Hospodársky denník
USD37,14 Sk
EUR40,943 Sk
CHF27,243 Sk
CZK1,299 Sk
  Utorok  29.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dozvuky rozhodnutia kartelu

Obchodovanie na čiastkovom trhu s ropou aj počas pondelkovej seansy ešte stále ovplyvňovalo minulotýždňové rozhodnutie OPEC. Ropný kartel po faktickom ukončení konfliktu v Iraku už nechcel podporovať trh nadlimitnou ťažbou a minulý štvrtok predstavitelia 10 krajín združených v OPEC rozhodli na mimoriadnom stretnutí vo Viedni o úprave. Aj keď napokon došlo k očakávanému zníženiu nadlimitnej ťažby, tak ako si priala väčšina členov OPEC, prekvapeniu sa obchodníci predsa nevyhli. Spolu so znížením produkcie (o 2 milióny barelov) došlo k zvýšeniu povolených limitov, ktoré sa počas konfliktu nedodržiavali.

Nejasný signál

Táto správa nepredstavovala pre trh príliš jasný signál. Na jednej strane kartel žiadal zastaviť nadprodukciu, ktorá naposledy dosahovala 27,4 mil. barelov denne. Na druhej strane chce, aby sa zvýšili oficiálne kvóty na 25,4 mil. barelov denne. Tieto snahy sú podľa analytikov dôkazom toho, že niektorí členovia kartelu by mali veľké problémy udržať svoj export pod súčasnou hranicou. Najviac skloňovanou krajinou v tejto súvislosti je Saudská Arábia, ktorá sa bude najviac podieľať na nových zvýšených kvótach. Práve najväčší člen kartelu zvýšením dodávok eliminoval vplyv vojny v Iraku na komoditné trhy a zaslúžil sa o to, že počas vojenskej operácie ceny čierneho zlata na svetovom trhu ostali na stabilnej úrovni, ba v prvých dňoch dokonca klesali. V závere konfliktu sa však ropa vydala presne opačným smerom, keď vrcholili prípravy na spustenie ťažby na ropných poliach na severe a juhu Iraku. Zároveň boli prezentované snahy dostať Irak mimo kontrolu kartelu. Táto krajina je síce členom OPEC, ale od skončenia prvej vojny v Perzskom zálive má pozastavené členstvo. Snaha vymaniť krajinu s druhými najväčšími zásobami na svete spod kontroly OPEC zákonite vyvolala reakciu kartelu - minulotýždňové mimoriadne zasadnutie. Vďaka tomu v uplynulom týždni ceny čierneho zlata nezadržateľne získavali na hodnote.

Zmena trendu

K zmene trendu na komoditnom trhu došlo na konci minulého týždňa. Ceny ropy začali klesať, keď investorov popri rozhodnutí kartelu zaujali nie práve najpriaznivejšie správy o americkom hrubom domácom produkte, ku ktorým sa pridali aj obavy z dosahov choroby SARS na globálnu ekonomiku. Zníženie dopytu po rope automaticky sprevádza aj pokles cien tejto strategickej komodity. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry predstavuje SARS jeden z problémov, ktoré by mohli za istých okolností ohroziť dopyt po rope, no v súčasnosti je to málo pravdepodobné. V súvislosti so SARS je dnes najviac postihnutým sektorom letectvo, a preto sa očakáva pokles dopytu po leteckom benzíne. Na newyorskej burze NYMEX júnový derivát klesol o 40 USC na úroveň 25,88 USD za barel. Rovnako skončil aj kontrakt na júnovú ropu Brent na londýnskej burze IPE, keď sa jeden barel predával za 23,40

Smerom dole sa vydali aj kontrakty na čiastkovom trhu zlata. Cena tohto kovu v Európe najprv poskočila nepatrne o dolár, keď reagovala na oslabenie americkej meny. Následne však došlo k zmene tak na devízovom, ako aj akciovom trhu a jedna unca zlata v závere dňa klesla o 3 USD tesne pod 330 USD.

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť častejší výskyt migrén u citlivých ľudí s nízkym tlakom krvi. Následkom predĺženia reakčného času je vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Častejšie sa môžu vyskytovať astmatické záchvaty, preto sú vhodné preventívne opatrenia. Môže byť sklon k mrzutosti a podráždenosti až depresii. Uvedené ťažkosti budú slabej až miernej intenzity.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno a teplo. Najvyššia teplota 23 až 27, na severe miestami okolo 21, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý vietor.n V stredu bude jasno až polojasno a teplo. Nočná teplota 12 až 8, v dolinách okolo 6, denná 25 až 29, na severe okolo 22 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a početné prehánky alebo búrky, ojedinele s krúpami. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 8, denná 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Amsterdampolooblačno15
Atényjasno24
Belehradpolooblačno24
Berlíndážď17
Bratislavapolojasno26
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno25
Bukurešťoblačno25
Frankfurtpolooblačno19
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno19
Kodaňpolooblačno15
Kyjevdážď11
Lisabonoblačno18
Londýnoblačno15
Madridjasno25
Moskvaoblačno3
Oslooblačno10
Parížjasno20
Prahaoblačno22
Rímpolooblačno24
Sofiapolooblačno24
Štokholmzamračené9
Varšavazamračené17
Viedeňoblačno24
Záhrebpolooblačno25
Ženevaoblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.