Hospodársky denník
USD37,538 Sk
EUR40,973 Sk
CHF27,343 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  22.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Saddám sa vraj skrýva

Jay Garner prišiel spravovať Irak

Washington/Bagdad (TASR) - Bývalý iracký prezident Saddám Husajn „je v Iraku“, kde sa ustavične presúva, vyhlásil včera šéf Irackého národného kongresu (INC) Ahmad Chalábí pre britskú rozhlasovú stanicu BBC. „Dostali sme informácie o jeho presunoch a presunoch jeho synov,“ spresnil Chalábí s tým, že tieto informácie ich neumožňujú lokalizovať, kým sa znova nepresunú. Dodal, že sa o presunoch dozvedajú s odstupom 12 až 24 hodín. Prezident USA George W. Bush varoval v nedeľu Saddáma Husajna, že ak je ešte stále nažive, urobí lepšie, ak bude „držať hlavu dole“, aby sa nestal cieľom americkej armády.

Telá takmer tisíc politických väzňov pochoval tajne režim Saddáma Husajna na predmestskom cintoríne v západnej časti Bagdadu, uviedol včera predstaviteľ správy cintorína Muhammad Asuad. Jeho slová potvrdil aj ďalší pracovník cintorína, podľa ktorého za posledné tri roky išlo o telá ľudí vo veku 15 až 30 rokov, mužov aj ženy. Zomreli strelou do hlavy alebo, v prípade civilistov, obesením. Vojakov v uniforme zastrelili. Hroby sú na cintoríne označené iba číslom, mená chýbajú. V Bagdade je vraj ešte päť ďalších cintorínov s tajnými hrobmi politických väzňov. V celom meste ich podľa odhadov bude do 6000.

Irak údajne len niekoľko dní pred začiatkom vojnového konfliktu zničil chemické zbrane a bojové prostriedky na rozširovanie biologických látok. Tvrdí to včerajšie vydanie amerického denníka New York Times s odvolaním sa na slová irackého vedca, ktorý sa s týmito poznatkami podelil s americkým odzbrojovacím tímom.

Americký generál vo výslužbe a odborník na kurdskú otázku Jay Garner (64), ktorý má riadiť obnovu Iraku po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna, pricestoval včera do Bagdadu, aby sa ujal funkcie dočasného civilného správcu krajiny. Garner, ktorý je podriadený priamo ministrovi obrany USA Donaldovi Rumsfeldovi, mal včera na programe inšpekciu bagdadských nemocníc, elektrární a staníc na úpravu vody. Garnera sprevádza asi 400 expertov - vojakov, diplomatov, právnikov a irackých funkcionárov v exile. V interview, ktoré poskytol v nedeľu pre noviny Washington Post, generál Garner povedal, že USA si želajú, aby mal Irak demokratickú vládu, ale nebudú mu diktovať jej formu ani zloženie. „Je tu veľa samozvaných lídrov. Nepoznám ich, ale naším cieľom je naštartovať proces, ktorý irackému ľudu umožní zvoliť si vlastné vedenie... Nikoho sme nevymenovali, ani neuznali ako predstaviteľa Iraku,“ zdôraznil Jay Garner.

Vo štvrtok americkí vojaci zatkli Barzána at-Tikrítího, nevlastného brata prezidenta Saddáma Husajna, ktorý bol v rokoch 1979 - 1983 šéfom tajných služieb a v rokoch 1988 - 1997 irackým veľvyslancom pri OSN v Ženeve. V Sýrii sa exilovému INC vzdal Saddámov zať Husajn Džamal Mustafa Sultan. A v sobotu koaličné sily zadržali irackého ministra vysokého školstva a vedeckého výskumu Abd al-Chálika Abd al-Káfúra, ktorý figuroval na 43. mieste zoznamu 55 najhľadanejších predstaviteľov zvrhnutého irackého režimu.

Mŕtve telá dvoch nezvestných britských vojakov objavili v plytkom hrobe pri juhoirackom meste az-Zubajr neďaleko Basry, informovala včera hovorkyňa britského ministerstva obrany. Britská vláda sa domnieva, že vojakov „možno popravili“, hoci iracký minister informácií Muhammad Saíd as-Sahháf tvrdil, že Irak nikoho nepopravil.

Moskva považuje za dôležité, aby sa do Iraku rýchlo vrátili zbrojní inšpektori OSN. Ich úlohou bude preveriť, že v Iraku nie sú zbrane hromadného ničenia, čo umožní zrušenie ekonomických sankcií OSN uvalených na Irak začiatkom 90. rokov.

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénami a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme slabé zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude jasno až polooblačno. Na východe a neskôr aj na strednom Slovensku oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia teplota 15 až 19, na juhozápade miestami nad 20 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. n V stredu bude jasno až polooblačno. Vo východnej polovici územia až oblačno, miestami, najmä v horských oblastiach prehánky, ojedinele možnosť búrok. Nočná teplota 8 až 4, na severe miestami okolo 1, denná 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami, najmä v horských oblastiach prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, denná 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.49 a zapadne o 19.53 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolooblačno17
Atényprehánky15
Belehradoblačno18
Berlínoblačno17
Bratislavaslnečno20
Bruselpolooblačno16
Budapešťpolojasno19
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno17
Istanbuloblačno15
Kodaňoblačno16
Kyjevoblačno15
Lisabonoblačno18
Londýnpolojasno16
Madridslnečno16
Milánopolooblačno17
Moskvapolooblačno17
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno19
Sofiaoblačno13
Štokholmjasno16
Varšavaoblačno14
Viedeňpolojasno19
Záhrebpolojasno19
Ženevapolojasno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.