Hospodársky denník
USD37,837 Sk
EUR40,974 Sk
CHF27,283 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  17.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hľadá sa rastová lokomotíva

Vojna sa skončila, na rade je obnova Iraku, vyhlásil v týchto dňoch americký minister obrany Donald Rumsfeld. Jedno je teda jasné. Irak postupne odchádza z globálneho výslnia, kolobeh sveta sa vracia do nenápadnejších koľají. Prestaneme sa pozerať na život cez prizmu vojny a mieru, a znovu ho začneme hodnotiť čisto exaktne, teda len cez peniaze.

Globálnemu hospodárstvu sa podarilo uniknúť najhorším scenárom. Konflikt, aspoň oficiálne, trval relatívne krátko. Nedošlo k masívnejším požiarom ropných polí, ani k novým teroristickým útokom. Cena ropy nielenže sa nevyšplhala na obávaných 50 USD za barel, ale dokonca klesla na 25 dolárov, a podľa všetkého zostane na tejto úrovni, tvrdí britský týždenník The Economist. Tiež dodáva, že hrozba ťažkej celosvetovej recesie v dôsledku vojnového konfliktu sa zdá byť definitívne zažehnaná.

No tým sa asi výpočet dobrých správ končí. Globálna ekonomika sa ani pred vojnou netešila práve najružovejším vyhliadkam a ozbrojený konflikt túto situáciu nezmenil. V skutočnosti sú niektoré kľúčové krajiny ešte horšie na tom ako pred vojnou.

Ak sa pozrieme na predpovede na tento rok, najlepšiu perspektívu z najvyspelejších ekonomík majú Spojené štáty americké. Experti MMF odhadujú tohtoročný rast najsilnejšej svetovej ekonomiky na 2,2 percenta. Tí najoptimistickejší odborníci dokonca na druhý polrok avizujú rast na úrovni okolo 4,5 percenta. Bolo by zjednodušujúce a skresľujúce povedať, že za lepšie postavenie Washingtonu v porovnaní s EÚ a Japonskom môže práve vojna, hoci v menšej miere je to tak. Zvýšené vojenské výdavky (v týchto dňoch Kongres na financovanie irackej misie schválil dodatočných takmer 80 miliárd USD) spolu s Bushovou reformou znižovania daní predstavujú významné fiškálne stimuly pre ekonomiku. V eurozóne, kde sa na tento rok očakáva veľmi skromný jednopercentný rozpočtový rast, Pakt rastu a stability totiž diktuje úspornú rozpočtovú politiku. No na rozdiel od USA európsky rast brzdia aj vyššie úrokové sadzby, ale aj niektoré štrukturálne problémy, akým je napríklad neflexibilný trh práce. Rast japonskej ekonomiky by mal predstavovať 0,8 percenta, pričom sa ako vypuklý problém javí nízka domáca spotreba spojená s očakávaním ďalšieho poklesu cien.

Ako ďalšie riziko spomaľovania globálnej ekonomiky je vývoj v Ázii mimo Japonska. Táto časť svet v minulom roku zaznamenala impozantný rast vo výške 6 percent. Nanešťastie, prepuknutie choroby SARS tu vedie k výraznému zníženiu maloobchodného predaja, ako aj k značným výpadkom v oblasti turistiky. Spoločnosť Morgan Stanly pre takýto vývoj už revidovala odhad ázijského rastu s 5,0 na 4,6 percenta.

K tomu všetkému The Economist vyjadruje znepokojenie aj nad tým, že Spojené štáty zostávajú jediným ťahúňom, hoci aj slabšieho globálneho rastu. Noviny pritom zdôrazňujú, že z krátkodobého hľadiska toto síce môže byť plusom pre globálne hospodárstvo, no prílišná nadviazanosť na USA nesie v sebe vážne strednodobé riziká. Americký deficit bežného účtu v súčasnosti totiž prevyšuje 5 percent HDP, pričom je možné, že sa vyšplhá až na úroveň 7 percent HDP. To by mohlo viesť k výraznému prepadu amerického dolára a k ďalším negatívnym efektom.

Pravda, všetky odhady vývoja ekonomiky po irackej vojne sú vždy iba odhadmi. Nie je vylúčené, že sa v najbližšom čase objavia aj priaznivejšie impulzy pre globálnu ekonomiku. Napríklad mohlo by dôjsť k omnoho výraznejšiemu prepadu cien ropy, než sa to všeobecne očakáva.

Rastislav Boldocký

Počasie

Na celom území očakávame pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl Zajtra predpokladáme najmä na severovýchode slabé zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne oblačno. Najvyššia teplota 16 až 20, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 14, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Severovýchodný až východný vietor 2 až 5, na východe okolo 7 m/s.n V piatok bude polooblačno až oblačno a lokálne prehánky. Nočná teplota 6 až 2, v dolinách okolo 0, denná 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v dolinách miestami aj chladnejšie, denná 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamjasno19
Atényoblačno20
Belehradzamračené16
Berlínzamračené17
Bratislavapolojasno19
Bruseljasno21
Budapešťoblačno14
Bukurešťoblačno13
Frankfurtjasno20
Helsinkioblačno10
Istanbuldážď10
Kodaňpolooblačno18
Kyjevoblačno11
Lisabonoblačno18
Londýnjasno20
Madridjasno17
Moskvapolojasno10
Oslooblačno11
Parížjasno22
Prahajasno16
Rímdážď20
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno11
Varšavaoblačno14
Viedeňpolojasno19
Záhrebdážď13
Ženevajasno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.