Hospodársky denník
USD37,317 Sk
EUR40,965 Sk
CHF27,185 Sk
CZK1,301 Sk
  Streda  30.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo Á N O Európskej únii (82)

Vstup odštartuje boj o pozície

Do referenda o vstupe SR do EÚ je sedemnásť dní. V ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) Prečo Áno Európskej únii sa dnes vyjadruje Stanislav Čorej, predseda predstavenstva TRANSTECH, a. s., Prešov a jeho názory taktiež potvrdzujú, že nadchádzajúca integrácia je prinajmenšom veľkým lákadlom.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

S. Čorej: Výsledky referenda o vstupe SR do EÚ budú jednoznačne v prospech nášho vstupu. Aktivity, vyjadrenia a spôsob politiky prakticky všetkých predstaviteľov tohto štátu boli vždy orientované na preukázanie záujmu o vstup do únie. Obyvateľstvo bolo teda vždy usmerňované tak, aby sme sa v konečnom dôsledku nemuseli báť o výsledky referenda. Zaujímavé pritom je, že proti nie je temer nikto. Euroskepticizmus na Slovensku v podstate jestvuje len mimo oficiálnej politiky a mimo hlavných médií. A už vôbec nie na úrovni vlády, prípadne parlamentu. Nemali by sme sa tým však zvlášť pýšiť, pretože pri vstupe do EÚ nebude všetko ružové. Máme tendenciu si predstavovať úniu a náš vstup do nej ako niečo, čo nám vyrieši všetky problémy a žiadne ďalšie neprinesie. Nepredpokladám, samozrejme, že by pred referendom bolo taktické poukazovať vo zvýšenej miere na nedostatky alebo problémy, ktoré nás čakajú pri vstupe. Myslím si však, že ihneď po skončení referenda treba začať obyvateľstvo, podnikateľov a štátnu správu pripravovať na to, čo nás čaká negatívne. S prípravou na pozitíva musíme akcelerovať už teraz, avšak výsledky maďarského referenda nech sú nám mementom.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

S. Čorej: Únia bude rozšírená podľa súčasného časového plánu. Ak by sa však z nejakých dôvodov termín posunul, myslím si, že by to nebolo nič závažné. Ide napokon o historický proces, ktorý na dlhý čas poznamená spôsob existencie nášho štátu, spôsob života ľudí, spôsob vládnutia a správy verejných vecí v celej Európe. Preto si nemyslím, že by bolo niekoľko mesiacov rozhodujúcich.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

S. Čorej: Vzťahy Európy a Spojených štátov prechádzajú pravdepodobne najhlbšou krízou v celých doterajších dejinách. Takéto spory, takéto problémy, aké sú dnes, v celej histórií neboli. Na obidvoch stranách Atlantického oceánu sú však rozumní politici, ktorí nájdu k sebe cestu a v konečnom dôsledku si aj vzájomne pomôžu. Takýto vývoj predpokladám aj v ďalších rokoch boja proti terorizmu, v ďalších rokoch ťaženia Spojených štátov na elimináciu nepriateľov demokracie. Predpokladám, že keď sa v Európe podarí ukončiť proces rozšírenia a definovať svoje spoločné zahraničnopolitické ciele, bude k zblíženiu stanovísk s USA veľmi blízko.

Zaznamená dovtedy Európska únia „vnútornú reformu“?

S. Čorej: Vnútornú reformu do vstupu nových členov únia určite zaznamená. Vedú k tomu jednoduché dôvody. Je predsa podstatne ľahšie presadiť dlhodobé reformy, ktoré budú mať vplyv na to, aká bude Európa po rozšírení, v súčasnom zložení, keď je v EÚ 15 členov, ako potom, keď pribudnú noví, v podstate nevyzretí členovia. Logickou snahou dnešnej únie je, alebo by malo byť, zmeniť systém fungovania jej inštitúcií ešte pred naším vstupom.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

S. Čorej: Tá istá EÚ už nikdy nebude. Historický vývoj doterajších členov európskej pätnástky je v zásade podobný. Vývoj demokracie počas posledných desaťročí, možno až na Španielsko, v menšej miere Portugalsko a Grécko, je u nich približne rovnaký, a preto aj ich postoje sú, alebo presnejšie môžu byť približne rovnaké. V jednej chvíli však pribudne desať nových členov, ktorí úplne pozmenia tvár únie. Vývoj hodnôt týchto štátov, ktoré praktický všetky pochádzajú z bývalého východného bloku, je iný. Preto aj spôsob myslenia a rozhodovania v EÚ bude iný. Paradoxné pritom je, že my dnes budeme hlasovať o vstupe do súčasnej Európskej únie, avšak naším vstupom sa samotná únia zmení. Toto však nie je len náš problém, ale aj problém súčasných členov európskej pätnástky.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

S. Čorej: Pozícia SR bude jednoznačne zodpovedať veľkosti a sile ekonomiky SR. Pravda, šikovná diplomacia a kvalitní ľudia v európskych inštitúciách môžu našu silu pri rozhodovacích procesoch Európskej únie znásobiť. To je však dlhodobejší proces, pretože skúseností niet, prípadne je ich veľmi málo. Posilnenie našej pozície, oproti prirodzenému postaveniu, bude teda zložité a bude si vyžadovať dlhší časový

V čom vidíte plusy nášho včlenenia do EÚ?

