Hospodársky denník
USD37,383 Sk
EUR40,996 Sk
CHF27,193 Sk
CZK1,293 Sk
  Štvrtok  24.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vieme aj nevieme

Hodnota nepriamych daní

Vedia či nevedia ľudia o tom, koľko nepriamych daní platia štátu, položili si otázku študenti štvrtého ročníka Obchodnej akadémia na Račianskej v Bratislave. V rámci svojej Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), súťažný odbor č. 15 Ekonomika a riadenie, si za objekt svojho záujmu vybrali bratislavských vysokoškolákov. V ankete, v ktorej v decembri minulého roka oslovili 576 študentov vysokých škôl ekonomického i neekonomického zamerania, zistili, že hoci vedia, predsa len nevedia. Vyzerá to, ako keby mladší kolegovia kritizovali úroveň vedomostí starších, ale je to tak. Autori projektu Dušan Fiala, Peter Kinčeš a Lenka Krajíková pod vedením konzultantky Ing. Márie Mydlovej sa svojich vysokoškolských kolegov pýtali na ich schopnosť odhadu výšky dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane pri improvizovanom nákupe občerstvenia na výlet s partiou kamarátov autom do prírody. Nákup obsahoval výlučne tovar, ktorý bežne kupuje každý mladý človek: 1 chlieb (20 Sk), 6 špekáčikov (50), 1 horčicu (30), 2 minerálky (30), 2 koly (50), 1 vodku (0,7 l, 35 % za 200), 4 pivá 10 % (60) a 2 škatuľky krátkych cigariet (100), spolu nákup za 540 Sk. Za nákupom občerstvenia nasledoval nákup benzínu v hodnote tisíc korún. Odpovede sú doslova prekvapujúce. Vo svojich odhadoch

pri nákupe

v obchode sa k správnej výške DPH dostala len jedna tretina vysokoškolákov, pričom výšku spotrebnej dane správne odhadlo 45 %. Vysokoškoláci podobne reagovali aj pri nákupe benzínu, hoci sa ukazuje, že termín spotrebnej dane je v prípade minerálnych olejov známejší. Výšku zaplatenej DPH za benzín správne odhadla znova len jedna tretina vysokoškolákov, pričom výšku spotrebnej dane takmer 55 %. Spotrebná daň je teda známejší ekonomický pojem, ale na anketovú otázku, čoho sa spotrebná daň týka, takmer 40 % opýtaných si nesprávne myslelo, že spotrebnú daň platia aj zo základných potravín. Podiel správnych odpovedí nepresiahol 60 % ani v prípade odhadu výšky spotrebnej dane za jednotlivé druhy tovaru. Najvyššie percento úspešnosti spracovatelia SOČ zistili pri odpovedi na otázku, aké sú súčasné sadzby DPH. Správnosť odpovede do značnej miery ovplyvňoval fakt dlhodobej platnosti sadzieb, pretože správnej otázky, aké budú sadzby DPH od 1. januára, sa zhostilo len 70 % opýtaných vysokoškolákov. Takmer 10 % si dokonca myslelo, že nová základná sadzba DPH bude nižšia ako 20 %.

Zaujímavé je aj zistenie mladých autorov, aká je vedomostná úroveň študentov ekonomicky a neekonomicky zameraných vysokých škôl. Napríklad výšku sadzby DPH v roku 2002 správne uviedlo 100 % študentov na Ekonomickej univerzite, pričom na Fakulte manažmentu UK to bolo 98,72 %. Vedomosti o meniacej sa DPH malo na Fakulte manažmentu UK 84,81 % a na Ekonomickej univerzite už len 62,34 %. Oproti očakávaniu boli výsledky odhadu

