Hospodársky denník
USD37,837 Sk
EUR40,974 Sk
CHF27,283 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  17.Apríla 2003

Prečo Á N O Európskej únii (75)

Budúcnosť v plnej spolupráci

V ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) a ďalších oslovených osobností Prečo ÁNO Európskej únii vyjadruje svoje názory prof. Ferdinand Devínsky, poslanec NR SR, predseda výboru pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá. Anketa je prístupná na www.hospodarskyklub.sk, menu: názory členov.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

F. Devínsky: Som presvedčený, že bude úspešné a dopadne pozitívne pre Slovensko. Myslím si, že viac ako 65 % účastníkov referenda bude hlasovať za vstup do Európskej únie.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

F. Devínsky: Podľa môjho názoru časový plán bude dodržaný.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

F. Devínsky: Veľa bude závisieť od výsledkov vojny v Iraku. Domnievam sa však, že existujúce nezrovnalosti sú len prechodného charakteru. Previazanosť Európy a USA je evidentná. Konflikt civilizácií po 11. septembri 2001 je zjavný. Preto budúcnosť tejto časti sveta je výlučne v pokračujúcej spolupráci tak USA ako Európy vo všetkých rovinách, kde je spolupráca možná. Ja osobne nevidím žiadnu oblasť, kde by spolupráca nebola možná.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

F. Devínsky: Zotrvačnosť takýchto veľkých celkov je enormná, a preto podľa môjho názoru za menej ako dvanásť mesiacov nemožno očakávať nejaké zásadné reformné zmeny.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

F. Devínsky: Ak prebehne reforma EÚ, tak sa uskutoční práve preto, aby sa EÚ stala inou. Nemyslím si však, že reforma EÚ bude znamenať akékoľvek jej oslabenie. Podľa môjho názoru práve nereformovanie EÚ ju môže oslabovať.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

F. Devínsky: Bude taká, akú si vytvoríme. Pravdepodobne nebudeme tzv. globálni hráči, ale SR bude mať svoje miesto primerané tomu, ako bude stabilná a spoľahlivá.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

F. Devínsky: Ešte nie sme členmi EÚ a plusy sa prejavujú už dnes, ba dokonca už viac ako desať rokov. Stačí spomenúť len programy mobilít pre našich študentov a pracovníkov (Tempus, Socrates) prístup k európskym zdrojom na podporu vedy a výskumu (možnosť participovať na 5. a teraz 6. rámcovom programe EÚ na podporu vedy a výskumu), prakticky voľná možnosť cestovania, ďaleko vyššia stabilita celého systému, búranie jazykových bariér, zahraničné investície, a to, že sa postupne stávame rovnocenným partnerom nielen s právami, ale aj povinnosťami, a predovšetkým zodpovednosťou za našu prítomnosť a budúcnosť.

Integračné mínusy?

F. Devínsky: Žiadne som nevidel. Je tu však problém úniku najlepších za lepšími podmienkami v zahraničí. To však nie je mínus integrácie, ale mínus v domácom prístupe, najmä v schéme odmeňovania tých najlepších a najschopnejších.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

F. Devínsky: Celkom iste, napríklad v smere prehodnotenia nášho veľmi častého pohľadu na úspešných a schopných z pohľadu anachronického socialistického nivelizovania, na spravodlivé ohodnotenie kvalitného výkonu.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

F. Devínsky: Samozrejme zmení, pretože zmení celkový stav, vývoj a budúcnosť tejto spoločnosti. Z hľadiska profesionálneho však veľa nie, pretože viaceré vysoké školy, vrátane Univerzity Komenského sa v predchádzajúcom období veľmi rýchlo integrovali do európskeho vysokoškolského priestoru, napríklad realizáciou bolonského procesu, aj keď na druhej strane si nemožno zakrývať, že aj táto vysoká škola začína mať v ostatnom období (vďaka niektorým euroinkompatibilným krokom súčasného vedenia) aj v tomto smere značné problémy.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.