Hospodársky denník
USD37,837 Sk
EUR40,974 Sk
CHF27,283 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  17.Apríla 2003

Historická chvíľa EÚ

Lídri pätnástich členských štátov EÚ a desiatich kandidátskych krajín začali včera v aténskom paláci Zappeion historický neformálny summit, v rámci ktorého popoludní slávnostne podpísali Zmluvu o pristúpení desiatich nových krajín vrátane Slovenska do EÚ. Podpisový ceremoniál v priestoroch historickej aténskej Agory bol symbolickou bodkou za úsilím o zjednotenie Európy po páde komunizmu pred 13 rokmi. Za Slovensko historický dokument podpísal prezident Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda. Nové krajiny vstúpia do únie po skončení ratifikačného procesu 1. mája 2004. Schôdzka v Aténach je však pre lídrov aj priestorom na diskusiu o budúcnosti rozšírenej Európy a situácii v Iraku.

Dvojdňové stretnutie v Aténach sa začalo bezprecedentnou schôdzkou 25 prezidentov a premiérov terajších a budúcich krajín EÚ s predsedom Konventu Valérym Giscardom d´Estaing. Prvýkrát rokuje rozšírená Európa na takejto úrovni o svojom budúcom usporiadaní. Konvent o budúcnosti EÚ predloží návrh európskej ústavy na júnovom summite únie v gréckom Solúne. Dohodli sa na tom včera v Aténach lídri 25 súčasných a budúcich členských štátov EÚ na schôdzke s predsedom Konventu Valérym Giscardom d´Estaing. Lídri EÚ tak ukončili špekulácie o tom, či Konvent stihne ústavu pripraviť do pôvodného júnového termínu. D'Estaing v uplynulých týždňoch viackrát naznačil, že Konvent je pod časovým tlakom a môže svoju prácu predĺžiť až do septembra.

Ešte pred schôdzkou so Giscardom d'Estaing sa uskutočnili raňajky 18 menších štátov vrátane SR, ktoré potvrdili spoločný názor na budúce usporiadanie Európy. Tieto krajiny, medzi ktorými sú štáty Beneluxu, Rakúsko, Portugalsko, Írsko, Fínsko a všetky vstupujúce štáty okrem Poľska, sú proti zrušeniu rotujúceho predsedníctva v EÚ a vytvoreniu stáleho prezidenta, ktoré presadzujú väčšie krajiny. Obávajú sa, že by tak stratili svoj vplyv na úkor väčších štátov. Zdôraznili, že silnejšiu úlohu by mala hrať Európska komisia, v ktorej by mal mať každý štát svojho komisára. V mene menších krajín spoločné stanovisko predstavil šéfovi Konventu G. d'Estaing luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Podľa diplomatov podporuje názory „osemnástky“ aj Grécko, ktoré sa však na pracovných raňajkách nemohlo zúčastniť, keďže predsedá únii a musí byť neutrálne.

„Podpis Zmluvy o pristúpení SR k EÚ v Aténach je historickým úspechom občanov SR,“ vyhlásil predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda, ktorý včerajší deň označil za jeden z najkrajších v histórii slovenského národa a SR. Dzurinda povedal, že občanov SR nečakajú po vstupe do únie dramatické zmeny.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.