Hospodársky denník
USD37,538 Sk
EUR40,973 Sk
CHF27,343 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  22.Apríla 2003

Americko-sýrske udobrenie

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell plánuje čoskoro návštevu Sýrie (v rámci turné po Blízkom východe), kde chce hovoriť o zvýšenom napätí vo vzájomných vzťahoch. Termín Powellovej cesty do Damasku ešte nebol stanovený. Podľa sýrskeho ministerstva zahraničných vecí bude šéf americkej diplomacie v Damasku vítaný. USA Sýriu obviňujú z poskytovania útočiska predstaviteľom zvrhnutého režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna, z vlastníctva chemických zbraní a podpory terorizmu. Niektorí americkí politici na základe týchto obvinení pohrozili Sýrii uvalením sankcií. Sýria sa minulý týždeň pokúsila bagatelizovať americké obvinenia a oznámila, že s USA vedie tichú a konštruktívnu diplomaciu. Nemenovaní americkí predstavitelia ešte pred týždňom vyhlásili, že Sýria bola v tichosti nápomocná v Američanmi vedenej vojne proti teroristickej sieti al-Káida. Aj napriek tomu vo štvrtok britský denník Times uviedol, že americká armáda je pripravená vstúpiť na územie Sýrie a prenasledovať tu Saddáma Husajna ak sa ukáže, že sa zvrhnutý diktátor nachádza v tejto krajine. V ten istý deň sýrsky minister zahraničných vecí Farúk aš-Šará počas návštevy Egypta vyhlásil, že Sýria neumožní konanie žiadnych inšpekcií svojho zbrojného arzenálu alebo územia, ktoré by mali overiť obvinenia USA, že Damask vlastní chemické zbrane. A už vôbec by Sýria nedovolila vstúpiť americkým jednotkám na jej územie...

Čo sa týka arzenálu zakázaných zbraní, v Damasku „kujú železo zahorúca“, lebo Sýria v stredu predložila BR OSN návrh rezolúcie, podporovaný arabskými krajinami, ktorý predpokladá zákaz zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe. Tento návrh uberá vietor z plachiet Američanom z ich obvinení na adresu Sýrie. Damask pritom pripomína, že jedinou krajinou v oblasti, ktorá nepodpísala medzinárodné dohody o zbraniach hromadného ničenia a takéto zbrane aj vlastní, je Izrael. A čo sa týka obvinení na adresu exilu irackých pohlavárov, vo štvrtok nemenované americké zdroje oznámili, že sú náznaky, že Sýria zvažuje vyhostiť irackých lídrov, ktorí sa v krajine pokúsili nájsť útočisko po páde režimu Saddáma Husajna. Údajne už Damask sprísnil kontroly na hraniciach a odmietol vstup niektorým členom zvrhnutého irackého režimu. Veľkú váhu má nedeľňajšie vyhlásenie prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý povedal, že existujú pozitívne náznaky o reakcii Sýrie na výzvu zo strany USA, aby odmietla útočisko unikajúcim predstaviteľom irackého režimu. „Som presvedčený o tom, že Sýria počúva, čo hovoríme,“ povedal Bush. V ten istý deň sýrsky prezident Bašar Asad v rozhovore s dvoma americkými kongresmanmi uviedol, že jeho krajina neposkytne azyl irackým predstaviteľom hľadaným pre vojnové zločiny a vyhostí každého Iračana, ktorý prekročí jej hranice.

Takže po irackej kapitole namiesto ďalšieho konfliktu USA s Arabmi na Blízkom východe sa črtá „pokoj zbraní“, čo má Powellova návšteva zdôrazniť. Potešiteľné. Sýrčania sú ústretoví k USA, ale zostávajú v strehu. Pre každý prípad. Lebo nedoriešené zostávajú vzťahy s Izraelom a sitácia v Libanone, ktorý sa stal nárazníkovým pásmom medzi Damaskom a Tel Avivom.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.