Hospodársky denník
USD37,317 Sk
EUR40,965 Sk
CHF27,185 Sk
CZK1,301 Sk
  Streda  30.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nastal čas lámania chleba

To, že sa práve teraz „láme chlieb“, treba čo najviac prízvukovať nielen poľnohospodárskej verejnosti a vidieku, ale už burcovať celú verejnosť. Teraz ide o naozajstný chlieb, ide o pozíciu slovenského poľnohospodárstva doma a vo svete na najbližšie minimálne trojročné obdobie. Slovenskí poľnohospodári sú na zvraty zvyknutí. No zvrat, ktorý ich čaká od budúceho roka, má úplne iný charakter. Je to boj a nielen o pozíciu na agrárnom trhu, kde treba umiestniť vyrobený tovar, ale je to predovšetkým prekliesnenie si pozície v byrokratickom zázemí na získanie vyčlenených finančných zdrojov zo štátneho rozpočtu a z rozpočtu EÚ, ktoré im patria a o ktoré najmä v poslednom čase tak zúfalo bojujú.

Tento zvrat ešte sťažujú problémy, ktoré by vôbec nemuseli byť. Sú to problémy s prebytkom produkcie ošípaných, hydiny, obilia, ktoré tu vznikli len v dôsledku nečinnosti štátnych a zo zákona zodpovedných orgánov. K tomu všetkému treba pripojiť vládou nadiktovaný cenový šok v raste cien energií, DPH, spotrebných daní a v zmrazení zvyšovania platov. Len takémuto stavu treba pripísať skutočnosť, že v raste cien potravín sa nepremietajú ani teraz v potrebnej miere tieto náklady, že výrobca a spracovateľ potravín ešte stále musí utlmovať tieto riadené šoky na vrub svojej efektívnosti. Tak sa znižuje spotreba mäsa a jeho výrobkov, mlieka a výrobkov z neho. Kvôli dovozom múky a obilia z ČR stojí obilie slovenských producentov v skladoch. Pre znižovanie stavov zvierat stojí kŕmne obilie taktiež na skladoch. Pre zdĺhavé riešenie finančných zdrojov na proexportné aktivity sú v skladoch prebytky mliečnych výrobkov, sladu, konzerv atď. Tento stav nemusel byť, lebo v NR SR pri prerokúvaní štátneho rozpočtu v decembri minulého roka sme pre poľnohospodárstvo navrhovali navýšenie rozpočtu o 0,5 - 1,5 mld. Sk, ale neochota vládnej a parlamentnej moci tomu zabránila. Nemusel byť ani zúfalý stav v obchodovaní s ošípanými, ale ani s hydinou, keby Intervenčná poľnohospodárska agentúra okamžite, tak ako jej to ukladá zákon, vstúpila na trh a stabilizovala ho. Nemusel byť tento stav v dovozoch, keď by sa nehľadali na príslušných ministerstvách zákonnými normami umožňujúce úniky alebo zdržovania, keby zodpovední ministri mali aj za stranícky cieľ ochranu slovenských poľnohospodárov a nie „medzinárodnú spoluprácu“. Mnohokrát počínanie našich zodpovedných mi pripomína správanie svine pod dubom z diela slávneho bájkara Krylova. Možno aj oni by mali pozdvihnúť hlavy hore a vidieť, že kde tie žalude rastú a keď korene zničia, tak aj strom vyschne.

EÚ nám posiela výstrahy, že najmä v poľnohospodárstve nebudeme schopní získať financie z fondov, ktoré nám prisľúbila. Ako poslanec - člen poľnohospodárskeho výboru, sa k tomu tiež prikláňam a nie som sám. Zaostávanie za minulej vlády a pomalý štart súčasnej vlády je toho dôsledkom. Na dôvažok naši „prvotriedni vyjednávači“ pripustili, aby sa len 20 % prostriedkov čerpalo z rozvojových fondov na priame platby. Vo fonde SAPARD, ale aj pre rozvoj vidieka sú výdatné zdroje. Ich čerpanie je pre poľnohospodárov a potravinárov spojené nielen s problémami vypracovania zodpovedajúcich projektov, ale ešte väčší problém je ich kapitálová poddimenzovanosť. Sprivatizované slovenské banky sa nepretekajú s ponukou na úverovanie našich poľnohospodárov a vôbec slovenského vidieka. Svoje zohráva aj neprimeraný tlak koncentrovaného obchodu, ale aj časť spracovateľského priemyslu hlavne v zahraničných rukách. Neúnosnosť súčasnej situácie vyústila do petičnej akcie poľnohospodárov podporených vyše 101-tisíc podpismi. Následná reakcia a prijaté opatrenia v parlamente možno na krátky čas vytvoria náplasť na rany, ale z dlhodobého hľadiska sa nevyhneme systémovým riešeniam.

V tomto smere by sa mal minister poľnohospodárstva viacej snažiť využiť svoj vládny a politický potenciál. Ak poľnohospodári, naša vláda a my poslanci máme dúfať, že sa situácia zlepší, musíme pokračovať s konkrétnymi činmi. Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo v tomto smere môže, ba musí zohrať nielen nápomocnú, ale aj kontrolnú funkciu a situáciou v rezorte poľnohospodárstva sa pravidelne zaoberať.

MVDr. Gabriel Karlin

poslanec NR SR (HZDS-ĽS)

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra zvyšovanie priaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno a veľmi teplo. Najvyššia teplota 25 až 29, na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Prevažne južný vietor 3 až 6, na západe a na horách 6 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s.n Vo štvrtok bude oblačno, popoludní polooblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 8, denná 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V piatok bude polooblačno, časom až oblačno, miestami občasné prehánky. Nočná teplota 11 až 7, denná 22 až 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.34 a zapadne o 20.05 hod.

Amsterdamdážď15
Aténypolojasno22
Belehradoblačno27
Berlíndážď17
Bratislavapolojasno29
Bruseldážď17
Budapešťzamračené24
Bukurešťoblačno25
Frankfurtdážď15
Helsinkidážď6
Istanbuljasno22
Kodaňdážď17
Kyjevpolooblačno19
Lisabonpolojasno19
Londýnoblačno14
Madridoblačno22
Moskvaoblačno7
Oslodážď7
Paríždážď18
Prahazamračené21
Rímpolooblačno23
Sofiapolooblačno21
Štokholmzamračené5
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno27
Záhrebzamračené26
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.