Hospodársky denník
USD37,203 Sk
EUR40,936 Sk
CHF27,253 Sk
CZK1,297 Sk
  Pondelok  28.Apríla 2003

Prečo Á N O Európskej únii (80)

Obava len z Európskej komisie

V ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) a nominovaných na jeho tohtoročné prestížne ceny Zlatý biatec a Prominent ekonomiky Prečo Á N O Európskej únii sa dnes svojimi názormi prezentuje Peter Stach, predseda predstavenstva OLO, a. s. Anketa je prístupná na www.hospodarskyklub.sk, menu: názory členov.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

P. Stach: Výsledkom bude súhlas so vstupom Slovenska do EÚ. Odhadujem, že v májovom referende bude hlasovať za okolo 70 % zúčastnených voličov.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

P. Stach: Máj 2004 je reálny termín na prijatie kandidátskych štátov do EÚ.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

P. Stach: Zatiaľ neexistuje spoločná zahraničná politika EÚ. Vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi sú ešte stále vzťahmi jednotlivých európskych štátov a USA. Najlepšie to vidieť na rozdielnych postojoch týchto štátov k vojne v Iraku. Domnievam sa však, že kombinácia ekonomickej recesie a faktu, že USA sú hlavným importérom európskych výrobkov, postupne prinútia aj Francúzsko a Nemecko, aby prehodnotili antiamerické smerovanie svojej politiky.

Zaznamená dovtedy Európska únia „vnútornú reformu“?

P. Stach: Vnútorná reforma únie, ktorá sa už začala, rozhodne nebude ukončená v roku 2004. Ide o dlhodobý proces, do ktorého by sa mali zapojiť aj terajšie kandidátske krajiny. Môžeme len dúfať, že nám aj ostatným kandidátskym krajinám francúzsky prezident opäť neodkáže, aby sme radšej boli ticho.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

P. Stach: Áno, bude. Hlavné zásady spolužitia, solidarity a nachádzania riešení, ktoré vyhovujú všetkým, sa nezmenia. Mám len obavy, že nezmenené zostanú aj snahy Európskej komisie o rozširovanie vlastných právomocí.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

P. Stach: Slovensko sa stane jedným z malých členských štátov a tomu bude zodpovedať aj naše zastúpenie v orgánoch EÚ. Preto bude veľmi dôležité, aby naši zástupcovia boli dobre pripravení na túto úlohu - od nich totiž bude závisieť reálna možnosť pôsobenia na procesy v únii. Spolu s nami do únie vstupuje aj Česko, Poľsko a Maďarsko. Iba ak budeme schopní koordinovať naše kroky v rámci tejto „stredoeurópskej platformy“, staneme sa skutočnými hráčmi na európskom ihrisku.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia do EÚ?

P. Stach: V oblasti nakladania s odpadmi bude Slovensko preberať prísnejšie pravidlá hry než sú tie, podľa ktorých „hráme“ dnes. V konečnom dôsledku to povedie k čistejšiemu životnému prostrediu, a to bude plus pre nás všetkých. Veľký kus práce sa vykonal už v predprístupovom období priblížením našej legislatívy v oblasti životného prostredia k normám platným v EÚ a tiež realizáciou opatrení na dosiahnutie súladu s týmito prísnejšími normami. Tu vlastne zúročíme napríklad aj naše veľké úsilie a značné prostriedky vynaložené spoločnosťou OLO a mestom Bratislava v predchádzajúcich dvoch rokoch na rekonštrukciu spaľovne komunálneho odpadu, ktorá už dnes spĺňa prísne kritériá platné v EÚ.

Integračné mínusy?

P. Stach: Určité problémy očakávame v oblasti zberu a spracovania druhotných surovín. Ich veľká ponuka z iných krajín za nižšie ceny, môže spôsobiť zhoršenie podmienok pre domáce systémy zberu.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

P. Stach: Je to výzva skôr pre organizátorov zberových systémov, aby ich budovali čo najefektívnejšie, v úzkej väzbe na konečných spracovateľov.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

P. Stach: Očakávam, že pribudnú profesionálne aj neformálne kontakty s podnikateľmi z našej oblasti. Bude to dobrý pocit, byť občanom veľkej Európy.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.