Hospodársky denník
USD37,383 Sk
EUR40,996 Sk
CHF27,193 Sk
CZK1,293 Sk
  Štvrtok  24.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













USA zvažujú sankcie proti Francúzsku

Včera začala prúdiť ropa z juhoirackých ropných polí

Francúzsko bude musieť znášať následky svojho protiamerického postoja v otázke Iraku. Uviedol to v utorok americký minister zahraničných vecí Colin Powell.

Powell nespresnil, aké by to mohli byť následky, ale zdôraznil, že francúzska opozícia proti USA v Bezpečnostnej rade OSN v uplynulých týždňoch nemôže zostať bez dôsledkov. „Musíme sa na všetky aspekty našich vzťahov s Francúzskom pozerať v tomto svetle,“ povedal šéf americkej diplomacie. Podľa Powella v dôsledku postoja Paríža a jeho hrozby, že bude vetovať v BR OSN druhú rezolúciu o Iraku, Washingtonu sa nepodarilo v polovičke marca získať väčšinu pre americký návrh rezolúcie, ktorá mala dať jasný signál pre vojenskú operáciu proti Bagdadu. „Nemohli sme zjednotiť hlasy a myslím si, že to bolo pre isté veto Francúzska a možné veto Ruska,“ pripomenul americký minister. Washington následne stiahol svoj návrh rezolúcie z programu rokovania BR OSN.

Powell pripomenul aj to, že musel zvádzať tvrdý súboj so svojím francúzskym rezortným kolegom Dominiquom de Villepin, ktorý uskutočnil aj turné po troch afrických krajinách, Kamerune, Guinei a Angole, aby si zabezpečil ich podporu pre francúzsky postoj v BR OSN.

Vysokí americkí predstavitelia sa už v pondelok zišli v Bielom dome, aby prerokovali prípadné odvetné opatrenia proti Francúzsku za jeho protiamerický postoj v irackej kríze. Na pondelkovej porade neboli prijaté žiadne opatrenia, ale ďalšia schôdzka na túto tému by sa mala uskutočniť na budúci týždeň. Medzi opatreniami, o ktorých uvažuje americká administratíva, by mohlo byť vylúčenie Francúzska z fór a stretnutí organizovaných Washingtonom s jeho európskymi spojencami. Predstavitelia Pentagónu, predovšetkým minister obrany Donald Rumsfeld a jeho námestník Paul Wolfowitz, požadujú čo najväčšiu marginalizáciu Francúzska v rámci NATO. „Pokúšajú sa vytvoriť alternatívne mechanizmy pre styk s Francúzmi alebo skôr ich obídenie nielen v NATO, ale aj na širšom základe,“ uviedol nemenovaný americký predstaviteľ.

K prehĺbeniu konfliktu medzi Parížom a USA prichádza v čase, keď situácia v Iraku je stále výbušná. „Americkí predstavitelia plánujúci budúcnosť povojnového Iraku podcenili organizačnú schopnosť tamojšej šiitskej väčšiny a nie sú pripravení zabrániť formovaniu protiamerickej islamskej fundamentalistickej vlády,“ uvádzajú to vo svojom včerajšom vydaní noviny Washington Post.

Ako píše denník s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta Georga W. Busha, zo správ amerických spravodajských služieb, ktoré sa tento týždeň dostali do rúk členom vlády, vyplýva, že šiiti sú zrejme lepšie organizovaní, než sa predpokladalo.

Badať však aj náznaky zlepšenia situácie. Americký generál vo výslužbe Jay Garner, poverený dohľadom nad obnovou Iraku, včera vyhlásil, že situácia vo vojnou zničenej krajine sa zlepšuje rýchlejšie, než očakával. Bezpečnosť v Iraku však podľa Garnera ešte stále predstavuje problém. Okrem toho ropovodmi začala včera po prvý raz od začiatku vojny prúdiť ropa z juhoirackých ropných polí. Spojenecké sily pomocou irackých ropných pracovníkov spustili prevádzku závodu na separáciu plynu a ropy, z ktorého putuje ropa do čerpacej stanice a akumulačnej nádrže v meste Zubajr, mimo kľúčového juhoirackého mesta Basra.

Britský minister obrany Geoff Hoon včera vyhlásil, že zosadený iracký prezident Saddám Husajn je pravdepodobne ešte stále v Iraku. „V podstate to nevieme, stále sa však domnievame, že by mal byť v Iraku. Každý deň pokračujeme v prehľadávaní miest, kde by sa mohol ukrývať,“ povedal Hoon počas návštevy v južnom Iraku.

Počasie

Na východe Slovenska môžu byť intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať depresívne stavy u psychicky labilných jednotlivcov a bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Na ostatnom území očakávame prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia. Dobrá je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Ustupujú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam, prípadne k miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame zväčša priaznivé pôsobenie počasia na meteosenzitívnych ľudí na celom území Slovenska. (zč)

n Dnes bude prevažne oblačno a miestami najmä vo východnej polovici občasný dážď alebo prehánky. V priebehu dňa v západnej polovici územia zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Severný vietor 3 až 7 m/s, na strednom Slovensku slabý vietor.n V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno, na severe časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2 stupňov. Denná teplota 12 až 16, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.42 a zapadne o 19.51 hod.

Amsterdampolojasno17
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno17
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolooblačno16
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkipolooblačno9
Istanbulpolooblačno17
Kodaňpolooblačno17
Kyjevoblačno14
Lisabonoblačno20
Londýnpolooblačno17
Madridslnečno21
Moskvaveľká oblačnosť14
Oslooblačno13
Parížoblačno18
Prahapolooblačno19
Rímpolooblačno23
Sofiaoblačno11
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno17
Viedeňoblačno16
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.