Hospodársky denník
USD37,851 Sk
EUR41,239 Sk
CHF27,939 Sk
CZK1,287 Sk
  Streda  2.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výsada nielen pre vyvolených

Komentuje Eleonóra Bujačková

Hlboké premeny, ktorými prechádza naša spoločnosť, zasiahli, pochopiteľne, aj vysoké školstvo. Čo všetko sa s nimi za posledné roky stalo? Verejnosť si vynútila, aby ich výrazne pribudlo, vysokoškolské vzdelanie sa postupne stáva nevyhnutnou podmienkou na lepšie uplatnenie v spoločnosti. Počty študentov sa za posledných desať rokov zdvojnásobili, ale o veľkorysých investíciách, ktoré sú bežné vo vyspelých štátoch, sa nám ani nesníva. A získať mladého človeka pre univerzitné vzdelanie tiež nie je ľahké. Samotní vysokoškolskí učitelia priznávajú, že vysoké školy sa budú musieť zmieriť s tým, že iba každý dvadsiaty či skôr tridsiaty študent je budúci vedec. Ktorý z nich to však je, to sa v osemnástich rokoch dá iba ťažko rozpoznať. Ak teda nemá prílev študentov odbornú a vedeckú kvalitu celkom odplaviť, musí sa štúdium diferencovať, a to na niekoľkých úrovniach. Tak ako všade vo svete, musia sa aj u nás striktne rozlíšiť univerzity s dôrazom na akademické a vedecké - a na tie ostatné, ktorých musí byť výrazne viac. Avšak žiadna z nich sa nemôže vyhnúť ani diferenciácii štúdia vo vnútri: výber správnych adeptov pre vedeckú dráhu nezariadia žiadne prijímacie skúšky, ale až študijná skúsenosť.

Súčasný systém vysokoškolského štúdia s prevažne pevnými osnovami vychádza z predstavy plošného pokrytia celého odboru. Myslím si, že je to väčšinou ilúzia. Rozsah každého živého odboru sa za posledných sto rokov tak rozrástol, že sa pokryť vlastne ani nedá. Študent sa, pochopiteľne, musí naučiť základné metódy práce, ale skladbu štúdia by si mal určovať do značnej miery sám. Nemal by byť obmedzený iba ponukou „svojho“ odboru. Rastúce počty (vynikajúcich) študentov, ktorí študujú dva odbory naraz, o niečom vypovedajú. Všade vo svete si odborníci lámu hlavu nad tým, ako udržať úroveň škôl. Ale napriek všetkým možným kritériám ju napokon najlepšie zabezpečí porovnanie, a to nielen v rámci republiky. Dnešní študenti vstupujú do spoločnosti, kde sa podmienky uplatnenia rýchlo menia. Staré povolania zanikajú a vznikajú nové, a i v tých, ktoré zostávajú, sú nároky z roka na rok vyššie. Podľa odhadov OECD budú viac ako dve tretiny nových pracovných miest príležitosťou vyžadovať vysokoškolské vzdelanie. Ale aké? To dnes ešte nikto presne nevie. Dokonca sa zdá, že práve v nových oblastiach a odboroch sa vyskytujú skôr dočasné príležitosti než celoživotné povolanie.

Pokusy usmerňovať dopyt po vzdelaní zlyhávajú, a je to možno dobre. Kto by sa dnes odvážil odhadnúť, aké budú pracovné možnosti o desať, o tridsať rokov? Ako sa vyvinie pracovný trh v otvorenej Európe? Vzhľadom na demografický vývoj sa aj naše vysoké školy budú musieť tomuto dopytu prispôsobiť. Aby svojich študentov nesklamali, mali by si starostlivo vyberať svoj vedecký dorast, čo napokon vždy robili, a tým ostatným ponúknuť pestrý výber možností. Vysokoškolské štúdium ako príprava na zamestnanie prestáva byť jednorazovou životnou etapou. Niekdajšie diaľkové štúdium rozhodne nebola hlúposť a dnes sa preň ponúkajú úplne nové technické možnosti.

Počasie

Dnes očakávame na našom území zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov) a predĺženie reakčného času. Naďalej pretrváva sklon k bolestiam hlavy a starších poranení. Neskôr možnosť zvyšovania nepriaznivých vplyvov počasia. Zhoršiť sa môžu aj ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému. Zvyšuje sa náchylnosť k poruchám trávenia a kolikám (obličkové, žlčníkové). Častejšie sa môže vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava, bolesti hlavy, kĺbov a jaziev. Je tendencia k zníženiu výkonnosti a koncentrácii. Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Na západe postupne oblačno až zamračené a popoludní a večer miestami slabý dážď alebo prehánky. Najvyššia teplota 9 až 13, na juhu miestami okolo 15, na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s sa popoludní na juhozápade zmení na severozápadný.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, vo vyšších horských polohách snehové. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách okolo -3, denná 8 až 12, na severe okolo 5 stupňov.V piatok bude veľká, cez deň od západu zmenšená oblačnosť, lokálne prehánky od cca 800 m snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach okolo -5, denná 5 až 9, na severe okolo 2 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 5.28 a zapadne o 19.24 hod.

Amsterdamdážď10
Atényoblačno12
Belehradpolooblačno11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno13
Bruselprehánky11
Budapešťpolojasno15
Bukurešťoblačno12
Frankfurtprehánky11
Helsinkidážď8
Istanbuloblačno12
Kodaňzamračené11
Kyjevprehánky4
Lisabonoblačno17 
Londýnoblačno10
Madridpolojasno18
Moskvaoblačno3
Osloprehánky5
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímpolooblačno17
Sofiajasno10
Štokholmdážď10
Varšavaoblačno11
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno10
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.