Hospodársky denník
USD37,538 Sk
EUR40,973 Sk
CHF27,343 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  22.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

PROCES OČISTY

S odstupom šiestich týždňov zverejňujeme voľné pokračovanie rozhovoru šéfredaktora Hd so zástupcom riaditeľa Úradu justičnej polície plk. Jozefom Šáte. . .

Aby firmy stačili držať krok

Hrozí nám, že nebudeme poberateľom, ale prispievateľom únie

Dlhodobejšia neochota štátu investovať do slovenského poľnohospodárstva a vidieka viac a transparentne, sa. . .

O ústav viac alebo menej...

Jednou z kľúčových úloh akýchkoľvek reforiem je snaha o vyššiu kvalitu a efektívnosť procesu. V zdravotníctve sa zatiaľ nič také nedeje. Cvendžanie halierikov z očakávan. . .

Výrobcovia i obchod ohrození

Vytýčili sme si technicky, ale aj ekonomicky neriešiteľné ciele

Minister životného prostredia SR László Miklós na marcovom mítingu Hospodárskeho klubu (NEF) povedal,. . .

Prečo Á N O Európskej únii (76)

Svet je predsa obrovský trh

V ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) a ďalších oslovených osobností Prečo Á N O Európskej únii sa vyjadruje Igor Turuk, medzinárod. . .

Štát nedá

Nemecký minister financií Hans Eichel odmietol žiadosť spoločnosti Lufthansa na nové štátne garancie pre následky možných teroristických útokov. Lufthansa požiadala nemeckú vládu pred voj. . .

Prebúdza sa

Priemyselná výroba poľských podnikov v minulom mesiaci vzrástla na medziročnej báze o 5,7 % oproti očakávaným 4,2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom poskočila až o neuveriteľných. . .

Bez vplyvu?

Rozšírenie EÚ na východ starého kontinentu nebude mať okamžitý vplyv na hospodárske oživenie v spoločenstve. Uvádza to vo svojej správe Ústav pre hospodársky výskum (IWH) v Halle. Jeho . . .

Poškodili si

Francúzske firmy poškodil odmietavý postoj parížskej vlády k útoku USA a Veľkej Británie na Irak. Minulý týždeň to uviedli predstavitelia francúzskeho zväzu zamestnávateľov Medef a vyj. . .

Záujem trvá

Do Maďarska v minulom roku prišlo o 18,3 % viac zahraničných investícii, ako to bolo v roku 2001. Celkový objem zahraničných investícii v roku 2002 predstavoval 1,28 mld. EUR, z čoho . . .

Čitateľský Prominent ekonomiky ´03

VII. ročník/11

Dňa 10. februára sme otvorili VII. ročník čitateľskej ankety Prominent ekonomiky 2003 uverejnením prvého hlasovacieho lístka. Dnes uverejňujeme. . .

Prosím, majte vôľu

Peter Kasalovský

Najprv vo februári 1999 na mítingu Banskobystrického Hospodárskeho klubu

(NEF) s vtedajšou ministerkou financií B. Schmögnerovou, a potom ešte na

ďalších. . .

Prvá pomoc

Zvýšiť počet ľudí, ktorí dokážu poskytnúť prvú pomoc, je zámerom Slovenského Červeného kríža, ktorý prichádza s dlhodobým projektom Naučte sa vdýchnuť život. Ľudia, ktorí majú záujem z. . .

Beckov drží

Múry Beckovského hradu podľa starostu Karola Pavloviča nie sú hrozbou pre dedinu. Nemyslí si, že by v Beckove mohlo dôjsť k podobnej havárii ako na Trenčianskom hrade, kde sa začiatko. . .

Staré mapy

Staré diela mapovej tvorby, na ktorých bolo zobrazené územie dnešnej Slovenskej republiky, môžu zhliadnuť návštevníci Slovenského technického múzea v Košiciach na výstave nazvanej Slov. . .

Dobrý nápad

O niečo vyššiu nedeľnú návštevnosť bratislavskej zoologickej záhrady ako v iné nedele sa postarali aj ľudoví remeselníci. Tí spestrili bežný predajný sortiment a ukážkami výroby báb. . .

Naše horniny

Estetický zážitok i poučenie o nerastných bohatstvách prírody ponúka návštevníkom výstava pod názvom Horniny okolo nás, ktorú sprístupnili v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Expozíci. . .

Mladí murári

Praktické zručnosti a teoretické vedomosti predstavia žiaci stavebných učilíšť na medzinárodnej súťaži v odbore murár, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. - 25. apríla v SOU stavebnom v N. . .

