej burze mimoriadne zaujímavý. V rámci jednej transakcie predali 202-tisíc kusov akcií spoločnosti . . .

Nie dialóg hluchonemých

Komentuje Zuzana Krútka

Na jednej strane máme zamestnávateľov, ktorým ak len spomeniete slovo odbory, reagujú ako býk na červené súkno, na druhej strane sú zamestnávatel. . .

Majú dvojtretinovú úspešnosť

Kysucké ženy s ambíciou presadiť sa ako poradenské centrum

O tom, že ženy na Kysuciach nečakajú nečinne na riešenie, ale sami hľadajú východiská pri hľadaní si pr. . .

Tiesňová voľba

Zriadenie satelitnej stanice rýchlej zdravotníckej pomoci, detašovaného pracoviska nemocnice s poliklinikou v Trnave v priestoroch Obecného úradu v Smoleniciach vrátane záchranného. . .

Pivo je naša citlivá položka

Neprijateľné dane vo výraznom rozpore s tradíciou Slovenska

Zvýšenie spotrebnej dane na pivo, ako to o. i. od roku 2004 predpokladá pripravovaná daňová reforma, j. . .

Ceny zatiaľ bez zmien

V internátoch investovali priebežne

Až na základe analýz za prvý štvrťrok 2003 sa bude môcť uvažovať, podľa riaditeľa ŠD Ľ. Štúra vo Zvolene Martina Šiagiho, o prípadnom . . .

Sú to nadsadené príjmy

Ide o medzinárodnú akceptáciu analýzy

V súvislosti s možnosťami našej ekonomiky niektorí manažéri firiem vyslovujú názor, že služby zahraničných privatizačných poradcov. . .

Pribúda nevyužitých lúk i pasienkov

Horská a podhorská krajina bez rozumného hospodárenia sa vyľudní a spustne

Horské a podhorské oblasti tvoria významnú časť krajiny, ktorej obyvatelia možno n. . .

Potraviny a nápoje v zrkadle

Najvýraznejšie zhoršenie nastalo v úprave a spracovaní mlieka

Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky podniky výroby potravín a nápojov s počtom 20 a viac. . .

drobničky

Historický román slovenského spisovateľa Antona Hykischa Milujte kráľovnú vychádza v týchto dňoch už aj v poľštine. Knihu o živote rakúskej panovníčky Márie Terézie a osvietenskej epoch. . .

Synagóga - koncertná sieň

Nitrianska synagóga, zapísaná v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok, s prvkami maurskej a byzantskej architektúry z roku 1911, je v týchto dňoch zbavená kovového oplot. . .

Posila kresleného humoru

Redakcia Slovenských pohľadov udelila päť výročných cien za rok 2002, z toho dve za výtvarnú spoluprácu. Jednu z nich získal výtvarník Walter Ihring (1969), ktorý profilo. . .

Kozmické žiarenie

Majstrovské skĺbenie skutočnosti a fikcie v najnovšom románe jednej z najvýznamnejších predstaviteliek súčasnej americkej prózy, ktorého pôvab a umeleckú silu potvrdzuje aj jeh. . .

Knihy sa budú sťahovať

Verejným odpočtom minuloročných úloh sa včera prezentoval manažment Univerzitnej knižnice v Bratislave (UKB). Dominovali predovšetkým realizačné zámery súvisiace s pokračuj. . .

Celkom bláznivý svet

Bratislavská galéria Artotéka predstavuje tvorbu ďalšieho zo žiakov profesora Albína Brunovského. Riaditeľka rovnomenného občianskeho združenia Mgr. Viera Radziwill-Anoškin. . .

Kozmické žiarenie

Americkí vedci z Los Alamos National Laboratory v štáte Nové Mexiko vyvinuli novú metódu hľadania ukrytých rádioaktívnych látok. Podozrivé miesta sa „preskenujú“ mezónmi,. . .

Pandémie vo svete

Smrteľný akútny respiračný syndróm (SARS) v posledných niekoľkých týždňoch usmrtil takmer stovku ľudí na celom svete a ďalších približne 2500 osôb je infikovaných. Prinášam. . .

Mystické kamenné kruhy

Kruhy z kameňov a iné geometrické tvary, ktoré sa nečakane zjavia uprostred krajiny, sa už stáročia spájajú s mystickými udalosťami. Nič proti čiaram v Nasca alebo pr. . .

Za rekordných 750 000 eur

Originálny rukopis Arcane 17 s podpisom francúzskeho surrealistu André Bretona sa na parížskej dražbe predal za rekordných 750 000 eur namiesto očakávaných 150 00. . .

Hudbou fascinovaná výstava

Hudbou fascinované sú obrazy zvolenského rodáka Milana Grygara, ktorý žije v Prahe a jeho diela sa na výstave v bratislavskej galérii Komart na Slovensko vrátili po . . .

Hitparáda rádia Interhit

od 14.4.-21.4.2003

www.radiointerhit.cz

DANCE

1. TATU - All The Things She Said

2. Scooter - Weekend

3. Eminem - Lose Yourself

4. Panjabi MC - Mundian To Ba. . .

Študent - vypomáhajúca osoba

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som živnostníkom a v roku 2002 mi vo firme vypomáhal môj syn, 2. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Dana, Danica

v štvrtok Rudolf

V Českej republike

dnes Irena

v štvrtok Rudolf. . .

Twist

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

7:10 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrinka

11:15 Digitálne správy

12:00 Žurnál Rádia Twist

13. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 14. 4. 2003: Bratislava 1. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Hovoriaci stroj. Feature o Kempelenovi

9.15 Hudobný medailón Milan Lasica a Bratisla. . .

Streda 16. apríla

JOJ

*17.00*Derrick. Nemecký krimiseriál

*18.05*M.A.S.H. Seriál USA

*18.30*Riskuj! Vedomostná súťaž

*19.00*Raymonda m. . .

. . .

Počasie

Na území Slovenska bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť, čomu pomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 16 až 20 stupňov. Severovýchodný až východný vietor 2 až 5, na východe okolo 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 3 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 5 až 1, denná 16 až 20 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 6 až 2, denná 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamoblačno18
Atényslnečno23
Belehradoblačno14
Berlínoblačno16
Bratislavapolooblačno18
Bruseloblačno20
Budapešťoblačno13
Bukurešťprehánky17
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkioblačno7
Istanbuloblačno13
Kodaňjasno13
Kyjevprehánky11
Lisabonoblačno17
Londýnzamračené16
Madridoblačno18
Moskvaoblačno11
Osloslnečno12
Parížjasno22
Prahapolojasno16
Rímpolooblačno20
Sofiaoblačno11
Štokholmpolojasno11
Varšavaoblačno15
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno13
Ženevapolojasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.