výšky DPH

a spotrebnej dane. Hranicu lepšiu ako 60 % (lepšiu známku ako päťku) neprekročila ani jedna zo škôl. Študenti Fakulty manažmentu UK odpovedali v troch otázkach zo štyroch lepšie ako študenti študujúci na Ekonomickej univerzite, pričom najlepšie zodpovedaná odpoveď bola na otázku výšky spotrebnej dane za benzín, ktorú správne odhadlo len necelých 51 % študentov Fakulty manažmentu UK. Milo prekvapili študenti neekonomicky zameraných vysokých škôl, pričom odpovede na vedomostné otázky boli lepšie, ako na otázky súvisiace s odhadom. Výšku DPH za nákup v potravinách najlepšie odhadli študenti Právnickej fakulty UK, ale ani ten najlepší odhad nepresiahol hodnotu 48 %. Najhorší odhad majú budúci učitelia, správne odpovedalo len 28 % študentov Pedagogickej fakulty UK. Zo spotrebných daní vysokoškoláci neekonomických odborov najlepšie odhadli výšku spotrebnej dane za sekt, čím však autori nechcú tvrdiť, že študenti Filozofickej fakulty UK, ktorí boli v tomto smere najlepší, konzumujú viac alkoholu ako ostatní študenti.

Autori SOČ nezostali len pri pýtaní sa a vyhodnotení ankety, vo svojej práci sa venujú aj výške nepriamych daní v štátnom rozpočte a zamýšľajú sa o dosahu zmien nepriamych daní na obyvateľstvo. Do stredobodu ich pozornosti sa dostáva rodina s nižším príjmom, v ktorej rozpočte prevláda nákup za potraviny, čiže na tovar, kde sa dosiaľ uplatňuje znížená sadzba dane. Tak, ako im to rozsah práce umožňuje, sa zamýšľajú dokonca aj nad dosahom chystanej

daňovej reformy,

pričom správne poznamenávajú, že v budúcnosti pôjde o presun daňového zaťaženia z priamych daní na nepriame. Konštatujú, že zníženie priamych daní bude pozitívne vplývať na prílev zahraničných investícií, ale rovnako si uvedomujú, aký vplyv má zvýšenie zvýhodnenej sadzby DPH na rodinný rozpočet. Je chvályhodné, do akej miery poznajú daňové systémy a ich históriu, dokonca aj v niektorých krajinách v zahraničí. Možno preto poukazujú na paradox, že tí, ktorí by mali vedieť o nepriamych daniach viac, a nevedia, sú kupujúci. „Ľudia si však neuvedomujú, akú časť výdavkov pri nákupe tovarov tvorí daň z pridanej hodnoty, pričom ich platia každý deň pri nákupoch potravín, novín a iných produktov. Zväčša nevedia ani približne odhadnúť, koľko zaplatia pri nákupe vo forme spotrebnej dane,“ konštatujú vo svojej práci študenti. Toto poznanie ich totiž priviedlo na myšlienku zúčastniť sa na SOČ práve v súťažnom odbore Ekonomika a riadenie. Svoju prácu nazvali Ľudia a nepriame dane.

Rudolfa Vallová

Počasie

Na východe Slovenska môžu byť intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať depresívne stavy u psychicky labilných jednotlivcov a bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Na ostatnom území očakávame prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia. Dobrá je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Ustupujú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam, prípadne k miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame zväčša priaznivé pôsobenie počasia na meteosenzitívnych ľudí na celom území Slovenska. (zč)

n Dnes bude prevažne oblačno a miestami najmä vo východnej polovici občasný dážď alebo prehánky. V priebehu dňa v západnej polovici územia zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Severný vietor 3 až 7 m/s, na strednom Slovensku slabý vietor.n V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno, na severe časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2 stupňov. Denná teplota 12 až 16, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.42 a zapadne o 19.51 hod.

Amsterdampolojasno17
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno17
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolooblačno16
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkipolooblačno9
Istanbulpolooblačno17
Kodaňpolooblačno17
Kyjevoblačno14
Lisabonoblačno20
Londýnpolooblačno17
Madridslnečno21
Moskvaveľká oblačnosť14
Oslooblačno13
Parížoblačno18
Prahapolooblačno19
Rímpolooblačno23
Sofiaoblačno11
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno17
Viedeňoblačno16
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.