Hospodársky denník
USD37,858 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,649 Sk
CZK1,281 Sk
  Štvrtok  3.Apríla 2003

Séria klamlivých kampaní

Mediálna rada Slovenského Centra PEN International ( SC PEN) na svojom pravidelnom stretnutí dňa 20.3. 2003 vydala toto vyhlásenie:

So znepokojením konštatujeme, že v týchto mesiacoch je slovenská verejnosť vystavená sérii klamlivých a zámerne zavádzajúcich kampaní. Potvrdzuje sa naše varovanie, že kampaň organizácie „Urobme to” v závere minulého roku nebola výnimočným excesom, ale len lakmusovým papierikom, ako sa dá manipulovať s verejnou mienkou na Slovensku. Táto za peniaze vyrobená a platená kampaň mala vytvoriť vedome u poslucháčov dojem, že fiktívne postavy využité v kampani sú skutočne žijúcimi osobami a citovo tak vydierať divákov i poslucháčov.

V jej stopách sa vzápätí rozbehla ďalšia klamlivá kampaň s úlohou vnútiť slovenskej verejnosti dojem, že každá piata slovenská žena je týraná. Ide o vedomú lož s charakterom šírenia poplašnej správy. Ak by to totiž bola pravda, nemohla by ostať bez okamžitej reakcie príslušných štátnych orgánov i samotných občanov. Táto kampaň s charakterom pohlavného rasizmu tiež vedome zatajuje fakt, že obeťami domáceho násilia sú aj muži a deti. A surovými páchateľkami sú nezriedka ženy. Štatistika, na ktorú sa táto kampaň odvoláva, pritom nemá priamu súvislosť so Slovenskom a jej interpretácia je viac ako pochybná.

Do tretice sa v týchto dňoch dozvedáme, že „skoro každý na Slovensku je rasista”. To môže mať za následok jedine podvedomý komplex kolektívnej viny, čo je v priamom rozpore s deklarovaným cieľom kampane. Uvedený a veľmi pochybný pomer (8 z 10 obyvateľov Slovenska) pritom automaticky znamená, že rasistami sú aj príslušníci menšín, ktorých toto hnutie údajne chce chrániť. Je tu teda dokonca podozrenie z hanobenia národa a rasy. To len dokazuje známy fakt, že žiadna ojedinelá štatistika bez podrobných údajov o okolnostiach jej vzniku nemôže byť základom pre žiadnu generalizáciu. Táto kampaň navyše popiera právo respondentov súdiť podľa konkrétnych skutkov a v priamom rozpore s údajnými cieľmi organizácie „Ľudia proti rasizmu” hodnotí skupinu obyvateľov Slovenska paušálne ako celok „rasistov” a nie jednotlivo.

S ohľadom na tento pomaly masový jav konštatujeme, že žiadna nespravodlivosť nemôže byť napravená inou nespravodlivosťou a žiadna čo najlepšie mienená kampaň nemôže vychádzať z lží a nezodpovedných generalizácií. História opätovne dokazuje, že tí, čo boli presvedčení, že na dobrý účel môžu použiť akékoľvek prostriedky, vždy nakoniec morálne zlyhali.

PEN International sa ako jediná celosvetová organizácia spisovateľov zasadzuje o slobodu slova vo všetkých krajinách bez ohľadu na ich politické, spoločenské a náboženské súradnice. Riadi sa pritom Chartou PEN International, ktorá v závere nabáda: „A keďže sloboda slova predpokladá dobrovoľnú zdržanlivosť, členovia sa jú bojovať proti nešvárom slobodnej tlače, akými sú lživé informácie, úmyselné klamstvo a skresľovanie faktov v záujme politických a osobných cieľov.” Vedení týmto záväzkom vyslovujeme dôrazný nesúhlas s najnovším trendom, kedy rôzne organizácie využívajú na svoje mediálne kampane vedomé lži či falošne interpretované a nanajvýš pochybné údaje s cieľom zavádzať obyvateľov Slovenska a manipulovať s ich vedomím.

V súlade s Chartou PEN International vyhlasujeme, že tak, ako sme považovali za svoju povinnosť bojovať za slobodu slova na Slovensku, keď bola vážne ohrozovaná, tak budeme bojovať za zachovanie zásadných etických hraníc využívania slobody slova všetkými dostupnými prostriedkami. Tí, ktorí slobodu slova ohrozujú aj tí, čo ju zneužívajú, musia za to niesť zodpovednosť.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.