Hospodársky denník
USD37,858 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,649 Sk
CZK1,281 Sk
  Štvrtok  3.Apríla 2003

Treba zmenu v našom konaní

So záujmom sledujem odpovede významných ľudí tejto krajiny na vstup Slovenska do EÚ. Je logické, že ľudia i krajina by mali mať cieľ dostať sa do spoločnosti vyspelejšej, ale i bohatšej, a teda sa mať lepšie. Eufória však na to nestačí, pripomína mi to: Hurá, my ten Alweg postavíme! Moja pamäť ma vracia o 13 rokov do histórie, keď bola vyhlásená cenová liberalizácia. Česi vedeli, čo majú robiť a na druhý deň po jej oznámení čakali na Slovensku kamióny mliečnych výrobkov, najmä jogurtov, ktoré sa na Slovensku nevyrábali. Kým sa vedenie fabrík spamätalo, trh bol zaplavený výrobkami a naraz sme nevedeli, čo robiť s prebytkom mliečnych výrobkov. Aj keď takmer všetky mliekarne začali robiť jogurty postupne, aj z iných dôvodov, tieto mliekarne sa zlikvidovali. Komisári z EÚ nás majú „prečítaných“, poznajú aj naše prednosti, ale najmä slabé stránky, nedostatky a mentalitu Slovákov. Nakoniec to poznajú všetci investori, kde už je zahraničný kapitál. Bezstarostný život nás určite neočakáva a myslím si, že eurooptimizmus, či pesimizmus, je treba nahradiť urýchlene europragmatizmom.

Konkrétne ma mrzí, že síce hovoríme o rôznych predvstupových a povstupových fondoch, ale súčasne ich dostatočne nevieme na vlastnú škodu získať. Tu by práve mohli pomôcť úradníci, ktorí o možnostiach použitia finančných prostriedkov z EÚ vedia viac. Nie každý má internet. Malé obce, ale i podnikatelia nemajú dostatok ani informácií, ale ani potrebných znalostí o možnostiach a podmienkach, a najmä nutnom finančnom zabezpečení. Pritom napríklad cesty, mnohé historické pamiatky volajú po oprave, využitie termálnych a minerálnych vôd ponúka zamestnanosť a príjem peňazí pre regióny. Sami si pošleme vizitky do Bruselu o našich schopnostiach. V tomto smere banky „balíčky“ produktov či aktivít neponúkajú, aj keď splatenie úverov by mohlo byť garantované z výnosov z fondov EÚ. Banky majú všetky podmienky, predovšetkým poznajú ekonomickú situáciu investora či obce, odborne vedia pomôcť urobiť projekty a potrebnú dokumentáciu a ešte môžu poskytnúť úvery na investície. Súčasné obdobie, keď banky profitujú len z kreditných peňazí obyvateľstva a podnikov formou progresívne narastajúcich servisných poplatkov, ich veľmi nectí. V histórii banky zohrali pozitívnu úlohu vtedy, keď pomohli formou úverov rozvoju, ako napríklad istá európska banka holandskému poľnohospodárstvu, ale aj na Slovensku máme aj dobré skúsenosti s poskytovaním úverov.

Potvrdenie teoretickej prevahy pozitív pri vstupe do EÚ potrebuje nielen zmenu v myslení väčšiny obyvateľstva, ale aj zmenu v konaní, čiže v serióznom vzťahu ku každej činnosti.

Emília Tóthová

Košariská

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.