Hospodársky denník
USD37,858 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,649 Sk
CZK1,281 Sk
  Štvrtok  3.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto vlastne zlyháva?

História OSN je plná úspechov, ale aj čiernych bodov. S touto frázou sa stretávame takmer pri každom hodnotení doterajšej činnosti svetovej organizácie. Ide pritom o povrchné a nie celkom presné konštatovanie. Nástroj mieru nemôže zlyhať, zlyhávajú len tí, čo ho používajú. OSN zďaleka nedisponuje dostatočnými politickými, materiálnymi a vojenskými prostriedkami, aby si mohla účinne poradiť s globálnymi výzvami a konfliktami. Každý jej úspech je v prvom rade úspechom jej členských krajín, zatiaľ čo zlyhanie je výsledkom neochoty tých istých podriadiť sa jej princípom, ako aj neochoty najvplyvnejších krajín vynaložiť dostatok času a energie na odstránenie neuralgických bodov.

OSN sa teda môže angažovať len v rozsahu, v akom jej to umožnia v prvom rade stáli členovia Bezpečnostnej rady a v určitej miere aj ostatné krajiny. Aby toto angažovanie mohlo byť úspešné, centrá svetovej moci musia vnímať svetovú organizáciu ako inštitúciu, ktorá sa snaží vydláždiť cestu k lepšej planéte, a nie ako pôdu na presadzovanie úzkych národných záujmov. Niektoré fakty nasvedčujú, že to tak celkom nie je. Napríklad v dejinách OSN bolo právo veta v BR OSN použité vyše 250-krát a k vojenským intervenciám členov Bezpečnostnej rady mimo rámca OSN nedochádzalo iba výnimočne.

Možno najlepšou metaforou vzťahu OSN a mocností je vojna v Kórei ako jedna z prvých vážnych skúšok pre novovzniknutú organizáciu. Prevažne americké vojská bojujúce pod hlavičkou OSN sa vtedy neuspokojili s obnovením krehkej rovnováhy síl na Ďalekom východe, ku ktorej narušeniu došlo vtrhnutím Pchjongjangu za 38. rovnobežku. Vyvolalo to zapojenie Číny do vojny na strane komunistického severu (Peking vtedy nebol zastúpený v OSN) a zbytočné predlžovanie konfliktu, v ktorom nakoniec zahynulo 142-tisíc Američanov a 17-tisíc príslušníkov ostatných národných kontingentov OSN. Na dodatočnú ilustráciu toho, nakoľko OSN uviazla v spleti mocenských záujmov, možno uviesť, že ZSSR ako jeden z iniciátorov celého konfliktu v tom čase bojkotoval zasadania Bezpečnostnej rady.

Podobných príkladov, keď mocenské záujmy prevážili nad princípmi OSN a zdravým rozumom, by sme mohli nájsť na desiatky. To, pravda, neznamená, že by v súčasnej irackej kríze, ani pri hociktorej inej, OSN mala rezignovať a čakať, ako sa veci vyvinú. Krajiny, ktoré nie sú ľahostajné k porušovaniu medzinárodného práva, by na čele s generálnym tajomníkom mali využiť všetky mechanizmy OSN , ako aj jej autoritu, a bojovať za princípy svetovej organizácie. No rozhodujúce slovo aj tak budú mať mocnosti. Úmera je pritom jasná: Čím vplyvnejšia krajina, tým väčšia zodpovednosť.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme čiastočný ústup uvedených ťažkostí.

(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Miestami, najmä v západnej polovici územia dážď alebo prehánky, od 1300 m snehové. Najvyššia teplota 8 až 12, na severe miestami okolo 6 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Severozápadný až severný vietor 5 až 8, na západe miestami nárazy 12 až 15, na východe spočiatku južný vietor 2 až 5 m/s.n V piatok bude oblačno, cez deň časom až polooblačno a lokálne prehánky, asi od 700 m snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamprehánky7
Aténypolojasno17
Belehradoblačno15
Berlíndážď6
Bratislavaprehánky9
Bruselprehánky7
Budapešťzamračené11
Bukurešťzamračené9
Frankfurtdážď7
Helsinkiprehánky1
Istanbuldážď7
Kodaňoblačno6
Kyjevpolooblačno12
Lisabonjasno21 
Londýnoblačno10
Madridpolojasno18
Moskvaoblačno2
Osloprehánky2
Parížpolooblačno8
Prahadážď7
Rímdážď13
Sofiajasno12
Štokholmoblačno3
Varšavaprehánky6
Viedeňprehánky7
Záhrebdážď7
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.