Hospodársky denník
USD37,538 Sk
EUR40,973 Sk
CHF27,343 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  22.Apríla 2003

O ústav viac alebo menej...

Jednou z kľúčových úloh akýchkoľvek reforiem je snaha o vyššiu kvalitu a efektívnosť procesu. V zdravotníctve sa zatiaľ nič také nedeje. Cvendžanie halierikov z očakávaných poplatkov iba poburuje tak pacientov, ako aj vykonávateľov zdravotníckej starostlivosti. Minister zdravotníctva doteraz nepredložil žiadne dôkazy, ktorými by deklaroval snahu o zlepšenie kvality zdravotníckej starostlivosti a čo viac, ani nedokázal povzbudiť ľudí, ktorí sa o kvalitu snažia. Svojimi poburujúcimi výrokmi na adresu všetkých lekárov a ustavičným ponižovaním zdravotníckej obce si proti sebe stavia odborníkov nielen s titulmi pred a za menom, ktorých z pochopiteľných príčin nemá rád, ale predovšetkým tých, ktorí robia česť svojej profesii. V jeho doterajšej reforme hrajú až príliš okato úlohu peniaze pred humánnym poslaním zdravotníckeho povolania. Človek, ktorý stojí na čele zdravotníctva, by si mal uvedomiť, že je najvyšším predstaviteľom dvadsaťtisícovej armády finančne a spoločensky nedocenených zdravotníkov. Bez ich nasadenia by dnešné zdravotníctvo už dávno nefungovalo. Minister tým, že dlhé roky pôsobil ako obchodník, stratil pojem o každodennej drine a nutnosti nepretržitého vzdelávania zdravotníkov. Pravdepodobne už dávno nezažil pocit, aký má lekár pri lôžku pacienta, ktorému zachránil život. Keby to tak bolo, vo svojich častých vystúpeniach v médiách by sa prejavoval viac ako príslušník svojho stavu a svojho povolania. Vtipné bonmoty patria do talkshow alebo do kaviarne, ale situáciu v zdravotníctve nezlepšia.

Typickým prípadom ministrovho oddeľovania „plevelu od zrna“ je Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb (NÚTaRCH) Bratislava Podunajské Biskupice. Zariadenie, ktoré nedávno oslavovalo päťdesiatiny, patrí k najvyhľadávanejším nielen pre svoju odbornosť, ale najmä pre vzťah k pacientom, je ohrozené zánikom alebo reprofilizáciou. Pozitívne hodnotenia sa v súčasnosti v zdravotníctve nenosia, ale spomeňme iba niektoré. Dvaja tamojší lekári, chirurg a bronchológ, sa rozhodujúcou mierou zaslúžili o záchranu života slovenského prezidenta ešte pred jeho prevozom na výborne medializovanú pooperačnú starostlivosť do Innsbrucku. Už šesť rokov spolupracujú špecialisti z odboru pľúcneho lekárstva s transplantačným centrom v AKH vo Viedni a s podporou zdravotných poisťovní vytvorili v NÚTaRCH transplantačné centrum, ktoré pripravilo a manažovalo desať transplantácií pľúc a pripravuje ďalších pacientov na tieto výkony. Centrum cystickej fibrózy na Klinike detskej pneumológie a ftizeológie poskytuje komplexnú starostlivosť o 176 chorých s cystickou fibrózou z celého Slovenska v spolupráci s Klubom cystickej fibrózy. Až 1400 chorých ročne je v NÚTaRCH liečených na najzávažnejšiu pľúcnu chorobu - rakovinu. Vzhľadom na špičkovú kvalitu dochádza až polovica všetkých hospitalizovaných pacientov z iných krajov Slovenska.

V Podunajských Biskupiciach pracujú odborníci na bronchoalveolárnu laváž, ktorá sa ukazuje ako nevyhnutná súčasť diagnostiky najväčšej hrozby súčasnosti, SARS. Na šiestich klinikách Slovenskej zdravotníckej univerzity a Lekárskej fakulty UK sa školí alebo atestuje ročne viac ako 140 lekárov a študentov, vo februári 2003 bola v tamojšej posluchárni za účasti špecialistov z 15 štátov škola respiračnej medicíny na tému očkovania proti tuberkulóze. Snaha o kvalitu však vedie k vytváraniu nepriateľov, najmä z radov odídencov, ktorí patria do kruhu blízkych ministrovi, a tak po odvolaní riaditeľa a hlavného odborníka sa koncom tohto mesiaca má rozhodnúť o ďalšom osude NÚTaRCH. Rozhodovať budú ľudia, ktorí zastávajú názory, že v Bratislavskom samosprávnom kraji nie je potrebná vrcholná inštitúcia pre liečbu pľúcnych chorôb, hoci Európska respirologická spoločnosť v tomto roku vydala predbežnú správu o tom, že pľúcne choroby sa vďaka vzostupu vo výskyte dostávajú na prvé miesto v zdravotníckych prioritách Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie.

Ústavy, ako je NÚTaRCH, sú v štátoch EU pýchou zdravotníctva a spoločnosti. Ostáva len dúfať, že možno niekedy sa tak stane aj na Slovensku. Bolo by užitočné zamyslieť sa nad slovami istého francúzskeho klasika :

Najväčšími nepriateľmi reforiem nie sú ich odporcovia, ale zaujatí a neschopní realizátori.

prof. MUDr. Peter Krištúfek, CSc.,

prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.