Už ďalší domček z kariet

Výroba sladu rastie, a čo podpora?

Slovenské sladovne za prvé tri mesiace vyprodukovali až o 23 % sladu viac ako v minulom roku. Hlavný podiel na zvýšení štvrťročného o. . .

Zajtra NR SR

Poslanci NR SR zajtra začnú rokovanie schvaľovaním 32-bodového programu. Definitívne by mali schváliť trinásť právnych noriem. Na konečný súhlas poslancov čaká desať vládnych právnyc. . .

Bez rodičov

Bez rodičov vyrastá na Slovensku 6000 detí. Iba tri percentá z nich - 180 detí sú siroty. Ostatné sú sociálne siroty. Ide o deti, ktoré majú aspoň jedného z biologických rodičov. Ten. . .

Hasili vlastné

O tom, že aj budova samotných hasičov sa môže stať obeťou požiaru, sa presvedčili v nedeľu nadránom príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Lozorne, okres Malacky. Sídlo obecn. . .

Prvý blok v prevádzke

Zdroj doteraz vyrobil 65 mil. MWh

Energetici skončili odstávku na plánovanú výmenu paliva prvého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Ako nás informova. . .

Veda potrebuje peniaze

Treba zmeniť systém financovania

Správa o plnení koncepcie štátnej vednej a technickej politiky potvrdzuje, že výdavky na vedu zo štátneho rozpočtu sa nezvyšujú. Medziro. . .

Vedie kalamitné drevo

Dostupnosť terénu určila spracovanie

Lesy SR, š. p., Banská Bystrica vyťažili v minulom roku, bez samovýroby, takmer 3,3 milióna kubických metrov dreva. Z toho bolo vyše . . .

V stopách politiky

Bechtel Group, jedna z najväčších amerických stavebných spoločností, dostala prvý veľký kontrakt na znovuvybudovanie zničeného Iraku. Objednávku dostala od US Agency for Intern. . .

Záchrana tigra

Európske zoologické záhrady a akváriá rozbiehajú kampaň na záchranu tigra. Pripája sa k nim aj bratislavská zoologická záhrada. Ide v poradí o tretiu kampaň iniciovanú Európskou a. . .

Dolu Váhom

Strečnianski pltníci previezli počas minulých troch sezón popri povestných skalách Margita a Besná a popod dva strečnianske hrady šesťtisíc ľudí z celého sveta. Pri príležitosti otvor. . .

Prihlboko do peňaženky

Čo prináša očakávaný vstup do EMÚ

„Štatistika vykazuje vysoký nárast výdavkov na vycestovanie a my sa pýtame, kde tie výdavky sú,“ konštatoval jeden z majiteľov cestovný. . .

Uchytiť sa

Len za minulý rok vydal živnostenský odbor OÚ v Nitre 1300 živnostenských oprávnení. V súčasnosti eviduje asi 16-tisíc aktívnych podnikateľov, ktorých zoznam na svojej internetovej str. . .

Dosť bolo polovičatosti

Komentuje Vladimír Turanský

Znovuzvolený predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora považuje za najväčší problém samospráv nedostatočné financovani. . .

Dnes pokračujeme v uverejňovaní základných informácií o možnostiach využívania eurofondov. Finančná pomoc v rámci predvstupových fondov je ostrým „tréningom“ najmä pre našich podnikateľov, ale aj administratívu štátu. . .

Kodanské kritériá

Podľa týchto kritérií je potrebné, aby kandidátska krajina, uchádzajúca sa o členstvo v EÚ, preukázala:

1) stabilitu inštitúcií garantujúcich demokraciu, dodržiavanie zákono. . .

Ciele regionálnej politiky EÚ

Cieľ č. 1: Podpora rozvoja a štrukturálnych zmien regiónov, ktorých rozvoj zaostáva. Regióny, na ktoré sa vzťahuje tento cieľ, sú tie regióny, ktorých HDP na obyvateľa m. . .

OZNÁMENIE O KONANÍ MIMORIADNEHO VALNÉHO ZHROMAŽDENIA

Predstavenstvo spoločnosti

AIR SERVICE, a. s.

sídlo: Letisko Košice 041 75

IČO: 31 654 711

zapísaná v Obchodnom registri Okresného súd. . .

drobničky -

Čílsky spisovateľ Antonio Skármeta a juhoafrická literátka Jenny Robsonová sú laureátmi tohtoročnej Ceny UNESCO za literatúru pre deti a mládež. Ocenenie je dotované sumou po 8000. . .