S. Čorej: Výhody nášho vstupu z pohľadu našej firmy nevidím ani tak z krátkodobého hľadiska, ako skôr z dlhodobého. Značné výhody môže priniesť zmena exportných trhov v rámci EÚ a kandidátskych krajín na tuzemské. Ďalšie výhody môže priniesť možnosť voľného pohybu pracovných síl, a teda možnosť posilnenia nášho personálneho vybavenia, možnosť vzdelávania mladých ľudí po celej Európe, možnosť určitého spoločného postupu producentov v rámci EÚ

Integračné mínusy?

S. Čorej: Z hľadiska nášho pracoviska integrácia znamená dokonale sa oboznámiť so zmenou všetkých predpisov, zákonov a nariadení, ktoré nás čakajú v procese integrácie. Každý zamestnanec na našom pracovisku sa musí oboznámiť so všetkým, čo ho v tomto procese čaká. Na pohľad sa to zdá byť jednoduchý problém, avšak musíme si uvedomiť, že toto musí absolvovať niekoľko tisíc našich podnikateľov a v podstate milióny zamestnancov.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

S. Čorej: Naše obyvateľstvo sa musí pripraviť nielen na výhody. Tieto budú mať zo začiatku aj tak len určité skupiny šikovnejších a rýchlejších, až neskôr sa rozličné výhody postupne rozšíria aj na ostatných. Niektorí možno nepocítia zlepšenie nikdy. Veď tu bude celý rad problémov, ktoré bude treba riešiť. Budeme vystavení väčšiemu konkurenčnému tlaku. Objaví sa tu zásadný rozpor medzi cenami, ktoré budú rýchle dosahovať úroveň EÚ, a príjmami, ktoré budú dlhodobo zaostávať. Veľa ľudí neovláda jazyky, a teda nebudú schopní dostatočne sa zorientovať. Menia sa vzťahy v zamestnaní a sociálny systém. Čo je však najvážnejšie, obávam sa, že centrálne organy nestihnú vybudovať fungujúci systém na využívanie výhod EÚ. Aspoň z dnešného pohľadu to tak vyzerá.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

S. Čorej: Členstvo v EÚ nič zásadné a hlavne nič „skokovité“ do môjho profesionálneho a osobného života neprinesie. Tieto zmeny budú opäť len z dlhodobého hľadiska. Určite však budem musieť zvládnuť novú legislatívu, príslušné normy a predpisy. Je to bežný proces súvisiaci s celoživotným vzdelávaním. Takýto pohľad však nemôže byť globálny, pretože pre mnohých ľudí sa otvoria nové možnosti. Manažéri budú mať postupne otvorený priestor, kde budú pôsobiť. Vlastne celá Európa sa stane pre nás otvorenou na zamestnanie i na podnikanie. A toto je obrovská šanca hlavne pre mladých ľudí, u ktorých už nebude dôležité, či sú Dáni, Španieli alebo Slováci. Budú proste Európania.

Peter Kasalovský

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra zvyšovanie priaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno a veľmi teplo. Najvyššia teplota 25 až 29, na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Prevažne južný vietor 3 až 6, na západe a na horách 6 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s.n Vo štvrtok bude oblačno, popoludní polooblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 8, denná 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V piatok bude polooblačno, časom až oblačno, miestami občasné prehánky. Nočná teplota 11 až 7, denná 22 až 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.34 a zapadne o 20.05 hod.

Amsterdamdážď15
Aténypolojasno22
Belehradoblačno27
Berlíndážď17
Bratislavapolojasno29
Bruseldážď17
Budapešťzamračené24
Bukurešťoblačno25
Frankfurtdážď15
Helsinkidážď6
Istanbuljasno22
Kodaňdážď17
Kyjevpolooblačno19
Lisabonpolojasno19
Londýnoblačno14
Madridoblačno22
Moskvaoblačno7
Oslodážď7
Paríždážď18
Prahazamračené21
Rímpolooblačno23
Sofiapolooblačno21
Štokholmzamračené5
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno27
Záhrebzamračené26
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.