Hospodársky denník
USD38,445 Sk
EUR41,177 Sk
CHF27,744 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  4.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vzdelávanie ako dobrý podnik

Čínski študenti sa húfne prihlasujú do škôl v zahraničí

Dnešný trh práce si vo svete vyžaduje vzdelaných a pripravených ľudí. Mladí Číňania chcú byť vzdelaní a pripravení. Možno, že je to viac vôľa ich rodičov, zo začiatku, ale aj študenti rýchlo pochopia výhody vzdelávania na zahraničných stredných školách a univerzitách a perspektívy, ktoré im to otvára. Najmä, keď ešte pred desiatimi rokmi možnosť študovať v zahraničí mali iba šťastlivci podporovaní vládnymi programami.

Za posledných desať rokov, zároveň s nárastom príjmov a so zmenšovaním bariér pri vycestovaní do zahraničia, čoraz viac študentov-samoplatiteľov opúšťa pevninskú Čínu a hlási sa na školách v zahraničí. Medzi čínskymi rodičmi je to dokonca trend modernosti - mať deti, vlastne dieťa, keďže platí oficiálna politika jedného dieťaťa, na prestížnych školách vo svete. Záležitosť je to nelacná, lebo napríklad vo Veľkej Británii na súkromnej škole rok vzdelávania vyjde aj na 24 000 USD. Čo je desaťkrát priemerný ročný zárobok typickej mestskej rodiny v Číne. Aj napriek tomu sú dnes čínski študenti druhou najpočetnejšou kategóriou zo zahraničia (po Hongkongu) a prevýšili už aj študentov z Nemecka. Kým prílev čínskych školákov do Británie každý rok narastá, najviac ich aj tak ešte stále chodí študovať do Austrálie, na Nový Zéland či do Kanady. Ročné štúdium je tam predsa lacnejšie ako v Británii - okolo 7000 USD v Austrálii, kde počet čínskych žiakov rastie o 10 % každý rok -, britské školy a univerzity sú však prestížnejšie.

Celá záležitosť so vzdelávaním budúcej čínskej inteligencie a možno elity v zahraničí nemá len charakter pragmatickosti (perspektívy do budúcnosti) a hrdosti, ale aj silný emocionálny náboj. Tak pre rodičov, ktorí neraz sú ochotní predať aj svoj dom, len aby ich jediné dieťa, nadlho odlúčené od nich, dostalo túto šancu, ako aj pre deti, ktoré sa ocitnú v inojazyčnom a inokultúrnom prostredí, v prostredí, kde dokonca platí celkom odlišný systém vzdelávania a kde sú aj nároky na žiakov absolútne iné ako doma. Prvotný predpoklad, prečo vyslať svoje deti na strednú školu do zahraničia, je ten, že takto, pod menším tlakom ako doma, budú oveľa lepšie pripravené na to, aby sa dostali na univerzity v Číne, čo je nesmierne ťažké. Prijímacie skúšky sú tu naozajstným sitom previerok schopností a šikovnosti. V Číne sa ešte stále v spoločnosti veľmi vysoko cení vzdelanosť a univerzitné vzdelanie naozaj otvára dvere. Žiadny div, že v Číne sa centrá jazykovej prípravy stali rýchlorastúcim a prosperujúcim priemyslom. Lebo už nielen deti čínskych novozbohatlíkov a vládnych a straníckych funkcionárov dostávajú možnosť študovať vonku, ale aj deti rodičov strednej triedy. Paradoxne možno aj preto, že vládou podporovaná politika jedného dieťaťa vytvára žiakom-jedináčikom širokorozvetvené príbuzenstvo, ktoré má záujem, aby ich miláčik mal zaistenú lepšiu budúcnosť.

Má to však aj svoje úskalia. Tie pramenia hlavne z odlišnosti kultúr. Čínski jedináčikovia sú menej samostatní ako napríklad ich britskí spolužiaci. Nielen, čo sa týka rodiny (zabezpečenia si bývania v cudzine, varenia, nákupov a vôbec sociálneho života), ale aj vzdelávania. Číňania sa len ťažko zapájajú do debát s profesormi počas vyučovacieho procesu, sú naučení myslieť menej samostatne. Je u nich cítiť radosť z učenia, usilovnosť, ktorú im napríklad britskí žiaci - ako uviedol britský týždenník Economist - môžu iba závidieť, sú zvyknutí pracovať po škole systémom domácich úloh, učiť sa naspamäť a sú pohotoví (v matematike sa nemusia spoliehať na kalkulačky a pod.) a zruční. Ich nesamostatnosť vyplývajúca z domáceho konzervatívneho systému im však spôsobuje nemálo problémov v spoločnosti založenej na individualizme. Avšak nielen ich ovplyvňuje spoločnosť, v ktorej sa ocitli, ale aj oni ovplyvňujú systém. Pre britské univerzity sú čínski študenti pekným zdrojom príjmov (v roku 2001 bolo okolo 18 000 Číňanov na univerzitách, najviac zo 143 000 zahraničných študentov), a preto sa manažéri univerzít snažia im vyjsť čo najviac v ústrety. A nielen oni. Podobné úsilie vyvíja Austrália, Nový Zéland a najnovšie už aj Nemecko.

Iaromír Novák

Počasie

Na našom území očakávame ústup nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme zníženie priaznivého vplyvu počasia.

(zč)

n Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď, od 600 až 800 m sneženie. Najvyššia teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na západe a východe miestami okolo 9, v nárazoch okolo 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -5 stupňov.n V sobotu bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, asi od 800 m sneženie. Postupne od severozápadu zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasné sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -7, denná 2 až 6, na severe okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.24 a zapadne o 19.26 hod.

Amsterdampolooblačno10
Atényoblačno17
Belehradoblačno13
Berlínoblačno7
Bratislavapolojasno9
Bruselpolooblačno8
Budapešťzamračené10
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtpolooblačno9
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno14
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď9
Lisabonslnečno18
Londýnpolooblačno12
Madridslnečno19
Moskvazamračené-3
Oslooblačno5
Parížjasno10
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiazamračené11
Štokholmoblačno4
Varšavadážď4
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno10
Ženevajasno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.