Hospodársky denník
USD37,383 Sk
EUR40,996 Sk
CHF27,193 Sk
CZK1,293 Sk
  Štvrtok  24.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













A. Greenspan zostáva favoritom

Keď nedávno podrobil šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan kritike Bushov balíček daňových stimulov, v Spojených štátoch sa začalo šepkať o konci dobrých vzťahoch medzi Bielym domom a americkou centrálnou bankou (FED). Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že sa verejne začalo hovoriť o nepodporení Greenspanovej kandidatúry vládou USA na uvoľnený post šéfa FED-u v roku 2004.

„Prezident veľmi dôveruje Greenspanovi a je presvedčený, že svoju prácu odvádza vynikajúco,“ povedala vo februári hovorkyňa Bieleho domu Claiere Buchanová. Zároveň však dodala, že je ešte priskoro špekulovať, či Greenspan bude po skončení funkčného obdobia opäť vymenovaný. Pred osudnou kritikou sa Greenspanova kandidatúra na ďalšie volebné obdobie zdala byť neotrasiteľnou. Ešte začiatkom roka prezident USA George Bush povedal, že nemá iného kandidáta na post šéfa FED-u ako Alana Greenspana. O pár týždňov sa situácia zmenila.

Vzťahy medzi Bielym domom a FED-om boli vynikajúce do osudnej februárovej kritiky. Greenspan dovtedy plne podporoval Bushov ekonomický program, keď v prvej fáze došlo k zníženiu daní. Vtedy bolo cieľom vlády aj centrálnej banky zabrániť v USA recesii posilnením spotrebiteľského dopytu. A na to poslúžilo zníženie daní aj úrokových sadzieb. Vyhliadky najväčšej svetovej ekonomiky ani po viacnásobnej úprave úrokových sadzieb neboli ružové. Narastajúci deficit zahraničného obchodu a štátneho rozpočtu začal robiť hospodárstvu USA problémy. Viditeľné to bolo aj na vývoji kurzu amerického dolára oproti euru.

Ekonomika sa v minulom roku nezotavovala tak rýchlo, ako si to ekonómi pôvodne naplánovali. Oživenie sa stále presúvalo na neurčito. George Bush, v snahe zotrvať na prezidentskej stoličke aj v nasledujúcom volebnom období, musel urobiť niečo s hospodárstvom USA. Koncom roka došlo k veľkému zemetraseniu v Bielom dome, keď do druhej polovice volebného obdobia prezident USA vstupoval s novým ekonomickým tímom, na čele s ministrom financií Johnom Snowom. Jediným liekom na stagnáciu je podľa Bushových poradcov ďalšie zníženie daní. Vláda pripravila balíček opatrení, ktorým by sa daňové príjmy znížili o 700 mld. USD. Kongres Spojených štátov však takéto uvoľnenie fiškálnej politiky odmietol a je ochotný podporiť daňové stimuly len do výšky 350 mld. USD.

Úprava daní sa jednoznačne podpíše na narastajúcom schodku verejných financií podobne ako vojna v Iraku. To môže vážne podkopať dôveru investorov v americkú vládu a ohroziť zhodnotenie napríklad vládnych obligácií. A práve dlhopisový trh je v posledných rokoch najlepšie fungujúcou zložkou finančného trhu. Alan Greenspan vo februári mal výhrady proti plánovanej úprave daní. Tvrdil, že prijatie vládneho návrhu je predčasné a naopak varoval, že hospodárenie s príliš vysokým schodkom treba zastaviť. Po tejto prudkej kritike sa okamžite začali objavovať špekulácie o možnej zmene vládneho kandidáta na post šéfa FED-u. V júni roku 2004 sa skončí ďalšie funkčné obdobie Alana Greenspana, ktorý je na mieste šéfa americkej centrálnej banky od augusta 1987. Pod jeho vedením sa FED stal najdôveryhodnejšou centrálnou bankou na svete a americká ekonomika zažila dlho nevídané oživenie.

V utorok Biely dom zmietol zo stola všetky špekulácie a potvrdil, že Alan Greenspan je kandidátom č. 1 na post guvernéra FED. „Greenspan by mal v budúcom funkčnom období zostať predsedom Federálnej rezervnej banky,“ povedal v rozhovore tento týždeň George Bush. Prezident si zrejme uvedomuje, že napriek rozdielnosti názorov by dnes ťažko hľadal náhradu, ktorú by trh v ťažkej ekonomickej situácii akceptoval rovnako ako Alana Greenspana.

Marcel Laznia

Počasie

Na východe Slovenska môžu byť intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať depresívne stavy u psychicky labilných jednotlivcov a bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Na ostatnom území očakávame prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia. Dobrá je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Ustupujú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam, prípadne k miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame zväčša priaznivé pôsobenie počasia na meteosenzitívnych ľudí na celom území Slovenska. (zč)

n Dnes bude prevažne oblačno a miestami najmä vo východnej polovici občasný dážď alebo prehánky. V priebehu dňa v západnej polovici územia zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Severný vietor 3 až 7 m/s, na strednom Slovensku slabý vietor.n V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno, na severe časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2 stupňov. Denná teplota 12 až 16, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.42 a zapadne o 19.51 hod.

Amsterdampolojasno17
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno17
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolooblačno16
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkipolooblačno9
Istanbulpolooblačno17
Kodaňpolooblačno17
Kyjevoblačno14
Lisabonoblačno20
Londýnpolooblačno17
Madridslnečno21
Moskvaveľká oblačnosť14
Oslooblačno13
Parížoblačno18
Prahapolooblačno19
Rímpolooblačno23
Sofiaoblačno11
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno17
Viedeňoblačno16
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.