Tajomný svet politiky

Je Amerika pripravená na židovského prezidenta? Tak znie kľúčová otázka nového diela bestsellerového veterána Leona Urisa Bůh v troskách (Nakladateľstvo BBart, Praha). Dej t. . .

Nad kultúrou sa zmráka

Nedostatočné financovanie takzvanej živej kultúry zo strany slovenskej vlády znamená pomalý zánik divadelníctva a vážnej hudby na Slovensku, pretože mladá generácia st. . .

Boj so sklerózou multiplex

Talianski vedci tvrdia, že sa im podarilo úspešne vyliečiť myši trpiace sklerózou multiplex, a to novou terapiou pomocou kmeňových buniek, ktorá môže znamenať novú náde. . .

Žena ako objekt

Žena ako objekt a fotografia ako médium dominujú výstave aktov slovenského fotografa Jána Krížika (1943) s názvom Staršie a novšie AKTuality, ktorú otvorili v Pálffyho paláci Galé. . .

Rezbárske veľdielo

Vraj je to po niekoľkých storočiach a svetoznámom oltári Majstra Pavla z Levoče ďalšie monumentálne dielo slovenských rezbárov, ktoré vojde do našej histórie. Týka sa to projek. . .

Sviatok divadelnej tvorby

To, že vzťahy českého a slovenského divadla sú pevné i desať rokov po rozdelení spoločnej republiky, potvrdzuje festival „Šest z šedesátych“, ktorý sa uskutoční od . . .

Najhorúcejšie hviezdy

Astronómovia objavili najhorúcejšie známe hviezdy v plynových hmlovinách dvoch galaxií susediacich s Mliečnou cestou. Informoval o tom časopis Astronomy & Astrophysics.. . .

Kronikár parížskych barov

Výstavu grafického diela Henriho de Tolouse-Lautreca (1864 - 1901) sprístupnili vo viedenskom Leopoldovom múzeu. Výstava poskytuje prostredníctvom 351 litografií . . .

Génová mutácia?

Otázkou, či nastala génová mutácia vírusu, vyvolávajúceho ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), aby sa stal nebezpečnejší, sa zaoberajú viacerí vedci. Mnohí sa obávajú, . . .

Ocenili najlepšie kolektívy

Celkovo 76 žiakov zo siedmich bratislavských základných a stredných škôl sa zapojilo do súťaže Stredoveká Bratislava a svetové dedičstvo UNESCO - Afrika. Odovzdal. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 16. 4. 2003: Bratislava 100,95,. . .

Utorok 22. apríla

JOJ

*17.00*Derrick. Nemecký krimiseriál

*18.05*M.A.S.H. Seriál USA

*18.30*Riskuj! Vedomostná súťaž

*19.00*Raymonda m. . .

Sociálny fond a jeho tvorba

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som zamestnankyňou verejnej služby a popritom som dostala pon. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Slavomír

v stredu Vojtech

V Českej republike

dnes Evženie

v stredu Vojtěch. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

4.35 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.03 Dobrý deň, Slovensko

8.05 Slovenské a české evergreeny

8.15 Skicár. Katarína Jus. . .

Twist

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

7:10 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrinka

11:15 Digitálne správy

12:00 Žurnál Rádia Twist

1. . .

. . .

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénami a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme slabé zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude jasno až polooblačno. Na východe a neskôr aj na strednom Slovensku oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia teplota 15 až 19, na juhozápade miestami nad 20 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. n V stredu bude jasno až polooblačno. Vo východnej polovici územia až oblačno, miestami, najmä v horských oblastiach prehánky, ojedinele možnosť búrok. Nočná teplota 8 až 4, na severe miestami okolo 1, denná 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami, najmä v horských oblastiach prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, denná 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.49 a zapadne o 19.53 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolooblačno17
Atényprehánky15
Belehradoblačno18
Berlínoblačno17
Bratislavaslnečno20
Bruselpolooblačno16
Budapešťpolojasno19
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno17
Istanbuloblačno15
Kodaňoblačno16
Kyjevoblačno15
Lisabonoblačno18
Londýnpolojasno16
Madridslnečno16
Milánopolooblačno17
Moskvapolooblačno17
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno19
Sofiaoblačno13
Štokholmjasno16
Varšavaoblačno14
Viedeňpolojasno19
Záhrebpolojasno19
Ženevapolojasno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.