Hospodársky denník
USD37,858 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,649 Sk
CZK1,281 Sk
  Štvrtok  3.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Právo väčšieho a silnejšieho

Východný Timor ťahá za kratší koniec

Politická nezávislosť je krásna vec, ale bez ekonomickej nezávislosti málo účinná. Na vlastnej koži to spoznávajú obyvatelia Východného Timoru, najmladšieho štátu sveta a zároveň jedného z najchudobnejších. V juhovýchodnej Ázii je na poslednom mieste, čo sa týka životnej úrovne obyvateľstva. Bývalá portugalská kolónia po štvrťstoročí v neželanom a krvavom područí Indonézie hľadá nielen svoju identitu, ale aj možnosti ekonomického prežitia. Veľmi zaujímavé možnosti sú hneď na dosah ruky. Bohaté zásoby zemného plynu a ropy v Timorskom mori, ktoré oddeľuje Timorčanov od najmenšieho svetadiela. Na dosah ruky ich však má aj väčšia a silnejšia Austrália a právo-neprávo, o zaujímavé zisky nechce prísť.

Austrálčania, mimochodom, vôbec nie sú životne závislí od zisku z nových nálezísk, majú dosť iných ťažísk ropy a zemného plynu. Sú však regionálnou veľmocou (v pozadí krytou USA a Veľkou Britániou), a tak aj tu platí rovnica, že silnejší vyhráva. Začiatkom marca tohto roku Východný Timor a Austrália podpísali dohodu o rozdelení podzemného bohatstva v Timorskom mori. Podpis dohody vzbudil vlnu nevôle nielen vo Východnom Timore, ktorého hlas aj tak veľa neznamená, ale aj medzi morálne založenými poslancami Austrálie, ktorí obvinili konzervatívnu koaličnú vládu Johna Howarda, že počas rokovaní zastrašovala a vydierala východotimorskú premiérku Mari Alkatiriovú, aby súhlasila s dohodou, ktorá je významne v prospech Austrálie. Východotimorskí predstavitelia v tejto súvislosti tvrdili, že austrálska strana rokovala s ich premiérkou ako s „dieťaťom“. Samotná Mari Alkatiriová ešte v novembri 2002 počas rokovaní s austrálskym šéfom diplomacie Alexandrom Downerom povedala, že im mocný sused necháva iba „odrobinky na tanieri“.

Väčšina z podzemného bohatstva v tomto mori leží v tzv. Timorskej priekope (zemepisne bližšie k Východnému Timoru), známej už ako Spoločná rozvojová ropná oblasť, ktorá vznikla na základe Dohody o Timorskom mori medzi Východným Timorom a Austráliou v máji 2002. Po dlhých škriepkach „Aussies“ súhlasili, aby Východotimorčania dostávali 90 % z vládnych príjmov v hlavnom nálezisku plynu Bayu-Undan, čo je okolo 15 mld. USD. Ďalšie nálezisko - Greater Sunrise - je už problematickejšie, lebo z väčšej časti leží mimo Timorskej priekopy a teda májová dohoda o rozdelení bohatstva sa na ňu nevzťahuje. Východný Timor tvrdí, že leví podiel zo ziskov v tomto bohatom nálezisku by mal patriť pod jeho ekonomickú morskú zónu podľa Dohody OSN o moriach. Je totiž k nemu zemepisne bližšie. Austrália však vlani predvídavo vystúpila z Medzinárodnej dohody o mori, ako aj z Medzinárodného súdu zaoberajúceho sa problematikou morských hraníc a tvrdí, že uznáva iba dohodu medzi Austráliou a Indonéziou z roku 1972, ktorá pridelila Greater Sunrise do výsostných vôd Aussies. Východný Timor, neskúsený v medzinárodnej politike a ekonomike, ťahá za kratší koniec. Ocitol sa pred vydieračským postojom Canberry: buď akceptuje takýto stav vecí (aspoň niečo kvapne - asi pätina príjmov, 8 mld. USD namiesto 40 miliárd), alebo k podpisu dohody nemuselo dôjsť a zárobky by boli len ilúziou.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme čiastočný ústup uvedených ťažkostí.

(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Miestami, najmä v západnej polovici územia dážď alebo prehánky, od 1300 m snehové. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami okolo 6 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Severozápadný až severný vietor 5 až 8, na západe miestami nárazy 12 až 15, na východe spočiatku južný vietor 2 až 5 m/s.n V piatok bude oblačno, cez deň časom až polooblačno a lokálne prehánky, asi od 700 m snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamprehánky7
Aténypolojasno17
Belehradoblačno15
Berlíndážď6
Bratislavaprehánky9
Bruselprehánky7
Budapešťzamračené11
Bukurešťzamračené9
Frankfurtdážď7
Helsinkiprehánky1
Istanbuldážď7
Kodaňoblačno6
Kyjevpolooblačno12
Lisabonjasno21 
Londýnoblačno10
Madridpolojasno18
Moskvaoblačno2
Osloprehánky2
Parížpolooblačno8
Prahadážď7
Rímdážď13
Sofiajasno12
Štokholmoblačno3
Varšavaprehánky6
Viedeňprehánky7
Záhrebdážď7
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.