Hospodársky denník
USD37,858 Sk
EUR40,991 Sk
CHF27,649 Sk
CZK1,281 Sk
  Štvrtok  3.Apríla 2003

Európske za a proti

Referendum je najväčším rizikom

Otázkami týkajúcimi sa rozšírenia Európskej únie o desať nových členov sa zaoberala medzinárodná mediálna konferencia v Bruseli v dňoch 27. - 30. marca. Holandskí organizátori podujatia pozvali zástupcov krajín V4, aby prezentovali svoje názory na plusy a mínusy, ktoré so sebou prinesie tento závažný krok, pričom k slovu sa dostali euroskeptici, ako aj eurooptimisti. Každý zo zástancov toho či onoho názoru predniesol na prvý pohľad pádne argumenty, no ako upozornil jeden z prednášajúcich - poľský novinár Marek Ostrowski - najdôležitejším faktom je momentálne výsledok chystaných či už uskutočnených referend v kandidátskych krajinách. Existuje reálne nebezpečenstvo, že obyvatelia týchto krajín budú hlasovať záporne, a to ani nie tak z dôvodu akéhosi nepriateľského postoja voči EÚ, ale pretože tak vyjadria nesúhlas s celkovou politikou svojich vlastných vlád. Ako príklad môže poslúžiť dvakrát opakované ľudové hlasovanie v Írsku o ratifikácii Zmluvy z Nice.

Na konferencii sa predstavili aj firmy, ktoré už investovali do krajín bývalého východného bloku, alebo tak plánujú uskutočniť v najbližšej budúcnosti. Popri Siemense a Microsofte sa uviedla aj belgická pivárenská spoločnosť Hoegaarden (vyrába šesť druhov pív), ktorá úspešne expandovala na maďarský trh. Taktika firmy je jednoduchá. Nejde ani tak o dovoz vlastného tovaru, ale o kúpu už zavedených značiek kvalitného piva, čo by platilo najmä pre Českú a Slovenskú republiku. Na jednej strane to znamená modernizáciu výroby, ale na druhej aj určitú stratu nezávislosti.

Slovensko bolo na podujatí prezentované v pozitívnom svetle. Ako najviac prominentné obchodné sektory v našej krajine sa uvádzajú automobilový, chemický a oceliarensky priemysel. Osobitne bol vyzdvihnutý bratislavský región, ktorý zaznamenal najsilnejší ekonomický vývoj a vďaka svojej ideálnej geografickej pozícii na križovatke slovensko-rakúsko-česko-maďarských hraníc predstavuje vhodné miesto pre zahraničné investície. Pretrvávajúce nedostatky Slovenska sa týkajú predovšetkým vysokej nezamestnanosti, nízkych platov a korupcie.

Mladen Bosiočič

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.