Hospodársky denník
USD37,194 Sk
EUR40,98 Sk
CHF27,223 Sk
CZK1,293 Sk
  Piatok  25.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ostražito s financiami

Odborné kritériá musia byť rozhodujúce

Sme „na prahu“ Európskej únie. Ako to dnes na Slovensku vyzerá s vedou, vedcami a výskumom? Pozoruhodná je snaha niektorých výskumných pracovníkov doplniť si vedecké hodnosti aj pedagogickými titulmi, často len na základe občasného, sporadického prednášania študentom. To však vedu ani výskum neohrozuje, lebo tam nejde o nedostatok odbornej kvality, skôr o nenaplnenie určitých formálnych kritérií. Oveľa väčšou hrozbou výskumu je nedostatok finančných prostriedkov a s tým súvisiaci rastúci počet otáznikov o postupoch pri ich získavaní. Platí, že čím menej je prostriedkov, tým viac by mali pri ich poskytovaní platiť a dodržiavať kritériá, zaužívané vo svete, aby bola čo najväčšia záruka ich vedecko-odbornej návratnosti. Na pohľad je všetko, ako má byť. Vypisujú sa

verejné súťaže

a tie majú svoje kritériá. Formálne, aj odborné. Ako to však neraz vyzerá v praxi? Vypísaná téma obvykle odráža naliehavé požiadavky a narastajúce problémy praxe, napríklad onkologické, kardiovaskulárne alebo definované prenosné ochorenia. Tie, samozrejme, nenadväzujú na zameranie všetkých výskumných pracovníkov, ktorí majú záujem získať financie, ale nič nebráni, aby sa aj títo - trochu prispôsobiac predchádzajúcu vedeckú činnosť, uchádzali o projekt a v prípade úspechu podporovali z prostriedkov projektu svoj pôvodný výskum. Takto sa prostriedky vyčlenené na spoločensky závažný zdravotný problém zdecimujú ich použitím na viacero pridružených tém. Finančné prostriedky sa minú a pôvodne stanovený cieľ sa nedosiahne, čo nie je ani želateľné, ani prípustné. Tomuto by mala predísť práca posudzovateľov - oponentov návrhu, ich rozhodujúce, odborné sito.

Ani jeden oponent si určite nedá transplantovať rohovku traumatológovi, aj keď aj ten je lekár a chirurg! Na druhej strane sa stáva, že v čase maximálnej špecializácie, keď

éra polyhistorov

patrí minulosti, odborné posudky neraz kvalifikáciu na vypísanú tému uznajú na základe výsledkov v oblasti rovnako vzdialenej ako vyššie uvedené príklady. Takáto „veľkorysosť“ rozhodne nepatrí k metódam EÚ. Tam sa v rámci prípravy 6RP (šiesteho rámcového programu ) sprísňujú odborné kritériá posudzovania navrhovaných a kontroly odobrených projektov. Dávno nestačí záujem o problematiku, ani brilantný návrh na "science fiction“, pokiaľ nie je podložený konkrétnymi predchádzajúcimi výsledkami. Navrhovateľ musí dať určité záruky: dokumentovať doterajšie výsledky v danej problematike a najmä ak už mal v minulosti projekt (grant) na danú tému, musí preukázať, čo za získané prostriedky vyprodukoval. Ak nie sú výsledky predchádzajúcich projektov presvedčivé, ďalší finančný prísun neprichádza do úvahy.

Tu sa opäť vynárajú staronové kritériá, ignorované v minulosti (len?): výsledky doterajšieho výskumu a predchádzajúcich projektov, publikácie v danej problematike a ich citovanosť, a to za posledných päť rokov. Nestačí dôkaz, že bol niekto produktívny v minulosti alebo v inej výskumnej oblasti, treba to dokázať teraz a v tomto - (Hic Rhodos - hic salta!). Ak môže odborná porota

nevyhlásiť 1. cenu

za literatúru, lebo kvalita nedosiahla očakávanú úroveň, rovnako môže byť neakceptovaný aj návrh výskumného projektu, a to nielen pre formálne nedostatky (ktoré je nakoniec oveľa ľahšie odstrániť, lebo kvalitu výskumu neohrozia), ale predovšetkým a najmä pre nenaplnenie uvedených odborných požiadaviek. V štáte, ktorý čaká na prijatie do EÚ, ktorému sa opakovane vyčíta korupcia a klientelizmus, kde pre podozrenie z netransparentnosti prideľovania zahraničných prostriedkov musel odísť z postu podpredseda vlády, nepochybne nastal čas zamerať pozornosť na to, do akej miery sa pri narábaní s financiami na vedu a výskum dodržiavajú nielen formálne, ale predovšetkým tie podstatné, odborné kritériá.

MUDr. Eva Mitrová, DrSc.

Ústav preventívnej a klinickej medicíny

Počasie

Na našom území očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a na mierne pocity závratu.Zajtra predpokladáme zníženie priaznivého vplyvu počasia.

(zč)

n Dnes bude polojasno. Miestami časom zväčšená oblačnosť a na severe a východe lokálne prehánky, inde len ojedinele. Najvyššia teplota 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 5 stupňov.n V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v dolinách okolo 2 stupňov, denná teplota 18 až 22, na severe okolo 15 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, lokálne aj búrky. Nočná teplota 10 až 6, denná 11 až 15, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 17 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 19.52 hod.

Amsterdamdážď16
Atényoblačno20
Belehradoblačno18
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolooblačno20
Bruseloblačno17
Budapešťoblačno19
Bukurešťjasno20
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkipolooblačno9
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno17
Kyjevoblačno15
Lisabonoblačno20
Londýndážď17
Madridslnečno19
Moskvaprehánky9
Oslojasno16
Parížprehánky16
Prahajasno17
Rímoblačno22
Sofiaoblačno15
Štokholmjasno13
Varšavaoblačno14
Viedeňpolojasno18
Záhrebpolooblačno18
Ženevaslnečno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.