Hospodársky denník
USD37,383 Sk
EUR40,996 Sk
CHF27,193 Sk
CZK1,293 Sk
  Štvrtok  24.Apríla 2003

Skôr byrokraciu ako korupciu

Potrvá ešte roky, kým sa naučíme využívať zdroje z EÚ

Zo vstupu do Európskej únie profitovali v Rakúsku hlavne oblasti pôvodne poľnohospodársky znevýhodnené, horské a podhorské regióny, ktoré mali možnosť čerpať eurofinancie na svoj rozvoj. Stále sa tam však znižuje počet farmárov vrátane výrobcov mlieka, ako aj chovateľov dobytka. Najväčší prínos zo vstupu Rakúska do únie však mal mäsospracujúci a mliekarenský priemysel, kam ide najviac subvencií. Navyše sú kombinované aj s financiami z domáceho štátneho rozpočtu. Na otázku, aký je rozdiel pri podávaní projektov rakúskymi firmami v začiatkoch čerpania z eurofondov (v polovici 90. rokov minulého storočia) a v súčasnosti, expertka na túto problematiku Brigitte Mehlmauer-Lachnerová z viedenskej poradenskej firmy Getbusiness international uviedla, že keď sa s odstupom času situácia porovnáva, rakúske firmy sa veľmi rýchlo naučili systém podávania žiadostí a prípravy projektov na čerpanie eurofondov. Spočiatku mali veľký problém nájsť správny program, odkiaľ žiadať prostriedky, pričom žiadosti bývali nekompletné. V súčasnosti väčšina firiem už vie, ako to všetko má vyzerať.

Pretože na Slovensku vládne značná neistota ako dokážeme využiť financie z eurofonov, zaujímalo nás, ako vedia prostriedky z EÚ využiť v Rakúsku. B. Mehlmauer-Lachnerová uviedla, že v ich krajine trvalo tri až päť rokov, kým sa naučili využívať zdroje, ktoré sú k dispozícii. Takže podobnú situáciu môžeme očakávať aj na Slovensku. Zaujímalo nás tiež, či naši susedia boli po vstupe do únie čistým poberateľom alebo prispievateľom EÚ, teda či boli plusoví alebo mínusoví vo vzťahu k eurofondom. „Je veľmi ťažké povedať presné čísla. To vám asi nikto nepovie. Sú politické strany, ktoré využívajú tieto finančné nástroje na kritiku Európskej únie. Tvrdia, že Rakúsko prispieva väčším podielom, ako skutočne dostáva naspäť. Na druhej strane sú podporovatelia únie, ktorí tvrdia, že financií do Rakúska plynie viac, ako prispieva. Sú sektory, ktoré získavajú viac prostriedkov, ako je napríklad oblasť vedy a rozvoja. Potom sú organizácie, ako napríklad konzorciá, kde podľa účtovníctva nie je možné zistiť, koľko financií tam plynie. Môžeme teda len zhrnúť, že Rakúsko má veľmi dobré schopnosti využívať financie z Európskej únie. Všetky programy, ktoré sú k dispozícii, sú dobre využívané.“ Expertke sme položili aj otázku, či sa môžu slovenskí poľnohospodári skutočne obávať konkurencie Rakúska, keď majú za prvý integračný rok poberať iba dve pätiny priamych platieb západných farmárov. Podľa nej priame platby boli odvodené od konkrétnej situácie krajiny. Pre Slovensko týmto základom boli najmä nízke výrobné ceny. Takže nemôžeme očakávať také isté financie a podporu ako majú členské krajiny EÚ.

„Aby som vám povedal pravdu, európska byrokracia je príšerná,“ odvetil na našu otázku ako vníma tento negatívny aspekt integrácie ďalší nemenovaný rakúsky expert, ktorý sa včera tiež zúčastnil v Bratislave na seminári o eurofondoch, osobitne o programe pre poľnohospodárov a vidiek - SAPARD. „Zajtra predpoludním som opäť v Bruseli, musím sa prebojovať cez všetky loby a musím si nájsť toho správneho človeka, u ktorého musím lobovať za rámcové programy. Administratívna práca je obrovská a chvíľu to trvá, kým sa zorientujete a naučíte sa to. Moje posolstvo je, že sa musíte pokúsiť naučiť hrať túto hru. A SAPARD je jedna z lekcií. Myslím, že to potrvá dva až tri roky, kým sa naučíte ako sa dostať k fondom a ako získať správne informácie od európskych byrokratov. Keď máte správny prístup, poznáte tých správnych ľudí, a keď viete, aké slová použiť, potom to už nie je taký horor.“ Keď predniesol tieto slová, jeden náš zástupca na tomto podujatí do pléna spontánne vyhlásil, že „radšej byrokraciu ako korupciu“. Vladimír Turanský

Alokácia prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ (%)

Francúzsko 17

Írsko 7

Taliansko 14

Luxembursko 0

Holandsko 1

Rakúsko 10

Portugalsko 5

Fínsko 7

Švédsko 3

V. Británia 4

Belgicko 1

Dánsko 1

Nemecko 16

Grécko 3

Španielsko 11

Zdroj: EÚ

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.