Hospodársky denník
USD37,538 Sk
EUR40,973 Sk
CHF27,343 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  22.Apríla 2003

Prečo Á N O Európskej únii (76)

Svet je predsa obrovský trh

V ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) a ďalších oslovených osobností Prečo Á N O Európskej únii sa vyjadruje Igor Turuk, medzinárodný riaditeľ, Zepter Slovakia, spol. s r. o., Bratislava. Dvadsať dní pred referendom o vstupe SR do EÚ si môžete prečítať aj predchádzajúcich respondentov našej ankety na www.hospodarskyklub.sk, menu: názory čitateľov.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

I. Turuk: Jednoznačne kladnú odpoveď dá väčšina občanov. Neurobia tak iba preto, že by sa v opačnom prípade báli izolovanosti a „ostrovného“ postavenia, ale aj preto, že na Slovensku, našťastie, existuje veľa ambicióznych ľudí a radi by sa pustili do dobývania Európy.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

I. Turuk: Myslím si, že sa termíny dodržia, ale je zrejmé, že pre existujúce veľké diferencie integračný proces ešte stále nebude ukončený.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

I. Turuk: Vzťahy s USA zo strany EÚ budú dobré. Aj preto, lebo Spojené štáty predstavujú pre Európu veľkého obchodného partnera. Myslím si však, že Amerika sa v rámci Európy bude viac sústreďovať a podporovať rozvoj práve tých krajín, ktoré podporujú jej politiku.

Zaznamená dovtedy Európska únia „vnútornú reformu“?

I. Turuk: Nie, Európa je mladá a nová únia, ktorá podobne ako každý nový štát potrebuje čas na „rozbehnutie“. Isté je, že sa veľa vecí bude neskôr, po prístupe našich krajín, ešte upravovať, zlepšovať a predovšetkým prispôsobovať. A práve v prispôsobovaní, pri vstupe nových krajín do únie vidím najväčší problém.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

I. Turuk: Myšlienka zostane rovnaká. Európska únia sa stane rovnoprávnejším a rovnocennejším partnerom Spojených štátov. Samotná EÚ však podstúpi mnohé zmeny. Prispôsobovať sa však nebudú iba bohatí a mocní, cenu vstupu do únie pocíti aj druhá strana.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

I. Turuk: Niekto si môže myslieť, že pozíciu SR v EÚ vybojuje naša diplomacia. My si musíme uvedomiť ten fakt, že svet je obrovský trh, v ktorom pozícia na rebríčku prosperity reflektuje finančnú moc daných krajín. Preto sa všetci musíme snažiť o čím lepšie presadenie našich spoločností nielen v Európe, ale aj na celom svete.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia do EÚ?

I. Turuk: Po integrácii budeme centralizovať naše administratívne služby, čím ,„ušetríme“ veľa financií, ktoré budeme investovať do reprezentantov prinášajúcim nám obrat a peniaze. Na Slovensku ich je momentálne 1500. Dostanú lepšie finančné podmienky a už teraz môžem povedať, že hľadáme nových, ďalších reprezentantov, obchodných zástupcov a som rád, že tým umožníme ďalším ľuďom slušný životný štandard.

Integračné mínusy?

I. Turuk: Nevidím vážnejšie mínusy, lebo patríme do celosvetového holdingu. Konkurenciou nám budú dcérske firmy z okolitých krajín, ale v konečnom dôsledku to bude úspech nášho koncernu.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

I. Turuk: Samozrejme, lebo dostaneme šancu rozširovať slovenské vedomosti po celej Európe a som si istý, že máme čo ukázať a že aj my budeme tvoriť veľkú konkurenciu európskej pracovnej sile.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

I. Turuk: Nie, lebo pracujem v dcérskej spoločnosti veľkého medzinárodného holdingu. Od samého vzniku aj na Slovensku pracujeme podľa európskych štandardov. Zepter je moje prvé zamestnanie a po trinástich rokoch práce som sa veľa naučil od európskeho biznisu. Tie vedomosti už deviaty rok, odkedy som prišiel z rodného Chorvátska, aplikujem na Slovensku.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.